Artykuły

Co warto zwiedzić we Wrocławiu?

Nie od dziś wiadomo, że Wrocław jest miastem pełnym wspaniałych zabytków, skrywającym tajemnicze historie w murach Starego Miasta, a także miejscem wielu znakomitych wydarzeń kulturalnych i sportowych. Nie bez przyczyny już w XVII wieku jeden z ówczesnych poetów nazwał Wrocław Kwiatem Europy.

Jednak stolica Dolnego Śląska, posiadająca głęboko zakorzenione tradycje sportowe, to także doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku i rekreacji.

Mała odmiana

Kto z nas po całodziennym, a często kilkudniowym, maratonie zwiedzania nie marzyłby o chwili wytchnienia i odpoczynku w otoczeniu nieco innym niż mury średniowiecznych zamków i kościołów. Wrocław pod tym względem jest doskonale przygotowany i z otwartymi ramionami czeka nie tylko na amatorów różnorodnych dyscyplin, ale także na zawodowców w swojej dziedzinie.

Wrocław na sportowo

Podczas wakacyjnych wojaży, odbywających się często w promieniach słońca, doskonałym orzeźwieniem będzie wizyta na jednym z basenów lub we wrocławskim aquaparku. Amatorzy białego sportu z pewnością docenią ofertę kompleksów tenisowych, a większe grupy z łatwością odnajdą halę sportową, na której można rozegrać nie jeden emocjonujący mecz.

Zatoka Gondoli, znajdująca się u ujścia dawnej Fosy Miejskiej do Odry, to miejsce, które bez wątpienia muszą odwiedzić pasjonaci sportów wodnych. Wypożyczalnia kajaków, łodzi wiosłowych i motorowych umożliwi odkrywanie wspaniałych walorów drugiej najdłuższej rzeki w Polsce. Z wody można przenieść się nad ziemię za sprawą parku linowego na Wyspie Opatowickiej. Nadrzewne atrakcje, będące swoistym torem przeszkód, to doskonała rozrywka nie tylko dla spragnionych mocniejszych wrażeń, ale również dla całych rodzin.

Rekreacyjna odsłona miasta

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Wrocławski Tor Wyścigów Konnych. Tradycje rozgrywania gonitw w tym mieście sięgają średniowiecza, jednak powstanie pierwszego obiektu wybudowanego w tym celu datuje się na 1833 rok. Od niemal 15 lat funkcjonuje tutaj stajnia rekreacyjna, przyciągająca sympatyków koni, kibiców wyścigowych, a także tych, którzy dopiero chcieliby spróbować swoich sił w siodle.

Wrocław? Naturalnie!

Wrocławski Ogród Zoologiczny każdego roku odwiedza niemal pół miliona osób, zarówno mieszkańców, jak i turystów. Ogród istniejący już ponad 50 lat cieszy się ogromną popularnością nie tylko w kraju, ale także za granicą. Obecnie na powierzchni 33 hektarów zamieszkuje prawie 7 tysięcy zwierząt, reprezentujących 559 gatunków, będących żywymi pomnikami przyrody.

Wśród naturalnych atrakcji Wrocławia wymienia się również Ogród Botaniczny czy Park Szczytnicki z Ogrodem Japońskim. Drugi z wymienionych, należący do największych parków krajobrazowych tego miasta, posiada bardzo duże walory kompozycyjne i dendrologiczne. Natomiast okalający Stare Miasto pierścień zieleni określany jest mianem Promenady Staromiejskiej, powstałej po zburzeniu fortyfikacji miejskich ciągnących się wzdłuż fosy i Odry.

Wrocławskie walory przyrodnicze, a także infrastruktura sportowa i rekreacyjna, stanowią bardzo dobry argument dla turystów, którym nie zależy jedynie na poznawaniu historii, odkrywaniu miejskich legend i analizowaniu stylów architektonicznych. Możliwości, jakie oferuje stolica Dolnego Śląska, pozwolą na zachowanie równowagi między tym, co dla ciała, a tym, co dla ducha.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. Thyes, wikimedia commons