Artykuły

Co warto zwiedzić we Wrocławiu?

Wrocław jest miastem leżącym w województwie dolnośląskim, a jednocześnie pełni funkcję administracyjnego, kulturalnego, gospodarczego i naukowego centrum tego regionu. Stolica Dolna Śląska już w XVII wieku odgrywała znaczącą rolę na mapie Starego Kontynentu, zatem nie dziwi fakt, że przez jednego z ówczesnych poetów została nazwana Kwiatem Europy.

Historyczny Wrocław

Współczesny Wrocław zachwyca przede wszystkim bogactwem cennych zabytków o niekwestionowanej wartości. Jedną z największych atrakcji miasta jest zespół historycznego centrum Wrocławia, który tworzy między innymi Stare Miasto, Rynek z Ratuszem, Nowym Ratuszem, Piwnicą Świdnicką i Browarem Spiż, będący jednym z największych europejskich rynków staromiejskich, a ponadto Ostrów Tumski, Plac Solny, Nowy Targ oraz pobliskie ulice.

Ciekawym obiektem jest również Hala Stulecia, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w bezpośrednim sąsiedztwie której znajduje się Wrocławska Fontanna Multimedialna, wzbudzająca ogromne zainteresowanie wśród turystów. Wśród miejsc wartych odwiedzenia wyróżnia się także Pałac Królewski, Panoramę Racławicką, Stadion Miejski, będący jedną z aren rozgrywek Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku oraz liczne pomniki i malownicze kamienice.

Naturalny Wrocław

Pobyt we Wrocławiu to świetna propozycja również dla pasjonatów przyrody. Nie może ich zabraknąć przede wszystkim we Wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym, najstarszym tego typu kompleksem w Polsce. Wrocławski ogród może poszczycić się także największą liczbą zwierząt, wynoszącą obecnie ponad 7 tysięcy, które reprezentują 565 różnych gatunków, co jest kolejnym rekordem obiektu na skalę krajową.

Osoby spragnione kontaktu z naturą powinny odwiedzić także Ogród Botaniczny oraz Park Szczytnicki z Ogrodem Japońskim, będący jednym z największych parków krajobrazowych tego miasta. Swoistą zieloną enklawą Wrocławia jest również Promenada Staromiejska, powstała po zburzeniu ciągnących się wzdłuż Odry fortyfikacji miejskich, zamiast których zagospodarowano alejki spacerowe i ścieżki rowerowe.

Wrocław na sportowo

Wrocław jest także znakomicie przygotowany na przyjęcie amatorów aktywnego wypoczynku. Miłośników sportów wodnych można spotkać głównie w Zatoce Gondoli, usytuowanej u ujścia dawnej Fosy Miejskiej do Odry, w której obecnie funkcjonuje wypożyczalnia kajaków, łodzi wiosłowych i motorowych. Natomiast poszukującym nowych wrażeń poleca się wizytę w parku linowym na Wyspie Opatowickiej, gdzie czekają liczne nadrzewne atrakcje tworzące prawdziwy tor przeszkód.

Ważnym punktem na rekreacyjnej mapie miasta jest również Wrocławski Tor Wyścigów Konnych. Od kilkunastu lat znajduje się tu stajnia, której próg szczególnie chętnie przekraczają nie tylko najwięksi pasjonaci jazdy konnej, ale też ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę w siodle, a ponadto sympatycy tych niesamowitych zwierząt i kibice wyścigów.

Wrocław nie bez powodu uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Piękne zabytki, walory przyrodnicze oraz bogaty wachlarz możliwości organizacji czasu wolnego sprawiają, że turystów, także tych zagranicznych, nigdy tu nie brakuje. W związku tym, jeśli Wrocław do tej pory widzieliśmy tylko na barwnych fotografiach, najwyższy czas poznać to miasto osobiście.

oprac. Ewa Majchrzak