Artykuły

Gdzie na wakacje nad jeziorem?

Polska jeziorami stoi. Ogromną liczbę zbiorników wodnych, skupionych głównie na północy kraju, zawdzięczamy ostatniemu zlodowaceniu.

Należymy do europejskiej czołówki nie tylko pod względem liczby jezior, ale także ich czystości i uroku. Warto więc darować sobie zatłoczone bałtyckie plaże i tatrzańskie szalki i wybrać pojezierza. Gdzie pojechać na wakacje nad jeziorem?

Pojezierze Mazurskie
Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to miejsce, którego nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Występują tu zarówno głębokie, rynnowe jeziora jak i gdzie indziej rzadko spotykane rozległe zbiorniki morenowe. To właśnie na Mazurach znajdują się największe jeziora Śniardwy i Mamry. Wiele zbiorników jest zresztą ze sobą połączonych i wytyczono nimi liczne szlaki kajakowe i żeglarskie – Mazury to idealne miejsce na wakacje pod żaglami. Mrągowo, Mikołajki czy Ruciane-Nida przyciągają turystów licznymi atrakcjami, nie tylko związanymi z dziką przyrodą.

Pojezierze Drawskie
Turystycznym centrum regionu jest Czaplinek. Samo miasteczko jest nieco zaniedbane i trzeba sporo wyobraźni, by dostrzec pozostałości okresu jego świetności. Na północ od Czaplinka znajduje się średniowieczny zamek Stare Drawsko. Dokoła rozciąga się zaś bajeczna kraina z pięknymi lasami, czystymi jeziorami i wartkimi rzekami, a wszystko wciąż nie odkryte przez masową turystykę.

Jezioro Drawsko to sporych rozmiarów zbiornik przypominający swym kształtem rozgwiazdę, który aż kusi, by wybrać się na niego w rejs jachtem lub łódką. Niedoświadczeni żeglarze powinni jednak uważać wysoką falę, zmienny wiatr i liczne płycizny. Na Drawsku rozpoczyna się kajakowy szlak spływu Drawą, świetny pomysł na aktywne spędzenie kilku wakacyjnych dni.

Pojezierze Iławskie
Sieć okolicznych jezior stanowi unikalną drogę żeglowną znaną pod nazwą Kanału Elbląskiego. Ten zabytek hydrotechniki może być oryginalnym pomysłem na zwiedzanie regionu z pokładu statku wycieczkowego. Na trasie wycieczki znajduje się tu najdłuższe w kraju jezioro Jeziorak, liczne bagna, mokradła i torfowiska. Trasę z Elbląga do Ostródy pokonuje się… pod górę, głównie dzięki skomplikowanemu systemowi śluz i zapór. Liczne zbiorniki wodne pełne ptactwa i wspaniałe krajobrazy gwarantują niezapomniany pobyt.

Jeziora pobrzeży
Będąc nad Bałtykiem warto czasem zwrócić uwagę na to, co znajduje się za naszymi plecami. Kilka kilometrów w głąb lądu można bowiem natknąć się na jeziora, równie atrakcyjne co morskie kąpieliska, a wolne od turystycznej masy. Na Wybrzeżu Trzebiatowskim, w gminie Rewal znajduje się urocze jezioro Liwia Łuża, ze świetnymi warunkami dla wędkarzy.

Niedaleko Kołobrzegu znajduje się natomiast Resko Przymorskie, z którego z upodobaniem korzystają windsurferzy i kitesurferzy, ceniący sobie ciszę i spokój okolicy. Miłośnicy desek i żagli we wszelkim wydaniu mogą też pokusić się o wyjazd nad większe zbiorniki, na przykład przybrzeżne Gardno, Jamno lub Łebsko. Okoliczna baza hotelowa jest stale rozwijana i niedługo mogą to być miejsca równie popularne, co nieodległe wybrzeża Bałtyku.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. Pojezierze Drawskie (wikipedia)