Artykuły

Dlaczego warto odwiedzić Frombork?

Położony nad Zalewem Wiślanym Frombork znany jest głównie dzięki Mikołajowi Kopernikowi. Postać słynnego astronoma pomogła rozpropagować fromborskie zabytki, których w mieście nie brakuje. Dlaczego warto odwiedzić Frombork?

Miasto Kopernika

Warto pamiętać, że Mikołaj Kopernik to nie tylko Toruń. W grodzie nad Wisłą astronom się urodził, jednak przez 33 lata żył i pracował właśnie we Fromborku. To właśnie tu stworzył epokową, opisującą nowy porządek Wszechświata pracę „O obrotach sfer niebieskich”. Pod koniec 2005 roku naukowcy potwierdzili, że znalezione we fromborskiej katedrze szczątki należą właśnie do Kopernika. Jednak i bez słynnego astronoma Frombork w pełni zasługuje na miano „Klejnotu Warmii”.

Zabytki katedralnego wzgórza

Od XIV wieku Frombork był jednym z najważniejszych miast Warmii, siedzibą Kapituły Warmińskiej. Z tego okresu zachowało się do dziś wiele cennych zabytków, wśród nich zaliczany do najwyższej, zerowej klasy kompleks zabudowy Wzgórza Katedralnego. W jego skład wchodzi średniowieczna, gotycka Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła. W katedrze znajdują się jedne z najsłynniejszych w Polsce barokowe organy. Długą tradycję mają odbywające się w tej świątyni koncerty organowe. W dawnym pałacu biskupim swą siedzibę ma Muzeum Mikołaja Kopernika. Najstarszym obiektem fortyfikacji fromborskiego wzgórza jest Wieża Kopernika ze zrekonstruowaną pracownią astronoma, zaś najwyższym – gotycko-barokowa dzwonnica zwana Wieżą Radziejowskiego.

Astronomiczny Frombork

Na wieży umieszczono unikatowe wahadło Foucaulta, którego działanie jest dowodem na ruch obrotowy Ziemi. Na wysokości 70 m n.p.m. znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się panorama całej okolicy. W przyziemiu natomiast działa jedno z nielicznych w Polsce planetariów. Wyposażone w profesjonalną aparaturę słynnej firmy Carl Zeiss wyświetla obrazy na kopule o średnicy ośmiu metrów. Sztuczne niebo pozwala zobaczyć wszelkie obiekty kosmiczne widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi oraz efektywne wizualizacje. Jeśli wizyta w planetarium tylko rozbudziła nasze astronomiczne apetyty, 1,5 km od Fromborka na Górze Żurawiej znajduje się obserwatorium wyposażone w instrumenty niezbędne do obserwacji nieba.

Zioła i panorama

Jednak fromborskie zabytki to nie tylko Wzgórze Katedralne. Poza nim warto zobaczyć zespół poszpitalny św. Ducha z kaplicą św. Anny, w którym mieści się muzeum historii medycyny. W przyszpitalnym ogrodzie znajduje się herbarium z uprawami leczniczych ziół. Nieopodal Wzgórza Katedralnego stoi Wieża Wodna. Zainstalowane w drugiej połowie XVI wieku urządzenie miało dostarczać wodę do znajdujących się powyżej zabudowań okołokatedralnych, był to drugi taki wodociąg w Europie. Dziś to przede wszystkim świetny punkt widokowy, z którego widać Stare Miasto i Zalew Wiślany.

Aktywnie we Fromborku

Kąpieliska nad Zalewem Wiślanym często są wyłączone z użytku z powodu wykwitów glonów i innych zanieczyszczeń. Choć sytuacja z roku na rok się poprawia, lepiej nie nastawiać się na kąpiele. Bardzo rozwinięte jest jednak żeglarstwo i sporty motorowodne, bez przeszkód można wynająć jacht, łódkę czy zwykły kajak. Statki turystyczne kursują do Krynicy Morskiej lub Trójmiasta. Zimą zamarznięte wody Zalewu zachęcają do rajdów bojerami.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. Nikater (wikimedia commons)