Artykuły

Co warto zwiedzić w Krakowie? Podziemia Rynku Głównego. Cz. 2

Podczas archeologicznych prac badawczych na krakowskim Rynku Głównym odsłonięto część Kramów Bogatych, mury Wielkiej Wagi oraz cmentarzysk wokół kościoła św. Wojciecha z czasów kiedy w tym miejscu nie było targu kupieckiego, narodziła się koncepcja stworzenia wystawy prezentującej znaleziska.

Projekt zatytułowany „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa – szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego” jest swego rodzaju żywym rezerwatem archeologicznym. Idealnie zachowane przedmioty codziennego użytku, mury piwnic pod Sukiennicami, czy całe fragmenty bruków z czasów panowania pierwszych królów polskich – wszystko w nowoczesnej oprawie nie pozwalającej się nudzić nawet najbardziej wybrednym gościom muzeum.

Na szlaku

Dużą część podziemnej wystawy zajmuje rekonstrukcja osady przedlokacyjnej, gdzie podziwiać można rekonstrukcję warsztatów rzemieślniczych, zainscenizowany jest również pożar osady, a także obejrzeć można wiele zachowanych przedmiotów codziennego użytku. Powinniśmy zatrzymać się koniecznie w strefie z hologramami. Do kamery znajdującej się nad naszymi głowami należy pokazać symbol umieszczony na ulotce, którą dostaliśmy wraz z biletem przy wejściu. Wówczas na interaktywnym ekranie ujrzymy trójwymiarową rekonstrukcję budynków znajdujących się w Rynku Głównym, np. kościół Mariacki.

Ciekawym punktem wystawy jest miejsce poświęcone cmentarzysku z XI wieku, który znajdował się w okolicy kościoła św. Wojciecha na krakowskim Rynku. Większość szczątek odnalezionych podczas prac spoczęła w kościele Mariackim, zachowane szkielety można zobaczyć także w podziemiach. Zaraz obok podziwiać można makietę miasta Krakowa.

Idąc dalej wyznaczoną trasą trafiamy na prezentację historiografii miasta Krakowa. Jest to prezentacja map, obrazów i zdjęć na panoramicznym ekranie – widzowie mogą usiąść i obejrzeć pokaz. Kolejny punkt na szlaku odsłania przed nami tajemnice krakowskich wodociągów, za pomocą ekranów dotykowych oraz mapy wyświetlanej przez projektor możemy prześledzić średniowieczną myśl techniczną w zakresie doprowadzania do miasta wody.
Dalej czeka na nas rekonstrukcja średniowiecznego kramu kupieckiego oraz projekcja krótkiego filmu na temat handlu, który miał miejsce niegdyś na Rynku Głównym.

Wzdłuż kramów

Dalej szlak prowadzi nas po zawieszonych kładkach nad średniowiecznymi traktami. Ze szklanych pochylni podziwiać możemy tzw. Kramy Bogate. Pierwotnie przylegały one do Sukiennic i w przeciwieństwie do pozostałych kramów kupieckich – były murowane. Handlowano tu głównie towarami luksusowymi np. jedwabiem. Zostały one wyburzone w XIX wieku, a ich miejsce dziś zajmują podcienia Sukiennic. W podziemiach rynku możemy podziwiać piwnice Kramów Bogatych oraz Kramów Bolesławowych z XIII wieku. Również w tej części wystawy możemy korzystać z ekranów dotykowych oraz oglądać kolejne eksponaty wydobyte podczas prac badawczych. Piwnice Sukiennic dają również wyobrażenie o dawnym przebiegu kramów i ich wyglądzie w czasach średniowiecza. Dalej możemy podziwiać wystawę czasową - prezentację zdjęć z czasów prowadzonych badań archeologicznych pod płytą Rynku Głównego w Krakowie. Dają one wyobrażenie o ogromie prac oraz rozległości podziemi.

Na koniec zwiedzania możemy chwilę odpocząć oglądając projekcję krótkich filmów o historii grodu nad Wisłą. W kolejnych pięciu salach obejrzymy fabularyzowane dokumenty chronologicznie przedstawiające dzieje Krakowa od czasów króla Kraka, aż do czasów współczesnych.

oprac. Joanna Terka, fot. bazylek 100 / wikipedia