Artykuły

Atrakcje turystyczne Lubartowa

Lubartów to miasteczko położone dokładnie na północ od Lublina, nad rzeką Wieprz. Stanowi obowiązkowy przystanek w drodze do Kozłówki, w której znajduje się słynny na całą Polskę Pałac Zamoyskich.

Na wycieczkę do tego miasteczka warto zdecydować się, jeżeli pociąga nas klimat małych miasteczek, w których można odnieść wrażenie, że czas płynie wolniej. Miasto, mimo że z roku na rok coraz prężniej się rozwija, zachowuje wciąż swój niepowtarzalny charakter. Turystę chcącego spędzić w nim parę chwil zainteresować może przygotowany przez miasto interaktywny plan zwiedzania oraz możliwość urozmaicenia swojej podróży o dodatkowe przystanki, w znajdujących się nieopodal miejscowościach takich jak Firlej czy Kozłówka.

Charakterystyczne zabytki Lubartowa

Tym, od czego powinniśmy zacząć zwiedzanie miasta są pochodzące z XIX i XX wieku zabytkowe kamieniczki, budowle sakralne (w tym Bazylika św. Anny i klasztor oo. Kapucynów) oraz zespół pałacowo – parkowy założony w połowie XVI wieku.

Bazylika św. Anny wybudowana została w pierwszej połowie XVIII wieku w stylu barokowym. Z przodu kościół ozdabiają dwie wieże oraz elewacja bogata w gzymsy i pilastry. We wnętrzu można zobaczyć ciekawą dla oka grę świateł. Warto zwrócić uwagę na charakterystyczną, ośmioboczną nawę środkową nakrytą załamanym dachem.

Pałac Sanguszków znajdujący się w Lubartowie przy ul. Słowackiego obecnie jest siedzibą władz administracyjnych. Dwór ten, w formie renesansowej willi wybudował w połowie XVI wieku Piotr Firlej. W XVIII wieku zamek przebudowany został na barokową rezydencję przez ówczesnych właścicieli – rodzinę Sanguszków. W najbliższym otoczeniu pałacu znajduje się park oraz niewielkie jezioro. Niewątpliwą atrakcją pałacu jest znajdująca się w nim Sala Rycerska.
Klasztor oo. Kapucynów to kolejna warta obejrzenia budowla, powstała w pierwszej połowie XVIII wieku. Projektantem klasztoru był Paweł Antoni Fontana. Budowla reprezentuje styl barokowy. Wnętrze kościoła zdobią osiemnastowieczne płótna ołtarzowe, z czego szczególnie wart zobaczenia jest obraz przedstawiający męczeństwo patrona wspomnianego kościoła – św. Wawrzyńca.

Muzeum Regionalne w Lubartowie powstało w roku 1965. Jego siedzibą jest XIX wieczny dworek przy ulicy Kościuszki 28. Od momentu powstania zorganizowano tam bardzo dużo wystaw, najpopularniejszymi z nich były np. „Ziemia lubelska w malarstwie”, Sztuka ludowa okolic Lubartowa” czy „Lubartowskie tradycje regionalne”. Ilość eksponatów znajdujących się w muzeum wynosi ok. 2500. Aktualnie jest ono oddziałem Muzeum Lubelskiego w Lublinie i przyjmuje odwiedzających w dniach od wtorku do niedzieli.

Atrakcje znajdujące się w najbliższej okolicy

W okolicy 10km Od Lubartowa znajduje się atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa Firlej. Docenią ją zwłaszcza miłośnicy wypoczynku nad jeziorem i spacerów po lesie. Naturalny krajobraz oraz dostępność bazy noclegowej i gastronomicznej sprawiają, że wielu odwiedzających decyduje się by zostać w Firleju na dłużej.

Kozłowiecki Park Krajobrazowy to miejsce obfitujące w wiele unikatowych gatunków roślin. W leżącym na terenie parku rezerwacie „Kozie Góry” zobaczyć można rzadko spotykane w Polsce stare dęby bezszypułkowe. Lasy kozłowieckie słyną z występowania takich gatunków zwierząt jak dziki, jelenie i sarny.

oprac. Dorota Cholewa, fot. Pałac Sanguszków (wikipedia)