Artykuły

Co warto zwiedzić w Szczawnicy

Szczawnica przyciąga turystów szerokim wachlarzem atrakcji turystycznych, ta położona w Beskidzie Zachodnim miejscowość uzdrowiskowa znajduje się w pobliżu prawego dopływu Dunajca.

Przebywający tam mogą rozkoszować się w widokami, jakie oferują przepiękne Pieniny. Szczawnica może być także alternatywą dla tych, którzy w ramach jednego pobytu pragną cieszyć się zarówno widokami polskich gór jak i chcą skorzystać z oferty turystycznej naszych sąsiadów. Dzięki położeniu Szczawnicy w sąsiedztwie granicy z Słowacją taka wizyta jest możliwa.

Spacer górskim szlakiem

Dla lubiących przemierzać górskie szlaki ciekawa może być rozpoczynająca się w polskiej miejscowości Droga Pienińska. Będąca szlakiem pieszo-rowerowym ciągnącym się wzdłuż Dunajca. Większa część tej trasy biegnie po stronie słowackiej, gdzie dobiega jej koniec. Zwieńczeniem tej podróży może być zwiedzenie miejscowości Červený Kláštor znanej z dawnego klasztoru kamedułów i kartuzów. Dla turystów, którzy nie podejmą wyzwania przekroczenia granicy, mogą skusić się na wycieczkę w pobliże masywu górskiego Jarmuta. Na masywie tym według podań znajdować się miała pogańska świątynia.

Zabytki miasta

Doskonałym uzupełnieniem tej wyprawy może być zwiedzenie miasta pod kątem zabytków. W samym mieście zobaczyć można wybudowany w stylu neogotyckim kościół św. Wojciecha z bogato zdobionym polichromiami wnętrzem. W przyległej zaś do Szczawnicy wsi Szlachtowa znajduje się dawna cerkiew. Obecnie przemianowanej na świątynie rzymskokatolicką.

Zwiedzić można także Niedzicki zamek będący warownią wzniesioną najprawdopodobniej w początkach XIV wieku. Oprowadzanie po średniowiecznej budowli odbywa się w grupach z przewodnikiem. Zamek zaprasza zwiedzających od 01. 05 do 31.09 w godzinach 9:00 - 19:00 (codziennie) oraz 01.10 - 30.04 w godzinach 9:00 - 16:00 (z wyjątkiem poniedziałków). Cena za bilet zwykły to 9 zł, za ulgowy zaś płaci się 7zł. W okresie letnim przy dopłacie 2zł zwiedzić można także przyległy do obiektu spichlerz.

Baza noclegowa Szczawnicy

Dużym atutem Szczawnicy jest rozbudowana baza noclegowa, oferująca przyjezdnym kwaterunki w hotelach, pensjonatach czy też domach gościnnych. Bardzo ciekawa jednak wydaje się oferta agroturystyczna, gdzie za nieduże pieniądze możemy wynająć pokoje, w których czuć będziemy rodzinną atmosferę. W miejscach takich gospodarze często potrafią zapełnić czas swoim gościom opowieściami o lokalnych tradycjach i miejscach, które warto zobaczyć. Kwaterunek w miejscach tego rodzaju w szczególności poleca się rodzinom z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym, gdyż mają często wyznaczoną one przestrzeń do zabawy.

Wieczorne atrakcje

Po aktywnie spędzanych dniach wypełnianych przez wycieczki krajoznawcze, podczas których radować nas będzie bogactwo i piękno górskich terenów. Wieczory w Szczawnicy zapowiadają się równie ciekawie. Spędzić je możemy na oglądaniu filmów w klimatycznym, kameralnym kinie „Pieniny”.

Festiwal muzyczny symbolicznym zakończeniem lata

Pod koniec sierpnia w kalendarzu imprez miasta zapowiedziany jest Festiwal muzyki nad Zdrojami – będący swoistym pożegnaniem się mieszkańców oraz przyjezdnych z latem. Odbywać się będzie 26.08. Rozpoczęcie koncertu o godzinie 20.15 w kościele św. Wojciecha. W programie m.in. msza góralska oraz występy zespołu pieśni i tańca Juhasy. Imprezę uświetni także popis kapeli góralskiej Mariusza Tokarczyka.

oprac. Beata Pawlicka, fot. wikipedia