Artykuły

Co warto zwiedzić na Kujawach

Kujawy to jeden z najciekawszych etnograficznie regionów Polski.

Bogate tradycją i kulturą ziemie odegrały ważną rolę u zarania naszej państwowości. Dziś znajduje się tu wiele interesujących miejsc. Co warto zwiedzić na Kujawach?

Wenecja na Kujawach
Kujawy to region położony wzdłuż lewego brzegu Wisły od Bydgoszczy do Włocławka. Oba miasta są największymi w regionie i od nich warto rozpocząć zwiedzanie Kujaw. Bydgoszcz, choć często przyćmiewana blaskiem gotyckiego Torunia (często błędnie umiejscawianego na Kujawach zamiast na Pomorzu), zaskakuje przybyłych turystów swoją różnorodnością. Śródmieście to istne miasto-ogród, z pysznymi kamienicami reprezentującymi wszystkie chyba style architektoniczne XIX wieku.

Bydgoszcz przyrównuje się często do Amsterdamu lub nawet Wenecji – wszystko przez system kanałów i nadbrzeżne dzielnice z urokliwymi spichrzami i kamieniczkami. W położonym na południu Włocławku atrakcji jest już nieco mniej, jednak warto zwiedzić tamtejsze kościoły: monumentalną katedrę Wniebowzięcia NMP czy kościoły św. Witalisa oraz Wszystkich Świętych.

Od myszy do dinozaurów
We Włocławku od XII wieku mieści się siedziba biskupa kujawskiego, którą przeniesiono tu z Kruszwicy. Położone nad jeziorem Gopło miasto jest znanym ośrodkiem plemienia Goplan. Turyści przyjeżdżają tu przede wszystkim do Mysiej Wieży, w której wedle podania gryzonie pożarły niegodziwego Popiela. Prócz tego w mieście znajduje się cenna romańska kolegiata św. Piotra i Pawła.

Na Kujawach znajduje się jeszcze jedna romańska budowla – rotunda św. Prokopa w Strzelnie. Jest to największa w naszym kraju świątynia w tym stylu zbudowana na planie koła, sztandarowy przykład architektury epoki. Jeśli cofnąć się o kolejne setki, jeśli nie tysiące lat, możemy dotrzeć do Izbicy Kujawskiej. Pod miasteczkiem znajdziemy zespół megalitycznych grobowców w formie kurhanów. Miłośnicy absolutnej prehistorii powinni natomiast odwiedzić Solec Kujawski, w połowie drogi między Toruniem a Bydgoszczą, gdzie znajduje się park dinozaurów.

Miasta soli
Kujawy to oczywiście uzdrowiska powstałe dzięki miejscowym pokładom soli, a konkretnie złożom solanki, czyli wody o dużym stężeniu tego minerału. Dzięki niej w XIX wieku jako kurort zasłynął Ciechocinek, a niewiele później Inowrocław. W obu miastach znajdują się dziś imponujące tężnie, konstrukcje tworzące bogaty w jod mikroklimat. Oba uzdrowiska są niezwykle popularne, a co za tym idzie, oblegane przez turystów. Poszukujący ciszy i spokoju mogą więc udać się do Wieńca Zdroju. Kameralny kurort znajduje się pod Włocławkiem i choćby z racji niewielkich rozmiarów nie może być tu mowy o tłumach.

Tradycja i kultura
Rotunda w Strzelnie i bydgoskie kamienice to nie jedyne miejsca, które warto zwiedzić na Kujawach. W Kłóbce na południe od Włocławka znajduje się park etnograficzny. W skansenie można zobaczyć dawną zabudowę kujawskiej wsi oraz poznać życie ich dawnych mieszkańców. W położonym dalej na zachód Mogilnie w XI wieku zbudowano klasztor benedyktyński z kościołem św. Jana. Obecnie w poklasztornych murach znajduje się centrum europejskie i schronisko oferujące noclegi turystom. W pobliskich Markowicach natomiast znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw. Przeniesiono tu ze Strzelna słynącą z cudów gotycką figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem.

oprac. Krzysztof Lepczyński