Artykuły

Atrakcje turystyczne Włocławka

Co łączy historyczny Kraków, stołeczną Warszawę i niewielki Włocławek? Wisła, najdłuższa polska rzeka, będąca świadkiem wielu burzliwych wydarzeń w kraju. O ile historie związane z dawną i obecną stolicą Polski są dość powszechne, tak włocławskie dzieje nie są już wszystkim znane.

Dla miłośników historii

Początki Włocławka sięgają ubiegłego tysiąclecia. Początkowo osada, z czasem przekształciła się w gród, który z kolei w XIII wieku otrzymał prawa miejskie. W 1340 roku rozpoczęto budowę katedry, która obecnie stanowi najcenniejszy obiekt zabytkowy miasta. Upiększana przez wieki, pełna dzieł sztuki i wspaniałych rzeźb to dziś prawdziwa perełka wśród budowli sakralnych.

Obok katedry zobaczyć można pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego. To właśnie we Włocławku Prymas Tysiąclecia otrzymał święcenia kapłańskie. Nieopodal, w dolinie niewielkiej rzeki Zgłowiączki, powstał zabytkowy park. Ponadto w mieście napotkać można zabytkowe spichrze, stanowiące jedynie niewielką część zespołu budynków, które niegdyś funkcjonowały we Włocławku. Obecnie mają w nich swoją siedzibę muzea i towarzystwa kulturalne.

Źródłem wiedzy historycznej będzie z pewnością wizyta w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, w filiach którego zgromadzono eksponaty będące chlubnym świadectwem sztuki ludowej, rzemiosła, numizmatyki i medalierstwa. Najciekawsze i najcenniejsze obiekty najłatwiej poznać podążając Spacerowym Miejskim Szlakiem Obiektów Zabytkowych.

Pieszo, konno czy w powietrzu?

Naturalne walory Włocławka i okolic stwarzają doskonałe warunki również do uprawiania turystyki kwalifikowanej i rekreacji. Rozległe lasy okalające miasto to doskonałe miejsce do organizacji pieszych wędrówek. Wyznaczone trasy wiodą przez Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, kompleks pełen osobliwości przyrodniczych, takich jak krajobrazy polodowcowe, liczne jeziora i wydmy.

Wiele szlaków można również pokonać na dwóch kółkach. Przygotowane ścieżki rowerowe umożliwiają poznanie najciekawszych zabytków i pomników przyrody, a jednocześnie podziwianie otaczających pięknych krajobrazów. Pasjonatów sportów wodnych do Włocławka przyciągnie Wisła wraz z dopływami.

Żeglarze do swojej dyspozycji mają przystanie w Zarzeczewie oraz Włocławski Klub Wodniaków. Jesienią odbywają się tu regaty O Błękitną Wstęgę Zalewu Włocławskiego. Z kolei miłośnicy kajakarstwa mogą nie tylko zmierzyć się z żywiołem, ale również uczestniczyć w Ogólnopolskim Spływie Kajakowym Zgłowiączką lub Wisłą.

Amatorzy rekreacji w siodle powinni odwiedzić stadninę w południowej części miasta lub w nieodległej Dębicy. Wypoczynek na łonie natury umożliwiają organizowane latem wycieczki konne, a zimą kuligi z ogniskiem. Natomiast w pobliskim Kruszynie warto zobaczyć Aeroklub Włocławski, w którym można rozwijać swoje podniebne pasje. Ponadto w sezonie letnim organizowane są w nim Modelarskie i Balonowe Mistrzostwa Polski.

Jedyny w swoim rodzaju

Wielu z nas pewnie będzie zdziwionych, że Włocławek na całym świecie słynie z wyrobów ceramicznych. Chociaż produkcja odbywa się już na mniejszą skalę, to tradycje z nią związane są wiecznie żywe. Unikatowe egzemplarze są dziś intensywnie poszukiwane i wykupowane w antykwariatach.

Niewielki Włocławek ma ogromny potencjał do rozwoju turystyki ze szczególnym uwzględnieniem sportów wodnych. Już dziś ma bardzo wiele do zaoferowania wszystkim, którzy chcą wypocząć w leżącym nad Wisłą mieście pełnym zabytków, we wspaniałym otoczeniu parku krajobrazowego.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. flickr.com