Artykuły

Co warto zwiedzić w Łańcucie

Niewielki Łańcut to przede wszystkim przepiękny Zamek Lubomirskich.

Dobrze jednak zejść z utartych szlaków, by zobaczyć pozostałości licznej na Podkarpaciu społeczności żydowskiej czy… muzeum gorzelnictwa. Co warto zwiedzić w Łańcucie?

Bajkowy zamek
Największą atrakcją Łańcuta i wizytówką tej niewielkiej podkarpackiej miejscowości jest okazały Zamek Lubomirskich i Potockich. Mimo burzliwej historii, XVII-wieczny kompleks budynków zachował się w doskonałym stanie i jest jedną z najpiękniejszych polskich rezydencji magnackich.

Duże wrażenie robi utrzymana w stylu francuskiego neorenesansu elewacja porośnięta w dużej części bluszczem. Pyszne wnętrza cieszą nie tylko oczy turystów, ale także pełnią funkcje reprezentacyjne, goszcząc polityków i biznesmenów podczas konferencji czy spotkań. Na łańcuckim zamku organizowany jest Festiwal Muzyki, jedna z najważniejszych w Polsce imprez poświęconych muzyce poważnej, którego patronem jest Bogusław Kaczyński.

Zamkowe ogrody
W zamku funkcjonuje muzeum, w którym można zapoznać się z dziejami rezydencji, oglądając wnętrza i oryginalne wyposażenie, a także ekspozycję sztuki cerkiewnej czy pamiątki po ostatniej wojnie światowej. W kompleksie budynków znajdują się m.in. neogotycki Zameczek Romantyczny, Oranżeria, Ujeżdżalnia z zabytkowymi kortami tenisowymi czy Powozownia, w której oglądać można kolekcję powozów konnych i trofea roślinne. Budynki zamkowe otoczone są parkiem w stylu angielskim, w którego skład wchodzą również Ogród Włoski czy Ogród Różany.

Kraina wódką płynąca
Grzechem byłoby jednak ograniczenie się do samego zamku – w samym Łańcucie także znajduje się garść godnych zobaczenia obiektów. Miejscowy rynek otoczony jest pochodzącymi z XVII wieku kamieniczkami, całe miasteczko zaś upstrzone jest zabytkowymi willami i dworkami pochodzącymi z przełomy XIX i XX wieku. W klasycystycznym dworku znajdującym się na terenach miejscowej rozlewni wódek funkcjonuje Muzeum Gorzelnictwa. Po wcześniejszej, telefonicznej rezerwacji, chętni mogą zapoznać się z historią rozwoju przemysłu gorzelnianego w Polsce oraz oglądać stare dokumenty, fotografie, butelki i urządzenia wykorzystywane przy produkcji wódek.

Synagogi i kirkuty
W Łańcucie bardzo wyraźne są ślady dawnej obecności diaspory żydowskiej. W mieście znajdowało się kilka synagog, do dziś zachował się gmach tylko jednej z nich w pobliżu Zamku Lubomirskich. Zbudowana we wschodnim typie bożnica uznawana jest z najcenniejszy przykład żydowskiej architektury sakralnej w Polsce. Oszczędne w formie elewacje kryją bogate, barokowe wnętrza, będące dziś siedzibą muzeum judaistycznego.

W obrębie miasta znajdują się także dwa cmentarze żydowskie – Stary i Nowy. Oba są w fatalnym stanie, do którego doprowadziła głównie druga wojna światowa. W kirkutach oglądać można pozostałości nagrobków oraz dwa ohele kryjące szczątki miejscowych cadyków. Warty uwagi jest również kościół farny św. Stanisława Biskupa z cudownym obrazem Matki Boskiej Szkaplerznej i barokową chrzcielnicą.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia