Artykuły

Co warto zwiedzić w Nałęczowie?

Ta niewielka, lecz niezwykle malownicza miejscowość na Lubelszczyźnie, zdążyła zasłynąć na skalę Polski z co najmniej kilku powodów.

Po pierwsze, panujący tam unikalny mikroklimat jest w stanie pozytywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia zaledwie w kilka dni. Wizyta w Nałęczowie z pewnością posłuży każdemu, kto poszukuje spokoju, a także pewnego rodzaju odskoczni od codziennych, niekiedy bardzo stresujących obowiązków.

Przechadzając się po zlokalizowanym w sercu Nałęczowa Parku Zdrojowym, zaznamy spokoju i odprężenia, które tak trudno odnaleźć żyjąc w wielkim mieście. Puentą naszego spaceru może być wizyta w pijalni czekolady bądź jednej z tutejszych kawiarenek. W pobliżu parku będziemy mogli także kupić pamiątki. Nie zapomnijmy o tym, że przyjeżdżamy do miejsca będącego ujęciem cenionych wód mineralnych. Butelka którejś z nich może być pamiątką bardzo oryginalną, a także cenną dla zdrowia.

Miasteczko artystów i literatów

Uroki Nałęczowa docenili m.in. Stefan Żeromski, Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz czy Ewa Szelburg - Zarębina. Chcąc zagłębić się w powiązania każdej z tych osobistości z Nałęczowem, możemy odwiedzić któryś ze znajdujących się w miasteczku oddziałów muzealnych. Wiele historycznych faktów i ciekawostek z życia nałęczowskiej społeczności kryją również tutejsze wille. Duża część z nich powstała jeszcze w XIX wieku (np. Ukraina, Zofijówka, Tolin czy Aurelia). Niektóre, jak np. Willa Oktawia czy Willa Brzozy, być może zaskoczą nas swoją ciekawą historią. Jeżeli przyjeżdżamy do Nałęczowa na dłużej, dobrym pomysłem będzie zatrzymanie się na kilka dni z którymś z tych obiektów. Oczywiście pod warunkiem, że został on zaadaptowany do potrzeb turystów.

Do Nałęczowa po zdrowie

O zbawiennych dla zdrowia właściwościach miasteczka przesądza klimat wywołujący samoczynne obniżanie się ciśnienia. Nie bez znaczenia jest też dosyć duże skupienie drzew i terenów zielonych w jego ścisłym centrum. Dzięki tym właśnie walorom Nałęczów stał się jedynym w Polsce uzdrowiskiem o profilu wyłącznie kardiologicznym.

Lubelski Trójkąt Turystyczny

Nałęczów, obok Puław i Kazimierza Dolnego nad Wisłą, należy do tzw. trójkąta turystycznego. Wybierając się w te okolice, warto więc uwzględnić także dwie pozostałe miejscowości. Przejeżdżając przez Puławy, koniecznie zobaczmy Pałac Czartoryskich, odwiedźmy też pełen zabytkowych obiektów park. Zobaczymy w nim m.in. Świątynię Sybilli, Domek Gotycki czy Pałac Marynki.

O Kazimierzu Dolnym wiele pisać nie trzeba. By zakochać się w tym miasteczku wystarczy odwiedzić jeden z zabytkowych kościołów, urządzić sobie spacer wzdłuż Wisły lub po prostu przejść się po jego rynku.

Jak dojechać do Nałęczowa?

Dojechać do Nałęczowa możemy na trzy sposoby. O ile tylko nie wybieramy się tam w tzw. wysokim sezonie, możemy pojechać własnym autem. Na terenie niektórych obiektów wypoczynkowych znajdują się parkingi strzeżone. Komunikacja busem również nie powinna stanowić problemu. Jeżeli decydujemy się na podróż pociągiem, pamiętajmy, że nałęczowska stacja PKP jest nieco oddalona od ścisłego centrum.

oprac. Dorota Cholewa, fot. wikimedia commons