Artykuły

Atrakcje turystyczne Sarbinowa

Sarbinowo jest niewielką nadmorską miejscowością, jednak jak wiele nadbałtyckich miasteczek posiada swój wyjątkowy urok. Poza piękną, piaszczystą plażą, posiada również wyjątkowe zabytki o wspaniałej architekturze, z którymi wiążą się liczne atrakcje i wydarzenia kulturalne. Co ponadto może zaoferować nam Sarbinowo?

Zagrożona osada

Pierwsze wzmianki o Sarbinowie, które na stałe zamieszkuje jedynie około 500 osób, pojawiły się na początku XIV wieku. Niegdyś znajdowało się ono w większej odległości od morza, jednak na skutek niszczycielskiej siły morza miejscowości groziło zniszczenie. Jednak wybudowanie kamienno-betonowego muru na początku XX wieku uratowało miasteczko, dzięki czemu możemy się nim cieszyć do dzisiaj.

Historyczne oblicze Sarbinowa

Sarbinowo przez długi czas było wioską rybacka, a wyjątkowym świadectwem tego okresu w historii jest chata rybacka. Jest to przykład typowej budowli szachulcowej z wykorzystaniem drewna dębowego. Obecnie Sarbinowo zamieszkuje podobno jedynie dwóch rybaków, którzy do swojej dyspozycji mają jedną łódź.

Cennym pod względem historycznym obiektem jest także kościół parafialny. Zbudowany został w połowie XIX wieku według projektu słynnego architekta. Wnętrze neogotyckiej budowli ozdabiają piękne witraże. Miłośników sztuki sakralnej z pewnością zainteresują również zabytkowe organy, które odgrywają główną rolę podczas koncertów lub festiwali organizowanych przez Filharmonię Koszalińską.

Sarbinowo na sportowo

Miłośnicy sportu i rekreacji nie muszą polegać jedynie na wodach Morza Bałtyckiego. Oczywiście jest to doskonała propozycja, zwłaszcza dla amatorów wodnych szaleństw, niemniej jednak Sarbinowo ma do zaproponowania pewną alternatywę dla osób pragnących małej odmiany.

Pasjonatów pieszych wędrówek z pewnością ucieszy fakt, że Sarbinowo leży na trasie Szlaku Nadmorskiego. Razem z okolicznymi miejscowościami tworzy blisko 90 km ścieżek. Najbliższymi miasteczkami, do których można zorganizować pieszą wycieczkę są Gąski i Chłopy.

Trasę tę można również pokonać na rowerach. Przez Sarbinowo i pobliskie nadmorskie kurorty prowadzi Mała Pętla, Pętla Ustronie i Duża Pętla Wiatrakowa. Dla zaawansowanych amatorów dwóch kółek prawdziwą gratką będzie fragment Międzynarodowego Szlaku Nadmorskiego, którego meta w województwie zachodniopomorskim znajduje się w Darłówku.

Atrakcje w okolicy

Jeśli jednak zdecydujemy się na poznanie pobliskich atrakcji, jednym z miejsc, które może być alternatywną propozycją do morskich kąpieli, będzie jezioro Jamno. Panują tu znakomite warunki do uprawiania sportów wodnych, ale akwen jest równie sprzyjający dla amatorów wędkarstwa.

Ponadto warto zobaczyć latarnię morską w Gąskach, zbudowaną z czerwonej cegły w drugiej połowie XIX wieku, obecnie przystosowaną do zwiedzania. Kolejną atrakcją jest farma wiatrowa w Tymieniu, będąca największą elektrownią tego typu w kraju. Z kolei pobliskie Chłopy zyskują niezwykłego uroku dzięki wiosce rybackiej o charakterystycznej XIX-wiecznej zabudowie.

Sarbinowo to niewielka miejscowość, posiadająca jednak duże możliwości i oferująca bardzo wiele odwiedzającym ją turystom. Obiekty o wartości historycznej, a także warunki do uprawiania turystyki aktywnej i kwalifikowanej sprawiają, że miejsce to umożliwia organizację wszechstronnego wypoczynku.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. Jan Jerczyński (wikimedia commons)