Artykuły

Atrakcje turystyczne Mazowsza

Mazowsze zdaniem wielu sprowadza się do wyrosłej jak na pustyni Warszawy.

Tymczasem ten przepiękny region nie ogranicza się do stolicy, poza nią można napotkać równie wiele atrakcji turystycznych.

Kurpiowszczyzna
Na północ od Warszawy leży Ostrołęka, będąca centrum kultury kurpiowskiej. Kurpie to jedna z najbardziej charakterystycznych polskich grup etnograficznych wywodząca się z mieszkańców Puszcz Białej i Zielonej. W Ostrołęce odbywają się tu liczne festyny, na co dzień zaś z folklorem tego regionu można zapoznać się w Muzeum kultury Kurpiowskiej. W Radomiu natomiast znajduje się jeden z najpiękniejszych polskich skansenów: Muzeum Wsi Radomskiej z chłopskimi zagrodami, dworami i innymi ciekawymi budynkami: młynem, sieczkarnią, olejarnią itp. Pułtusk, dzięki malowniczemu położeniu między odnogami Narwi zyskał miano „Wenecji Mazowsza”. Miłośników astronomii zainteresuje fakt, że tutaj właśnie w XIX wieku spadł sporych rozmiarów meteoryt.

Przyroda przytulona do człowieka
Jedynym w Europie rezerwatem sąsiadującym z wielką aglomeracją jest Kampinoski Park Narodowy. Położone na zachód od Warszawy lasy słyną dzięki łosiom, które co pewien czas przypadkowo zapędzają się do miasta. W parku chronione są porośnięte sosnowym borem wydmy śródlądowe i bagna, a także bogata fauna, m.in. rysie, jenoty, kuny i wspomniane łosie.

Sporą popularnością cieszy się Jezioro Zegrzyńskie, spiętrzony na wodach Narwi i Bugu największy sztuczny zbiornik regionu, który jest prężnym ośrodkiem motorowodnym. Niemniejszym uznaniem turystów cieszą się zalew Muchawka w Siedlcach, Włocławski koło Płocka, albo Marianki koło Mińska Mazowieckiego. W zasięgu warszawskich autobusów miejskich znajduje się natomiast przepiękne miasto-ogród, Konstancin-Jeziorna.

Mazowsze ludzi wielkich
Na Mazowszu żyło i tworzyło wiele uznanych osób. Zameczek w Opinogórze należał do Zygmunta Krasińskiego, dziś znajduje się tu jedyne w Polsce Muzeum Romantyzmu. W Żelazowej Woli usytuowany jest malowniczy dworek, w którym na świat przyszedł Fryderyk Chopin. Parterowy domek z charakterystycznymi kolumienkami urósł do rangi symbolu polskości.

W pobliżu Radomia natomiast znajduje się słynny Czarnolas, który rzewnie opisywał Jan Kochanowski. W miejscu gdzie stała słynna lipa stoi pamiątkowy obelisk, a w dworku mieści się muzeum. W pałacyku w Radziejowicach tworzył Henryk Sienkiewicz – dziś posiadłość oddana jest w użytkowanie pisarzom i artystom. W Płocku, z okazałymi bulwarami i licznymi zabytkami, pierwszego objawienia doznała św. Faustyna Kowalska.

Mazowsze usiane zamkami
Warownia w Ciechanowie uznawana jest za jeden z najlepszych przykładów gotyckich zamków nizinnych w Polsce. W Czersku nad Wisłą znajdują się ruiny zamku książąt mazowieckich, które kojarzymy zapewne z wielu zdjęć, które nie zawsze przyznają, gdzie zostały zrobione. Jednym z nielicznych zabytków romańskich na Mazowszu jest Zespół Klasztorny w Czerwińsku nad Wisłą - na wysokiej skarpie nad Wisłą wznoszą się mury klasztoru oraz kościoła. Do dziś na jednym z murów znajdują się ślady ostrzenia mieczy rycerzy, którzy zebrali się tu w 1410 r., by ruszyć pod Grunwald.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. zamek w Czersku (wikipedia)