Artykuły

Gdzie warto pójść na spacer w Warszawie?

Centrum Warszawy zmienia się na naszych oczach i stalowym błękitem wieżowców wyrasta do chmur. Rozważając jednak trasę spaceru poszukujemy śladów historii i tradycji miasta. Gdzie je znaleźć? Na co zwrócić uwagę w lewo i prawobrzeżnej Warszawie?

Piękny Zachodni Brzeg

Dzielnice na zachodnim brzegu Wisły obfitują w przyjemne trasy spacerowe. Wysiadając na stacji Warszawa Powiśle i kierując się w stronę zielonego gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej, ruszyć możemy na spacer ku popularnym wśród turystów Staremu i Nowemu Miastu. Tam przegapić nie można kolumny Zygmunta i Zamku Królewskiego oraz wizyty w jednej ze sławnych staromiejskich lodziarni. Po drodze warto zagłębić się w Mariensztat i przejść ulicą Bednarską. O „małym mieszkanku na Mariensztacie” marzyła Irena Santor, wykonawczyni popularnej piosenki. I nic dziwnego. Czas płynie, a to niewielkie, ciche osiedle nic nie straciło ze swojego uroku.

W zamierzchłych czasach nazywany Polikowem rejon Warszawy swoje obecne miano wywodzi od francuskiego określenia oznaczającego właśnie „piękny brzeg”. Żoliborz pochwalić się może pięknymi parkami. Między ulicami noszącymi miana sławnych literatów Mickiewicza i Krasińskiego, na terenie dawnych fortyfikacji rosyjskich, znajduje się duży Park im. Stefana Żeromskiego. Przy ulicy Słowackiego znajdziemy Park Kaskada, pokrywający część dawnej rezydencji królewskiej na Marymoncie. W upalne dni można się tam rozkoszować przyjemną bryzą ze sztucznego wodospadu. Młodszym i znacznie większym parkiem jest Kępa Potocka. Dobrze poczują się tam także rowerzyści, ponieważ wytyczono tam dla nich osobne ścieżki.

Wschodnia Kępa

Na wschodnim brzegu Wisły położona jest dzielnica dawniej w całości zwana potocznie Pragą, teraz podzieloną na mniejsze rejony. Idealną na długie spacery częścią dzisiejszej Pragi Południe jest klimatyczna Saska Kępa.  Dziś kojarzy się ona z siedzibami wielu ambasad oraz wysokim cenami, jakie muszą zapłacić chętni do zamieszkania tutaj. Dominuje tam niewysoka zabudowa, a ulice pełne są zieleni. Na przestrzeni wieków natura Saskiej Kępy zmieniała się. Okresowo służyła ona celom militarnym, rolniczym i rekreacyjnym. Historia tego obszaru sięga XVII wieku, kiedy to zaczęli go zasiedlać miedzy innymi  imigranci z Europy Zachodniej, w tym Holendrzy. „Saską” Kępa jest nazywana od XVIII wieku, gdy wydzierżawił ją  król August III.

Spacer można rozpocząć od Ronda Waszyngtona. Stamtąd należy wejść w malowniczą ulicę Francuską. U zbiegu Francuskiej i ulicy Obrońców przy popularnej naleśnikarni ukłonić się możemy pomnikowi Agnieszki Osieckiej. Znana poetka i autorka tekstów piosenek całe życie mieszkała na Saskie Kępie przy ulicy Dąbrowieckiej. Pomiędzy Dąbrowiecką, Katowicką i Obrońców znajduje się Kolonia Łaskiego, gdzie zobaczyć można przykłady starego, przedwojennego budownictwa.

Osiecka to jedna z wielu znanych postaci związanych z Saską Kępą i upamiętnionych przez mieszkańców. Uważny obserwator odnajdzie między innymi tablice pamiątkowe na domu kompozytora Witolda Lutosławskiego,  oraz oznaczenie domu, w którym w 1948 roku gościł sam Pablo Picasso.

oprac. Agnieszka Budyńska, fot. wikimedia commons