Artykuły

Co warto zwiedzić w Kłodzku?

Ziemia kłodzka znana jest z otaczających ją gór i świetnych uzdrowisk.

Sercem regionu jest Kłodzko ze swą sławną twierdzą. Jednak to malownicze miasteczko ma do zaoferowania wiele więcej niż dawne fortyfikacje. Co warto zwiedzić w Kłodzku?

Kłodzkie fortyfikacje
Najbardziej znanym obiektem turystycznym całej okolicy jest bez wątpienia Twierdza Kłodzko. Pochodzący z przełomu XVII i XVIII wieku kompleks obronny zajmuje powierzchnię ponad 30 hektarów. Pierwszy gród znajdował się tu jeszcze we wczesnym średniowieczu, rozbudowę kamiennych już fortyfikacji rozpoczęli Habsburgowie. Twierdzę rozbudowali Prusacy, odegrała ważną rolę podczas wojen napoleońskich. W XIX wieku obiekt rozbrojono jako przestarzały i zamieniono w więzienie.

Podczas II wojny światowej przez krótki okres czasu funkcjonowała tu niemiecka fabryka zbrojeniowa. Dziś twierdza poddawana jest kompleksowej renowacji. Obecnie turyści mogą zwiedzać system fortyfikacji i rozległy kompleks korytarzy, sztolni i chodników położonych pod forteczną zabudową. W twierdzy działa również grupa rekonstrukcyjna z okresu wojen napoleońskich, organizująca okolicznościowe pokazy.

Nie tylko twierdza
W cieniu twierdzy kryje się urokliwe miasteczko, którego grzechem będzie nie zwiedzić. Na placu Bolesława Chrobrego znajduje się okazały neorenesansowy ratusz, w którym obecnie znajduje się siedziba magistratu, biblioteka i kawiarenki.

W okolicy znajduje się wiele zabytkowych kamienic utrzymanych w barokowym i renesansowym stylu. Wzorem innych miast w podziemiach rynku otwarto Podziemną Trasę Turystyczną, powstało podczas prac mających zapobiec zawaleniu się dzielnicy śródmiejskiej w połowie ubiegłego stulecia. W zabytkowych, barokowych wnętrzach dawnego kolegium jezuickiego znajduje się Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

Placówka zajmuje się badaniem i popularyzacją dziejów i kultury regionu. Muzeum szczyci się bogatymi zbiorami numizmatycznymi, zegarmistrzowskimi, szkła artystycznego oraz sztuk plastycznych. Miejscowa biblioteka posiada bogaty zbiór publikacji dotyczących regionu.

Kłodzkie kościoły
W miasteczku znajduje się pięć kościołów, większość z nich to prawdziwi świadkowie burzliwej historii Kłodzka. Najwspanialszą budowlą sakralną miasta jest Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Położony na zabudowanym wzniesieniu w kształcie cypla posiada pyszne, późnobarokowe prezbiterium. Malowniczo nad Młynówką usytuowany jest Kościół Matki Bożej Różańcowej wraz z przylegającym do niego klasztorem franciszkanów. Na wysokiej skarpie lewego brzegu Nysy Kłodzkiej stoi późnobarokowy Kościół śś. Jerzego i Wojciecha.

Kawałek Pragi w Kłodzku
Dumą miasteczka jest zabytkowy kamienny most na rzece Młynówce. Konstrukcja o charakterze gotyckim łączy ze sobą Wyspę Piasek i staromiejską część Kłodzka. Na filarach mostu stoi sześć kamiennych rzeźb przedstawiających postaci i motywy biblijne. Ze względu na swoją unikalną architekturę często przyrównywany jest do praskiego Mostu Karola. Niekiedy też mylnie nazywany jest mostem Wita Stwosza lub św. Jana.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia