Artykuły

Gdzie na weekend: Szczawnica

Głównym centrum turystycznym pasma górskiego Pienin jest Szczawnica – uzdrowisko leżące w dolinie potoku Grajcarek, który oddziela Małe Pieniny od Beskidu Sądeckiego.

Sama nazwa miejscowości wskazuje na jej uzdrowiskowe korzenie, bowiem pochodzi ona od kwaśnych wód, zwanych potocznie szczawami. Na bazie uzdrowiskowych źródeł Szczawnica stała się w XIX wieku sławną miejscowością, gdzie leczyć można głównie choroby układu oddechowego. Z tego okresu pochodzi również zabytkowa zabudowa miasta, drewniane budynki o charakterystycznym stylu typowym dla Tatr i Podhala wyrażają dobrze zachowany góralski folklor. Historia Szczawnicy ukazana jest w Muzeum Pienińskim im. Józefa Szalaya, które znajduje się w willi „Pałac”.

Dla każdego coś dobrego

Dla miłośników rekreacji poleca się spacery po Parku Górnym, który został utworzony na początku XIX wieku i na terenie którego znajduje się bardzo wiele oryginalnych obiektów  jak np. neogotycka kaplica zdrojowa, muszla koncertowa, czy zabytkowe budynki o funkcjach uzdrowiskowych oraz mieszkalnych. Później utworzony został Park Dolny, na terenie którego znajdują się źródła „Szymon” i „Wanda” oraz uzdrowiskowe wille z XIX wieku, a nawet sztuczna grota.

Szczawnica to też miejsce, w którym swój koniec ma spływ tratwami Przełomem Dunajca – jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Polski oraz najpiękniejszy przełom rzeki w kraju. Spływ rozpoczyna się w Sromowcach Kątach i przebiega przez odcinek, który w linii prostej ma ok. 2,5 kilometra, jednak biorąc pod uwagę ukształtowanie linii brzegowej długość spływu wynosi 9 kilometrów. Jest to bardzo malownicza trasa, z której można podziwiać nie tylko wysokie wapienne skały, które sięgają 300-500 metrów, a rzeka nabiera charakteru górskiego potoku.

Dla spragnionych wrażeń zdecydowanie odradzam spływ tratwami, jednak w zamian tego Dunajce można pokonać w kajaku lub pontonie. Co prawda pokonanie Dunajca kajakiem przystosowanym do spływu rzekami górskimi zaleca się osobom doświadczonym w tym rodzaju sportu, to rafting na Dunajcu, a więc spływ wieloosobowym pontonem, jest dostępny dla wszystkich osób.

Droga Pienińska

W Szczawnicy znajduje się początek Drogi Pienińskiej – szlaku pieszego i rowerowego prowadzącego przez Przełom Dunajca, aż do Czerwonego Klasztoru po słowackiej stronie. Zaraz za Szczawnicą znajduje się pawilon Pienińskiego Parku Narodowego, do którego wstęp jest bezpłatny. Jest to jeden z pięciu obiektów tego typu w Pieninach, a zorganizowana w jego wnętrzach wystawa poświęcona jest przyrodzie Pienin i działalności parku narodowego na ich terenie. Zaraz obok znajduje się droga do schroniska PTTK „Orlica”, które zostało wybudowane w tym miejscu w 1932 roku. Dalej trasa prowadzi do przejścia granicznego ze Słowacją.

W czasie spaceru czy przejażdżki rowerem można podziwiać piękny przełom rzeki oraz liczne skały, z których każda ma własną nazwę, a niejednokrotnie legendę z nią związaną. Szlak kończy się w Czerwonym Klasztorze na Słowacji. Jest to mała miejscowość turystyczna nad Dunajcem, gdzie znajduje się przystań flisacka oraz pawilon PIENAP-u, czyli słowackiego odpowiednika Pienińskiego Parku Narodowego. Największą atrakcją miejscowości jest jednak kompleks klasztorny Kamedułów i Kartuzów, zwany właśnie Czerwonym Klasztorem. Kompleks został ufundowany w XIV wieku przez węgierskiego magnata w ramach zadośćuczynienia za przewinienia i funkcjonował do końca lat 80. XVIII wieku. Dopiero po wojnie klasztor uznano za zabytek, wyremontowano i udostępniono zwiedzającym.

oprac. Joanna Terka, fot. wikimedia commons