Artykuły

Chojnice – Brama Pomorza

Chojnice to miasto położone na pograniczu trzech malowniczych regionów: Kaszub, Borów Tucholskich i prasłowiańskiej Krajny. Zwiedzanie Chojnic szczególnie polecamy miłośnikom średniowiecza. Jest tam wszystko to, co lubią najbardziej – średniowieczny układ, dobrze zachowany fragment murów obronnych i gotycka „katedra”.

Pierwsza wzmianka o Chojnicach pochodzi z XIII wieku, mniej więcej na ten sam okres datuje się nadanie osadzie praw miejskich. Na początku XIV wieku Chojnice dostały się pod władanie Zakonu Krzyżackiego, który w 1360 roku odnowił prawa lokacyjne. Późne średniowiecze to złoty wiek miasta, które rozwijało się szybko i bogaciło na handlu. Był to jednak również okres wojen polsko-krzyżackich. Tutaj rozegrały się m.in. Kluczowe bitwy wojny trzynastoletniej. Ostatecznym rezultatem walk było włączenie Chojnic do Polski na mocy II pokoju toruńskiego zawartego w 1466 roku.

Historię miasta można odczytać w jego zachowanych do dziś zabytkach. Najbardziej monumentalnym jest pochodząca z XIV wieku Bazylika pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela – doskonały przykład ceglanego gotyku pomorskiego. Nieopodal bazyliki znajduje się późnobarokowy pojezuicki kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny wraz z byłym kolegium (obecnie Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Chojnickich).

Żeby odpocząć przed dalszą częścią wędrówki po mieście, usiądźmy na chwilę na jednej z ławeczek znajdujących się przy rynku. Najlepiej wybrać taką, z której można będzie dokładnie obejrzeć wybudowany w 1902 roku neogotycki ratusz.

Podążając wzdłuż szeregu zabytkowych kamieniczek, dojdziemy do Bramy Człuchowskiej, w której mieści się Muzeum Historyczno-Etnograficzne (obecnie czasowo zamknięte z powodu remontu). Zanim przekroczymy bramę, warto przespacerować się wzdłuż murów obronnych. W ich basztach znajdują się m.in. Galeria – Muzeum Janusza Trzebiatowskiego, oddział Archiwum Państwowego oraz Informacja Turystyczna.

Miejsce dawnej miejskiej fosy obronnej, tuż za Bramą Człuchowską, zostało zagospodarowane na amfiteatr, w którym odbywają się liczne imprezy kulturalne.

Niedaleko starego miasta znajduje się Park Tysiąclecia – nie tylko odnowione, ale i unowocześnione miejsce odpoczynku mieszkańców Chojnic. Dla każdego, kto interesuje się „zieloną energią” istotna będzie informacja, że oświetlenie parkowe jest zasilane przez panele fotowoltaiczne.

Żeglarzom i miłośnikom sportów wodnych Chojnice powinny natomiast kojarzyć się z pobliską miejscowością Charzykowy, położoną nad Jeziorem Charzykowskim. Jest ona nazywana „kolebką polskiego żeglarstwa”.

Warto wykorzystać położenie geograficzne Chojnic i zatrzymać się tutaj w drodze nad morze. Chojnice stanowią też doskonałą bazę wypadową do Borów Tucholskich i na Kaszuby. Miasto jest dobrze skomunikowane ze wszystkimi większymi i mniejszymi okolicznymi miejscowościami. Dworzec PKP i PKS znajdują się obok siebie. W centrum dostępnych jest również wiele miejsc parkingowych, także strzeżonych.

oprac., fot. Dorota Cholewa