Artykuły

Jak spędzić czas w Olsztynie, czyli co robić, gdzie pójść i jak zwiedzać?

Warmia i Mazury to nie tylko kraina jezior, to także atrakcyjne turystycznie miasta.

Jednym z nich jest Olsztyn - stolica województwa. Olsztyn dogodzi zarówno zwolennikom miejskich rozrywek, jak i tym, którzy cenią sobie wypoczynek blisko przyrody.

Tradycyjne zwiedzanie
Olsztyn zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wybrednych miłośników historii i zabytków. Większość miejsc należących do tej kategorii znajduje się w obrębie bądź bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta, co jest niewątpliwą zaletą. Zwiedzający nie są narażeni na pokonywanie długich dystansów, zaś najlepszym środkiem przemieszczania się będą nasze własne nogi.

Za największą chlubę miasta uchodzi malowniczo usytuowany (zakole rzeki Łyny) Zamek Kapituły Warmińskiej z XIV wieku. Piękne, gotyckie wnętrza skrywają eksponaty Muzeum Warmii i Mazur, a wśród nich prawdziwą perełką jest tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika. Warto podkreślić, że eksponat to jedyne na świecie zachowane narzędzie w całości zaprojektowane i używane przez najbardziej znanego polskiego astronoma, który, jak głosi popularna fraza: „wzruszył słońce, wstrzymał ziemię”.

Na trasie obejmującej najważniejsze obiekty architektury zabytkowej Olsztyna nie może zabraknąć także Starego Ratusza wzniesionego w II połowie XIV wieku. Budynek ten, podobnie jak Zamek Kapituły Warmińskiej utrzymany jest w stylu gotyckim, zaś największym zainteresowaniem cieszą się zewnętrzne ściany budowli. Na nich to, turyści zobaczą efektowne zegary słoneczne.
Czego jeszcze nie może przeoczyć amator zwiedzania zabytków? Z całą pewnością nie powinien pominąć wiekowych kościołów, a wśród nich Kościoła św. Wawrzyńca, Kaplicy Jerozolimskiej z XVI wieku lub Bazyliki kontrkatedralnej św. Jakuba, gdzie do dnia dzisiejszego można podziwiać ruchome elementy głównego ołtarza.

W stronę gwiazd – Planetarium
Chwila wytchnienia w trakcie zwiedzania nie musi przybierać ekstremalnej formy, rozumianej jako bezproduktywne leżenie na hotelowej kanapie. Turyści mogą spożytkować ten czas wybierając się do drugiego co do wielkości w Polsce planetarium i obserwatorium. Odwiedzenie Olsztyńskiego Planetarium Astronomicznego to idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią nie wymagający fizycznego wysiłku relaks połączony z odrobiną nauki. Za sprawą seansów wyświetlanych w planetarium wcielimy się w rolę nieustraszonych  zdobywców przestworzy.

Jeśli zaś dopisze nam trochę szczęścia w postaci bezchmurnego nieba, to po pouczającym podniebnym seansie powinniśmy, korzystając z dogodnych warunków pogodowych, wybrać się do obserwatorium, gdzie będziemy mogli poczuć się jak profesjonalni obserwatorzy nieboskłonu. W obserwatorium na zwiedzających czekają lupy umożliwiające oglądanie w dużym przybliżeniu plam na słońcu, pierścieni Saturna czy gór na Księżycu.

Rzeki, jeziora - wodne oblicze Olsztyna
Niewiele jest w Polsce miast, które poszczycić się mogą tak dużą ilością akwenów wodnych. W granicach Olsztyna znajduje się aż 11 jezior i 3 rzeki. To z kolei stwarza wymarzone warunki do zaplanowania wypoczynku nad wodą właśnie.

W okresie od maja do września turyści mogą spróbować dostarczającego wielu emocji spływu kajakowego po rzece Łynie. Trasa spływu nie wymaga od uczestników ponadprzeciętnych umiejętności ani wcześniejszego przygotowania. 3-kilometrowy odcinek rzeki wiedzie przez urokliwe zakątki pośród olsztyńskich Lasów Miejskich.

Byliśmy już na rzecznej wyprawie, pora wspomnieć o atrakcjach, które znajdziemy nad jeziorem. Do najbardziej obleganych należą jeziora Ukiel oraz Kortowskie. Wybierając się nad jedno z nich doświadczmy nie tylko tradycyjnej kąpieli. Spędzając czas nad wodą możemy oddać się bardziej wyszukanej rozrywce, jaką jest np. pływanie na rowerze wodnym, łódce lub żaglówce, a nawet na desce windsurfingowej.

Do lasu w środku miasta
Wodne rozrywki ze względu na swoją specyfikę muszą iść w parze ze sprzyjającymi warunkami meteorologicznymi. Turyści, których wizyta w mieście przypadnie na okres chłodniejszy nie będą poszkodowani.

W Olsztynie ponad 22% powierzchni stanowią lasy. Tereny zielone z licznymi szlakami turystycznymi o zróżnicowanym stopniu trudności dla pieszych i rowerzystów pozwolą wypocząć na łonie natury, bez konieczności rezygnowania z wygód, jakie zapewniają większe aglomeracje.

oprac. Dominika Majewska