Artykuły

Co zwiedzić na Podkarpaciu?

Podkarpacie to niezgłębiony tygiel kultur i religii, okraszony nutą dzikiej przyrody.

W Przemyślu czy Jarosławiu historia jest na wyciągnięcie ręki, a bieszczadzkie połoniny sprawiają, że można zupełnie odseparować się od cywilizacji. Co zwiedzić na Podkarpaciu?

Podziemny Rzeszów
Stolicą regionu jest Rzeszów, niemal dwustutysięczne miasto z długimi tradycjami. Choć początki miasta sięgają średniowiecza, większość zabytków pochodzi z XIX i początków XX wieku. Oczywiście sercem miasta jest rynek z neogotyckim i neorenesansowym budynkiem ratusza. Będąc tutaj warto zwiedzić jedną z niewielu w Polsce podziemną trasę turystyczną wiodącą pod rynkiem. Okazale prezentują się rzeszowskie pałace, wśród nich Letni Pałac Lubomirskich czy Pałac Biskupów Rzeszowskich. Grzechem będzie także ominięcie Łańcuta ze słynnym Zamkiem Lubomirskich i Potockich. Zwiedzając Podkarpacie można odwiedzić Leżajsk. Do grobu słynnego cadyka Elimelecha na XVIII-wiecznym cmentarzu żydowskim pielgrzymują chasydzi z całego świata, a katolicy mogą podziwiać tamtejszy klasztor ojców bernardynów z jednymi z największych w Europie, barokowymi organami.

Miasta pełne historii
Położony przy granicy z Ukrainą Przemyśl to jedno z najstarszych miast w Polsce i świetna baza wypadowa przy wycieczkach do Lwowa. W Przemyślu znajduje się największa w województwie ilość zabytkowych obiektów, od gotyckiej katedry po renesansowy zamek i późnobarokowe kościoły. Równie obficie obdarzony zabytkami jest Jarosław. Na terenie Starego Miasta utworzono park kulturowy, którego największymi skarbami są renesansowa Kamienica Orsettich z podcieniami, okazały ratusz, synagogi, cerkwie i kościoły.

Podkarpacie, a konkretnie historyczna Galicja, to ojczyzna ropy naftowej. Będąc w Krośnie warto zwiedzić nie tylko tamtejszy klasztor i kościoły, ale także skansen w Bóbrce, gdzie Ignacy Łukaszewicz założył pierwszą kopalnię ropy. Dziś szlakiem naftowej gorączki prowadzi trasa turystyczna z Jasła przez Krosno, Sanok, Lesko do Ustrzyk i dalej do ukraińskiego Drohobycza.

Bieszczadzkie morze
Zalew Soliński to największe sztuczne jezioro w kraju, powstałe w celu ochrony doliny Sanu przed powodziami. Z racji swych niebagatelnych rozmiarów nazywany jest Bieszczadzkim Morzem. Po zalewie pływają prywatne jachty i statki wycieczkowe z Soliny i Polańczyka, mającego status uzdrowiska. Leczy się tu choroby układu oddechowego oraz kobiece. To zresztą nie jedyny kurort w regionie, dużą popularnością wśród kuracjuszy cieszy się bowiem Iwonicz-Zdrój.

Dzicz i narciarze
Największą atrakcją turystyczną Podkarpacia wydają się być Bieszczady. To pasmo górskie uznaje się dziś za najbardziej dzikie, nie tknięte jeszcze zarazą masowej turystyki. Wybierając się w Bieszczady warto wybrać się na przejażdżkę Bieszczadzką Koleją Leśną. Trasa z Przeworska do Dynowa pokonuje najdłuższy w Europie i jedyny w Polsce tunel kolejki wąskotorowej. Prócz Bieszczad wiele uroku ma także Beskid Niski, dla którego ochrony powołano Magurski Park Narodowy. Dzika przyroda nie przeszkadza jednak w dynamicznym rozwoju turystyki. Ustrzyki Dolne są popularnym ośrodkiem narciarskim.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia