Artykuły

Gdzie do sanatorium z dzieckiem?

Wyjazd do sanatorium kojarzy się przede wszystkim z jesienią życia i wszelkimi związanymi z nią schorzeniami, a raczej ich leczeniem.

Tymczasem do sanatoriów często wyjeżdżają dzieci, by podreperować swoje nadwątlone zdrowie. I tu polskie kurorty mają sporo do zaoferowania. Gdzie najlepiej pojechać do sanatorium z dzieckiem?

Sanatoria i kurorty to domena osób starszych. Spacery deptakami i parkowymi alejkami, rytm dnia wyznaczany przez zabiegi uzdrowiskowe, czasem też wieczorne dancingi i przeżywanie drugiej młodości. Wszystko to kojarzy nam się z emerytami przyjeżdżającymi do wód. Jednak niekiedy czynią to także najmłodsi, a polskie uzdrowiska są przygotowane na ich przyjęcie. Dzieciom nie wystarczy przecież park z alejkami, sanatoryjne zabiegi, kilka knajpek i suveniry. Zobaczmy, w których kurortach znajdują się sanatoria dla dzieci.

Rabka-Zdrój to stolica polskich uzdrowisk dziecięcych. Tamtejsze wody solankowe uznawane są za jedne z najmocniejszych w Europie, a malowniczo położone na Podhalu miasteczko szybko stało się ważnym kurortem, do którego przyjeżdżają dzieci cierpiące na rozmaite schorzenia. Wybierając sanatorium w Rabce, możemy być pewni, że nasza pociecha nie będzie narzekać na nudę – uzdrowisko robi wszystko, by być przyjaznym najmłodszym. W Rabce leczy się głównie dolne drogi oddechowe, zwłaszcza astmę, układ krążenia, choroby skóry i cukrzycę.

Cieplice stanowią część Jeleniej Góry położonej w województwie dolnośląskim. Niewielkie, kameralne uzdrowisko z kilkoma sanatoriami i malowniczym parkiem w zakresie chorób dziecięcych specjalizuje się w schorzeniach ortopedyczno-urazowych i neurologicznych, a także, jako jedyne w Polsce, chorobach oczu.

Kołobrzeg to znany w całym kraju nadmorski ośrodek turystyczny, który jest przecież największym rodzimym uzdrowiskiem. Dzięki bliskości Bałtyku, piaszczystych plaż i wszelkich związanych z nimi atrakcji, dzieci pobyt w tamtejszych sanatoriach będą wspominały jak najlepiej. W Kołobrzegu leczy się przede wszystkim choroby endokrynologiczne i coraz groźniejszą dziś otyłość.

Kamień Pomorski to niezbyt popularne uzdrowisko, a szkoda, bo może się pochwalić ciekawym położeniem nad Zalewem Kamieńskim. Usytuowany nieopodal wybrzeża, korzysta z nadmorskiego mikroklimatu i specjalizuje się w leczeniu schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych oraz kardiologicznych.

Kudowa-Zdrój to jedno z kilku sławnych uzdrowisk w Kotlinie Kłodzkiej. Dzieci mogą odwiedzić tutejsze nietypowe muzea: zabawek i żab, a prócz tego poddać się leczeniu układu trawienia (celiaklii).

Polanica-Zdrój to kolejny kurort z Kotliny Kłodzkiej. Choć sławę zdobył głównie dzięki chirurgii plastycznej, tutejsze sanatoria u dzieci leczą przede wszystkim schorzenia kardiologiczne.

Połczyn-Zdrój to niewielkie miasteczko zaszyte w lasach Pojezierza drawskiego na północnym zachodzie kraju. Znajduje się tu kilka sanatoriów, w których leczone są otyłość czy niepłodność. W przypadku dzieci natomiast tamtejsze sanatoria oferują rehabilitacje po porażeniu mózgowym i innych schorzeniach neurologicznych, także leczenie nerwic.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. Stockvault