Artykuły

Ferie zimowe w mieście

Nie ulega wątpliwości, że znakomita większość polskich uczniów z utęsknieniem oczekuje na nadejście ferii zimowych.

Podczas gdy wielu studentów jeszcze zmaga się z trudami sesji egzaminacyjnej, oni mogą cieszyć się czasem wolnych od zajęć szkolnych. Niektórzy z nich wytrwale przygotowują się do obozu narciarskiego, podczas gdy ich koledzy z ławek nierzadko nigdzie nie wyjeżdżają.

Nudne ferie w mieście?

Rodzice przerażeni wizją bezproduktywnego spędzania czasu przez ich pociechy spowodowanego przebywaniem w trakcie ferii w mieście, często stają na głowach, aby choć odrobinę urozmaicić im chwile z dala od książek i prac domowych. Wielu z pewnością ucieszy fakt, że niemal w całej Polsce organizowane są zajęcia dla dzieci, które na czas ferii zimowych pozostają w domach.

Ferie w odsłonie szczecińskiej i gdańskiej

Szczecińscy uczniowie mają do wyboru bardzo szeroki wachlarz możliwości spędzenia czasu wolnego od szkolnych obowiązków. Młodych sportowców z pewnością nie zabraknie na zajęciach tanecznych w operze, będzie można uch także zobaczyć grających w tenisa lub badmintona, jak również próbujących swoich sił na lodowisku. Z kolei mali miłośnicy kultury powinni wybrać się na warsztaty teatralne do Pleciugi, spotkanie z cyklu Klub Małego Aktora w Zamku Książąt Pomorskich czy zajęcia literackie w Muzeum Narodowym.

Uczniowie mieszkający w stolicy województwa pomorskiego również będą mogli korzystać z licznych obiektów sportowych i doskonalić swoje umiejętności pływackie, piłkarskie czy tenisowe. Do ciekawych propozycji należy także kurs samoobrony oraz możliwość wstąpienia w szeregi zimowej szkoły ratownictwa. Małych, gdańskich naukowców z pewnością przyciągnie propozycja cyklu spotkań w Centrum Hewelianum, w którym w ciekawy sposób łączy się edukację i zainteresowanie naukami przyrodniczymi z rekreacją.

Poznański i wrocławski przepis na ferie

W Poznaniu uczniowie mogą spędzić ferie między innymi na spotkaniach ze sportem oraz kulturą. Młodych amatorów tańca nie powinno zabraknąć w Starym Browarze podczas trzeciej edycji projektu Nowy Taniec dla Dzieci, mającego na celu rozwój i popularyzację teatru tańca współczesnego wśród najmłodszych. Z kolei miłośnicy zwierząt w czasie wolnym od zajęć szkolnych z pewnością odwiedzą Palmiarnię Poznańską, w której zorganizowany zostanie pokaz kotów do adopcji, połączony z licznymi animacjami dla dzieci.

Mali Wrocławianie, będący jednocześnie pasjonatami sportów wodnych, bez wątpienia powinni wybrać się do aquaparku, gdzie czekają na nich nie tylko zajęcia z wykwalifikowaną kadrą instruktorską, ale także dni tematyczne, takie jak Piraci atakują, Dalekie wyprawy Wikingów czy Olimpijskie zmagania. Uczniowie mogą także udać się na egzotyczne spotkanie do wrocławskiego ogrodu zoologicznego, uczestniczyć w zajęciach kulturalnych w Muzeum Narodowym lub odkrywać całkiem nowy świat na warsztatach w Centrum Kultury Zamek.

Inicjatywy podejmowane przed samorządy, organizacje oraz prywatne przedsiębiorstwa, mające na celu urozmaicenie dzieciom ferii w mieście, nie należą obecnie do rzadkości. Dzięki temu nasze pociechy, chociaż nie szusują w europejskich kurortach, mogą nie tylko bezpiecznie spędzić czas w atrakcyjny sposób, ale także rozwijać własne zainteresowania i zdobywać nowe doświadczenia.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. Szczecin (wikipedia)