Artykuły

Co warto zwiedzić w Tomaszowie Lubelskim?

Ukryty wśród lasów południowej Lubelszczyzny, tuż przy granicy z Ukrainą, leży Tomaszów Lubelski.

O ciekawej przeszłości tego miasta niech świadczy fakt, że założyła go i przez lata otaczała opieką rodzina Zamojskich. Stąd intrygujący charakter miasta i znajdujące się w nim zabytki. Co warto zobaczyć w Tomaszowie Lubelskim?

Mały Zamość

Początki Tomaszowa Lubelskiego sięgają XVI wieku, kiedy z inicjatywy kanclerza koronnego Jana Zamojskiego nad rzeką Sołokiją powstała osada zwana Jelitowem, od herbu rodziny założyciela. Na początku XVII wieku została przemianowana na Tomaszów na cześć syna Zamojskiego. Osoba założyciela sprawiła, że plan miasta opracował Bernardo Morando, ten sam architekt, który wcześniej zaprojektował Zamość.

Centralne miejsce miasteczka zajmuje kwadratowy rynek o boku mierzącym 140 m, z którego na cztery strony świata odchodzą ulice prowadzące w kierunku Zamościa, Lwowa, Szczebrzeszyna i Sokala. Planowany pośrodku rynku ratusz nie powstał do dziś, przez co Tomaszów przez lata pozbawiony był najważniejszej dla dawnych miejscowości budowli. Nie przeszkodziło mu to jednak w pewnych okresach dynamicznie się rozwijać.

Zabytki Tomaszowa Lubelskiego

Choć za zabytek należy uznać już całe założenie urbanistyczne Tomaszowa, w mieście można obejrzeć jeszcze kilka interesujących budowli. Z pewnością warto zobaczyć kościół pw. Zwiastowania NMP. Ewenementem jest już sam fakt, iż drewniana, modrzewiowa świątynia utrzymana jest w stylu barokowym. We wnętrzach znajduje się bogate wyposażenie z dawnego kościoła trynitarzy, z cudownym obrazem Matki Bożej Szkaplerznej i relikwiami św. Feliksa. Obok kościoła można podziwiać zabytkową drewnianą dzwonnicę zrębową oraz niewielki cmentarzyk.

Jednak Tomaszów przez wieki był miastem wielokulturowym, o czym świadczą pozostałe zabytki sakralne. Przy rynku ciekawie prezentuje się cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja z końca XIX wieku. W mieście znajduje się też cmentarz żydowski, przed wojną były tu także dwie synagogi. Podczas spaceru po Tomaszowie warto zwrócić uwagę także na wille, domek drewniany, tzw. „Herbaciarnię” przy rynku oraz budynki użyteczności publicznej, będące ciekawymi przykładami modernizmu.

Białe szaleństwo na Lubelszczyźnie

Tomaszów Lubelski to prężny ośrodek turystyczny głównie dzięki miłośnikom sportu. Okoliczne lasy nadają się świetnie do narciarstwa biegowego, a amatorzy zjazdów mogą korzystać z wyciągu na Białej Górze. W tamtejszym ośrodku narciarskim w sezonie regularnie odbywają się zawody i konkursy dla przyjezdnych turystów. Warte uwagi są też pobliskie atrakcje przyrodniczej. Rezerwat geologiczny „Piekiełko” to jedyny tego rodzaju park w regionie ze skupiskiem kilkudziesięciu głazów narzutowych, pozostałości po epoce lodowcowej. W dolince rzeki Sopot, jakieś 25 km od Tomaszowa, znajduje się rezerwat „Czartowe Pole” z pięknym przełomem rzeki, kaskadami wodospadów, malowniczymi ruinami zabytkowej papierni zaszytej w pierwotnym, nieskażonym ludzką ręką lesie.

oprac. Krzysztof Lepczyński