Artykuły

Atrakcje turystyczne w Zakapanem

Zakopane nieprzypadkowo cieszy się opinią zimowej stolicy Polski. Jego magia ściąga tu wielu turystów również z zagranicy.

Choć dziś dla wielu osób jest to tylko baza wypadowa w góry, warto zatrzymać się tu na dłużej i lepiej poznać to urokliwe miasto. Zobaczmy więc, jakie są największe atrakcje turystyczne Zakopanego.

Tatry w pigułce
Zakopane to przede wszystkim góry, głównie jednak w wersji light, dostępnej dla przeciętnego Kowalskiego. Stąd też biorą się anegdoty o szpilkach na Giewoncie czy japonkach na Gubałówce. Oba szczyty są jednak wizytówkami polskich gór i cokolwiek o tym nie będziemy sądzić, trzeba te miejsca odwiedzić. Zwłaszcza, że na Gubałówce jest np. grawitacyjna zjeżdżalnia i bogata baza gastronomiczna. Dużą popularnością cieszą się też szlaki przepięknej Doliny Kościeliskiej (do jej początku można zresztą dojechać komunikacją miejską).

Serce miasta bije na Krupówkach
Najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną zakopiańską ulicą są oczywiście Krupówki – to tu koncentruje się turystyczne życie miasta. Deptak porównywany jest często do sopockiego Monciaka. Idąc Krupówkami prócz masy przyjezdnych, górali przebranych za misie i przeróżnych straganów zobaczyć można sporo zabytków i innych ciekawych miejsc. Należą do nich np. charakterystyczny kościół św. Rodziny, przy którego projektowaniu duży udział miał Witkacy.

Innym interesującym obiektem jest Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego (Krupówki 10), prezentujące bogatą kulturę i historię Podhala. Jednym z oddziałów muzeum jest Galeria Władysława Hasiora (Jagiellońska 18d), słynnego artysty łączącego folklor z najnowocześniejszymi nurtami sztuki. Miłośników kultury mogą też zainteresować ekspozycje znajdujące się w Miejskiej Galerii Sztuki (Krupówki 41). Za gmachem Muzeum Tatrzańskiego rozciąga się Górski Ogród Botaniczny, zwany potocznie alpinarium, gdzie rośnie ponad 100 gatunków drzew i krzewów.

Zakopiańska Starówka
Zakopiańską Starówką nazywana jest natomiast ulica Kościeliska. Znajduje się przy niej najstarszy zakopiański kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i tradycyjna drewniana zabudowa góralska – można się tu poczuć jak w czasach, gdy miasto nie było stale oblegane przez chmary turystów. Warto odwiedzić również cmentarz zasłużonych na Pęksowym Brzyzku (brzyzek w góralskiej gwarze oznacza urwisko nad potokiem).

Większość z kilkuset znajdujących się tu nagrobków to niepowtarzalne dzieła sztuki, wiele z nich pochodzi z pracowni Władysława Hasiora. Na cmentarzu znajdują się pochówki wielu osobistości związanych z Zakopanem, m.in. Tytusa Chałubińskiego, Stanisława Witkiewicza, Kornela Makuszyńskiego czy Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

Aktywny wypoczynek w Zakopanem
Nie zawiodą się również zwolennicy aktywnego wypoczynku. W Zakopanem można nie tylko szusować na nartach, ale i popływać. To właśnie na Podhalu znajdują się największe w Polsce pokłady źródeł geotermalnych i stolica Tatr skrzętnie z tego korzysta. Położony w centrum Zakopanego Aquapark może przyjąć nawet tysiąc osób. Kąpielisko Szymoszkowa ma natomiast baseny wypełnione bogatą w minerały wodą leczniczą i niepowtarzalny widok na panoramę Tatr. Fani sportu z pewnością udadzą się pod Wielką Krokiew, największą w Polsce skocznię narciarską. W Zakopanem można zresztą skorzystać z wielu innych propozycji sportowych – jazdy konnej, tenisa a nawet coraz bardziej popularnych quadów.

oprac. Krzysztof Lepczyński