Artykuły

Co warto zwiedzić w Poznaniu?

Poznań jest czwartym najliczniej odwiedzanym przez turystów miastem w Polsce.

Choć duża część przyjeżdża tu na niezliczone konferencje, spotkania biznesowe i szkolenia (Poznańskie Targi to jedno z większych w kraju centrów konferencyjno-wystawowych), wielu z nich chce zobaczyć sławne poznańskie koziołki, spróbować rogalików św. Marcina i poczuć atmosferę tutejszego Starego Miasta. Co warto zwiedzić w Poznaniu?

Poznań historyczny
Jednym z symboli Poznania jest imponujący, renesansowy ratusz na Starym Rynku. Otaczają go zabudowania wagi miejskiej, klasycystycznego odwachu i rząd urokliwych, różnokolorowych, wąskich kamieniczek, tzw. domków budniczych, w których w średniowieczu handlowano różnymi towarami.

W barokowej Farze Poznańskiej, z bogato zdobioną fasadą i cennymi polichromiami na sklepieniach, odbywają się w każdą sobotę koncerty organowe. Kolejne zabytkowe kościoły znajdują się na Ostrowie Tumskim, najstarszej części miasta i jedynej zachowanej do dzisiaj wyspie na Warcie. W Bazylice Archikatedralnej pw. śś. Piotra i Pawła, odbudowanej po II wojnie światowej w stylu gotyckim usytuowana jest niezwykle cenna Złota Kaplica. Niepotwierdzone podania wskazują, iż w świątyni tej pochowano Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Na wyspie podziwiać można również pałac arcybiskupi, psałterię i Kościół Najświętszej Marii Panny.

Poznańskie zamki
Nad Starym Miastem góruje Zamek Królewski postawiony przez Przemysła II w końcu XIII wieku. Kompleks był wielokrotnie burzony i odbudowywany, ostatecznie popadł w ruinę po ostatniej wojnie światowej. Od kilku lat trwają prace, w ramach których odbudowana zostanie południowa część zamku. Ponieważ ostateczny efekt może dalece odbiegać od oryginalnego układu, wobec rekonstrukcji narosły ogromne kontrowersje.

W o wiele lepszej kondycji znajduje się monumentalny Zamek Cesarski, zbudowany dla niemieckiego cesarza Wilhelma II. Jest on centralnym punktem gigantycznego założenia urbanistycznego, w myśl którego Poznań miał się stać miastem rezydencjalnym. Prócz okazałej bryły zamku, Dzielnicę Cesarską tworzą m.in. neorenesansowe gmachy auli uniwersyteckiej i innych budynków akademickich, neoromańska Poczta Główna, neogotycki Kościół Zbawiciela czy klasycystyczny Teatr Wielki.

Przyroda i aktywny wypoczynek
Miłośnicy przyrody powinni odwiedzić jeden z dwóch ogrodów zoologicznych: Stare lub Nowe Zoo, okazały ogród botaniczny lub jedną z największych w Europie palmiarnię w Parku Wilsona. Rajem dla aktywnych turystów są tereny rekreacyjne wokół Jeziora Maltańskiego. Znajdują się tu liczne trasy spacerowi i rowerowe, a przede wszystkim tor regatowym, na którym odbywają się zawody kajakowe i żeglarskie o randze międzynarodowej. Na Kopcu Wolności funkcjonuje całoroczny stok narciarski, a także pole do minigolfa, kolejka górska i park wodny. Latem po zbiorniku pływa pokaźnych rozmiarów fontanna. Choć trudno mówić tu o zabytku, z pewnością warto odwiedzić Stary Browar. Zrewitalizowany kompleks poprzemysłowy uznawany jest w licznych rankingach za najlepszą na świecie powierzchnię handlową.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia