Artykuły

Enoturystyka w Polsce

Choć podróże z kieliszkiem w ręku to domena winiarskich potęg z Europy Zachodniej, nad Wisłą także znajdziemy winiarskie regiony. I śmiało można powiedzieć, że sprawdza się tu reguła „cudze chwalicie, swojego nie znacie”.

Zielona Góra skąpana winem

W awangardzie polskiego winiarstwa od lat znajduje się lubuskie wraz z Lubuskim Szlakiem Wina i Miodu. Tutejsze malowniczo położone winnice usytuowane są na wyniesieniach pradoliny Odry, których urok każe nazywać je „Małą Toskanią”. Tradycja produkcji wina w tych rejonach ma już osiemset lat i jest kolebką polskiego wytwórstwa wina. Zapoczątkowali ją jednak nie nasi rodacy, a osadnicy z Frankonii, których zachęcił łagodny klimat. Dziś winnice są jedną z wizytówek regionu, a enoturystyka ważnym gospodarczym trybikiem.

Wino w muzeum

Jednym z pierwszych obiektów przystosowanych dla enoturystyki było Muzeum Etnograficzne w Ochli koło Zielonej Góry. Znajduje się tam ekspozycja winiarskiej architektury z XVIII wieku, wraz z kilkuarową plantacją winogron. Co roku jesienią organizowane są tu obchody „Winobrania w Skansenie” oraz „Święto Miodu”, podczas których przybysze mogą skosztować miejscowych trunków i odwiedzić targ winogron, sadzonek winorośli oraz różnych akcesoriów.

Ciekawa ekspozycja znajduje się także w Muzeum Wina w Zielonej Górze. Wystawa daje możliwość poznania kolejnych etapów produkcji wina i technologii jego wyrobu od średniowiecza po czasy współczesne. Nie jest to typowe muzeum, bowiem regularnie odbywają się tu fora winiarskie i branżowe spotkania.

Winiarskie zagłębie

Jednak lubuskie to przede wszystkim niewielkie, rodzinne winnice, często udostępnione jednak do zwiedzania chętnym turystom. Warte uwagi winnice znajdują się w Mozowie, Starym Kisielinie, Starej Wsi, Łazie k. Zaboru, Proczkach i Paradyżu. Największa w regionie winnica znajduje się nieopodal pałacu w Mierzęcinie, jednak najsłynniejsza, znana w całym kraju to „Stara Winna Góra”. Choć funkcjonuje dopiero od 1997 roku, rozrosła się już do ponad 6 ha, a wiele jej szczepów, zwłaszcza Riesling, znanych jest w środowiskach winiarskich całego świata.

Winnice przełomu Wisły

Prężnie działają też wytwórcy wina zrzeszeni w Stowarzyszeniu Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły. Położony wzdłuż Wisły region obfituje nie tylko w winnice, ale przede wszystkim atrakcje historyczne i kulturowe. Winogrona rosną bowiem w okolicach urokliwego Kazimierza Dolnego czy w cieniu zamku Firlejów w Janowcu. To właśnie w tym ostatnim mieście rokrocznie odbywa się Święto Wina. Warte odwiedzenia winnice znajdują się m.in. w Opolu Lubelskim, Podgórzu, Bronowicach, Kowalach czy Borku.

Podkarpacie pełne winnic

Kolejnym polskim regionem winiarskim jest Podkarpacie. Znane tam od stuleci winiarstwo podupadło za sprawą ekspansji trunków z Węgier, w latach 80. Ubiegłego wieku powróciło jednak do łask. Dziś w regionie tym znajduje się ok. 150 winnic, głównie w okolicach Rzeszowa, Jasła i Krzeszowa. I choć są to na ogół niewielkie, kilkuarowe uprawy, nigdzie w Polsce nie ma tak dużego ich zagęszczenia.

oprac. Krzysztof Lepczyński, for. winobranie w Zielonej Górze (Mohyle, wikimedia commons)