Artykuły

Co warto zwiedzić w Łodzi? Muzea cz. 2

Łódź jest miastem bardzo atrakcyjnym turystycznie, choć może nie jest to cel podróży tak popularny jak Warszawa czy Kraków.

Niemniej jednak warto przyjrzeć się bliżej kulturalnej ofercie miasta. Niegdyś największy ośrodek przemysłu lekkiego, dziś stara się przyciągnąć atrakcjami kulturalnymi.

Muzeum Miasta Łodzi

W centrum miasta w pałacu Izraela K. Poznańskiego, XIX-wiecznego „króla bawełny”, znajdują się nie tylko wspaniałe pałacowe wnętrza „łódzkiego Luwru”, ale również wystawy związane z najwybitniejszymi obywatelami miasta. Do stałych ekspozycji należą te związane z twórczością Juliana Tuwima, Władysława Reymonta, Marka Edelmana, Aleksandra Tansmana, Artura Rubinsteina czy Jerzego Kosińskiego. Oczywiście przechadzając się po wspaniałych fabrykanckich wnętrzach można poznać historię miasta Łodzi i współżycie czterech kultur: polskiej, niemieckiej, rosyjskiej i żydowskiej. Muzeum znajduje się w sąsiedztwie Manufaktury, centrum handlowego zlokalizowanego w zrewitalizowanych obiektach pofabrycznych należących niegdyś do Poznańskiego.

Muzeum posiada jeden ze swoich oddziałów na pobliskim Placu Wolności, a w zasadzie pod jego powierzchnią. Muzeum Kanału „Dętka” mieści się w dawnym zbiorniku na wodę, w kształcie obwarzanka, skąd wzięła się nazwa. Wystawa ma 142 m długości, 187 centymetrów wysokości i około 1,5 metra szerokości. Dla zwiedzających kanał został udostępniony w kwietniu 2008 roku, a zbiory w nim zaprezentowane przedstawiają historię łódzkich wodociągów, wraz ze zdjęciami oraz planami budowy podziemnej siatki kanałów, a także interesujące przedmioty jakie znajdowano w łódzkich rynsztokach.

Muzeum Sztuki w Łodzi

Jest to drugie najstarsze muzeum gromadzące zbiory sztuki awangardowej i nowoczesnej na świecie, zostało otwarte już w 1930 roku, dokładnie rok po powołaniu do życia Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Pewnego rodzaju fenomenem jest również fakt, że kolekcja sztuki prezentowana w Łodzi została zainicjowana przez Władysława Strzemińskiego, Katarzynę Kobro i Henryka Stażewskiego – artystów Grupy a.r.

Muzeum posiada trzy oddziały, gmach główny ms¹ mieszczący się w Pałacu Maurycego Poznańskiego oferuje przestrzenie pod wystawy czasowe oraz projekty artystów. Przy placówce działa kawiarnia „ms cafe”, gdzie często organizowane są tematyczne cykle spotkań, pokazów, warsztatów czy prelekcji. Nowy oddział muzeum ms² znajduje się w Manufakturze, można tam zobaczyć prace takich artystów XX i XXI wieku, jak Witkacego, Katarzyny Kobro, Hansa Arpa, Jacka Malczewskiego czy Władysława Strzemińskiego. Trzeci oddział muzeum sztuki mieści się w Pałacu Herbsta na Księżym Młynie. Jest to XIX-wieczny zespół pałacowo-parkowy dawnych łódzkich przemysłowców, gdzie dziś można podziwiać wnętrza fabrykanckich willi, co stanowi główny temat wystawy.

Muzeum Fabryki

Muzeum znajdujące się w łódzkiej Manufakturze prezentuje historię miejsca, w którym dziś znajduje się jedno z największych zrewitalizowanych centrów handlowych w Polsce na obszarach poprzemysłowych. Dawne imperium Izraela Poznańskiego, na które składał się kompleks fabryczny, osiedle robotnicze, straż pożarna, szpital oraz oczywiście pałac „króla bawełny”, dziś pełni zupełnie odmienne funkcje. Historia kompleksu i pamiątki z nim związane zostały zgromadzone właśnie w Muzeum Fabryki w jednej z dawnych hal produkcyjnych. Do kolekcji należą eksponaty związane z rozwojem zakładu, techniką produkcji tkanin i codzienną pracą robotników. Jest to jedna z niewielu placówek tego typu, w której można robić zdjęcia.

oprac. Joanna Terka, fot. wikimedia commons