Artykuły

Co warto zwiedzić w Bydgoszczy?

Nazywana niegdyś „Małym Berlinem” Bydgoszcz często ginie pod turystycznym naporem Torunia.

Tymczasem miasto nad Brdą ma naprawdę wiele do zaoferowania turystom. Co warto zwiedzić w Bydgoszczy?

W architektonicznym raju
Bydgoskie Śródmieście zostało praktycznie w całości stworzone na przełomie XIX i XX wieku. Niezwykle mocne więzi z Prusami sprawiły, że pod względem urbanistycznym i architektonicznym miasto zaczęło upodabniać się do Berlina. Wschodnie śródmieście to istne miasto-ogród, pełne parków, skwerów i zieleńców. To tutaj zlokalizowana jest dzielnica muzyczna z gmachami m.in. Filharmonii Pomorskiej, Teatru Polskiego i pomnikiem uznawanej za symbol Bydgoszczy Łuczniczki. Śródmieście usiane jest ogromną liczbą zabytkowych kamienic w stylach neoklasycznym, neorenesansowym, neogotyckim, neobarokowym, eklektycznym i belle epoque.

Znajduje się tu także garść budynków modernistycznych. Ponieważ trudno wskazać szczególnie reprezentatywne gmachy, najlepiej udać się na spacer po Śródmieściu. Punkty obowiązkowe to Plac Wolności i ulice: Gdańska, Dworcowa, Cieszkowskiego oraz Aleja Mickiewicza.

Bydgoska Wenecja
Położenie nad Brdą i spora liczba skomplikowanych instalacji hydrotechnicznych z kanałami, zaporami, śluzami sprawia, że Bydgoszcz nazywana bywa „polskim Amsterdamem”. Natomiast zabudowa Wyspy Młyńskiej na Brdzie wielu przywodzi na myśl Wenecję. Młyny wodne, spichlerze, kamienice tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca. Wyspa często jest określana mianem „muzealnej” przez ekspozycje i oddziały Muzeum Okręgowego.

Zespół Spichlerzy na ulicy Grodzkiej jest jedną z wizytówek Bydgoszczy, podobnie jak usytuowana przy brzegu Brdy, wielokrotnie nagradzana bryła Opery Nova. Wraz ze wspomnianymi spichrzami, gmachami poczty i kolei oraz budynkami poprzemysłowymi tworzy ona efektowny bydgoski „waterfront”. System kanałów tworzący ten niespotykany w Polsce układ urbanistyczny jest częścią Kanału Bydgoskiego. To unikalny zabytek techniki, będący drogą wodną łączącą Europę Zachodnią (dorzecze Odry) i Wschodnią (dorzecze Wisły). Na samej Brdzie kursują natomiast tramwaje wodne, z których pokładu z powodzeniem zwiedzać można bydgoskie atrakcje.

Średniowieczne pozostałości
Najstarszą częścią Bydgoszczy jest Stary Rynek, który zachował jeszcze średniowieczny układ ulic. Większość budynków pochodzi jednak z XIX wieku. Jedyne starsze budynki to trzy gotyckie kościoły (katedra św. Marcina i Mikołaja, kościół pobernardyński i Klarysek), gmach kolegiów jezuickiego oraz fragment średniowiecznych murów obronnych. Z XVIII wieku pochodzi jeszcze kilka kamienic. Centralnym punktem Starego Miasta jest klasycystyczny ratusz, w którym do dziś znajduje się miejski magistrat.

Bydgoskie muzea
Większość ekspozycji Muzeum Okręgowego dotyczących historii miasta znajduje się w okolicach Wyspy Młyńskiej. Prócz tego warto jednak zwiedzić inne placówki, m.in. Muzeum Farmacji (jedyne w Polsce działające w czynnej aptece), Muzeum Fotografii czy Muzeum Wojsk Lądowych. Dla fascynatów militariów gratką będzie też Eksploseum, czyli muzeum dotyczące II wojny światowej na terenie kompleksu DAG Fabrik Bromberg, jednego z największych przedsiębiorstw zbrojeniowych na okupowanych ziemiach polskich.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia