Artykuły

Atrakcje turystyczne na Kaszubach

Przez siedem dni Bóg tworzył świat, a ósmego jeden z aniołów przypomniał mu, że zapomniał o Kaszubach.

Z resztek powstała kraina obdarzona wszystkim, co możliwie: lasami, wzgórzami, dolinami, jeziorami, morzem i piaszczystą plażą. Choć to tylko legenda, sporo w niej prawdy. Kaszuby są pełne atrakcji turystycznych.

Nie tylko natura
Kaszuby to region położony od Półwyspu Helskiego i Gdyni w głąb lądu na południowy-zachód, aż po Chojnice. Okolica obfituje w sosnowe bory, urokliwe jeziora i rzeki, piaszczyste plaże i urwiste klify, a nawet kompleks jaskiń zwany Grotami Mechowskimi. Jednak Kaszuby to nie tylko przyroda, ale także bogata tradycja i folklor związany z zamieszkującymi je ludźmi. Kaszubska kultura nie dała zamknąć się w skansenach. Wciąż żywy jest język kaszubski, tutejsze zwyczaje czy rękodzieło przekazywane są z pokolenia na pokolenie, a liczne atrakcje turystyczne sprawiają, że Kaszuby poznaje coraz więcej Polaków.

Kaszubskie miasta
Sercem regionu są położone w centrum Pojezierza Kaszubskiego Kartuzy. Swą nazwę miejscowość zawdzięcza zakonowi Kartuzów. Wybudowany przez nich kompleks z kościołem przyklasztornym jest główną atrakcją miasteczka. O życiu dawnych mieszkańców regionu opowiadają ekspozycje w Muzeum Kaszubskim. Na wskroś kaszubskim miastem jest również nadmorski Puck. Niewielki ryneczek z kościołem i neogotyckim ratuszem, port rybacki i pełna jachtów marina, molo oraz popularne kąpielisko nadają miejscowości charakterystycznego klimatu. Ważnym miejscem dla Kaszubów jest Swarzewo. Mieszkańcy regionu dwa razy do roku pielgrzymują do znajdującej się tutaj cudownej figurki Matko Boskiej Królowej Polskiego Morza.

Skanseny bez cienia nudy
Kwintesencją kaszubskiej kultury jest skansen we Wdzydzach Kiszewskich. Kaszubski Park Etnograficzny jest najstarszym polskim muzeum na wolnym powietrzu i zalicza się do największych tego rodzaju obiektów. Podczas przechadzki między drewnianymi chatami można poczuć klimat wiejskiego życia przed dwoma stuleciami. Podobnie kameralnie można poczuć się w Mechelinkach, starej kaszubskiej wsi w gminie Kosakowo, która pełni funkcję rybackiego skansenu.

Bardziej jarmarczny klimat panuje w Szymbarku, choć i tutaj warto się wybrać. Choćby dla słynnego domu do góry nogami stojącego na dachu. Prócz tego jednak znajdują się tu Dom Sybiraka, Muzeum Ciesielnictwa z najdłuższą deską świata i partyzancki bunkier. Atrakcji co niemiara.

Zamki, pałace i kurhany
Kaszuby to także zamki i pałace. Architektoniczną perełką jest zamek w Krokowej. Konstrukcja sięgająca XIII wieku otoczona jest okazałym parkiem, który trzysta lat temu był znany w całej Europie. W pobliskim Rzucewie znajduje się kolejna atrakcja - dwór szlachecki swą bryłą przywodzący na myśl średniowieczną warownię. A jeśli taki obiekt chcemy zobaczyć w oryginale, warto udać się do Bytowa, gdzie znajduje się okazały, pokrzyżacki zamek. Miłośników historii starszej i bardziej tajemniczej zainteresują kamienne kręgi w Węsiorach (gmina Sulęczyno) i Odrach (gmina Czersk).

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia