Artykuły

Co warto zwiedzić w Jarosławiu?

Przytulony do brzegów Sanu Jarosław to mieszanka kultur, pyszne kamienice i okazałe kościoły. Niewielkie miasteczko kusi turystów swoją magią. Co warto zwiedzić w Jarosławiu?

Włoskie szlaki
Najokazalszym zabytkiem Jarosławia jest okazały, wielokrotnie przebudowywany ratusz. Dziś jego elewacja zdobiona jest neorenesansową attyką. Rynek, na którym znajduje się gmach, zabudowany jest jednopiętrowymi kamienicami, mającymi XVI-wieczny rodowód i pochodzące z przełomu XIX i XX wieku eklektyczne elewacje. Swój pierwotny wygląd w znacznej mierze zachowała kamienica Orsettich. Wybudowana w końcu XVI stulecia została przebudowana z inicjatywy przybyłego do Jarosławia Włocha i dziś jest najpiękniejszą późnorenesansową kamienicą mieszczańską w Polsce. Od kilkudziesięciu lat w budynku działa muzeum poświęcone życiu codziennemu jej mieszkańców.

Podziemny Jarosław
W sąsiedztwie znajduje się kamienica Gruszewiczowska z pasyjną polichromią we wnętrzu jednej z izb. Będąc na rynku warto zwrócić również uwagę na klasycyzującą kamienicę Marysieńki, nazwę zawdzięczającą współwłaścicielce miasta Marii Kazimierze Sobieskiej. Charakterystycznym dla Jarosławia budynkiem jest kamienica Rydzikowa z wiatą, rodzajem wewnętrznego dziedzińca. Podobne instalacje znajdują się w wielu innych zabytkowych budynkach miasta. W kamienicy Rydzikowej znajduje się wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej, 150-metrowego ciągu chodników i komór dostosowanego do ruchu turystycznego.

Podkarpackie Planty
Z całego systemu miejskich obwarowań nie został praktycznie kamień na kamieniu prócz zrekonstruowanego fragmentu renesansowej Bramy Krakowskiej. Stamtąd można już dojrzeć zabudowę dawnego Przedmieścia Krakowskiego, dziś ulicę Grunwaldzką z reprezentacyjnymi XIX-wiecznymi kamienicami. Między kamienice wciśnięty jest jeden z najstarszych w mieście, jednonawowy kościół pw. Ducha Świętego. Podążając dalej w kierunku rynku natrafić można na gmach Hali Targowej, wzorowany na konstrukcji z Wrocławia. Dawne serce miasta jest dziś zwykłym sklepem, sam gmach wciąż jednak cieszy oko turysty. Wracając się kilka kroków stronę bramy, można przejść między kamienicami do XIX wiecznych plant znajdujących się w miejscu wyburzonych murów miejskich i fosy.

Miasto trzech wyznań
Historyczny Jarosław to mieszanka kultur i wyznań. W mieście znajduje się garść pamiątek po tamtych czasach, głównie w postaci różnego autoramentu świątyń. Przy ulicy Opolskiej, dawnej Żydowskiej, znajdowała się niegdyś synagoga. W odremontowanych po wojennych zniszczeniach wnętrzach dziś znajduje się zespół szkół. Na ulicy Sobieskiego, w sąsiedztwie kościoła i klasztoru oo. Franciszkanów znajduje się cerkiew greckokatolicka Przemienienia Pańskiego. W świątyni podziwiać można cudowną ikonę Matki Boskiej Bramy Miłosierdzia. W tym samym miejscu jeszcze czterysta lat temu stał okazały zamek, porównywany niekiedy nawet do Wawelu.

Jarosławskie Il Gesu
Jarosław to oczywiście także kościoły katolickie. Prócz wspomnianej świątyni Ducha Świętego, przez pewien czas będącej protestanckim zborem, warto zwiedzić opactwo benedyktynek z kamiennym portalem wejściowym przywodzącym na myśl łuk triumfalny. Sporą atrakcją jest Kościół Bożego Ciała, architekturą nawiązujący do słynnego Il Gesu i będący najstarszym pojezuickim kościołem w Polsce.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia