Artykuły

Kołobrzeg – jedno z najstarszych miast na Pomorzu

Pierwsze wzmianki historyczne o Kołobrzegu pojawiły się już w VIII wieku, kiedy było osadą znaną głównie z pozyskiwania soli z wody morskiej. Obecnie, leżące nad Morzem Bałtyckim miasto, cieszy się jeszcze większą popularnością i jest bardzo ważnym punktem na turystycznej mapie kraju.

Polska stolica SPA

Kołobrzeg jest doskonale znany jako wspaniałe kąpielisko nadmorskie, miejsce wielu wydarzeń sportowych i kulturalnych, a także miejscowość posiadająca wiele interesujących zabytków, będących śladem bogatej historii miasta. Równie chętnie, co Polacy miasto odwiedzają turyści zagraniczni, głównie z Niemiec, którzy cenią Kołobrzeg przede wszystkim jako miejscowość uzdrowiskową.

Miasto, promowane jako polska stolica SPA, ma do swojej dyspozycji źródła wody mineralnej, solanki, a także bogate złoża borowiny. W związku z tym ma jednocześnie bardzo wiele do zaoferowania osobom, którym podczas wyjazdu zależy przede wszystkim na wypoczynku i regeneracji sił.

Kurort pełen jest obiektów uzdrowiskowych, SPA i Wellness, w których można nie tylko poprawić swoje samopoczucie, ale również leczyć choroby górnych dróg oddechowych, układu krążenia i stawów. Kiedy walory uzdrowiskowe Kołobrzegu nie będą stanowiły już niemal żadnej tajemnicy, warto przeznaczyć trochę czasu, aby poznać zabytkową stronę tego miasta.

Spacer po zdrowie

Najbardziej atrakcyjną część miasta stanowi nadmorska dzielnica uzdrowiskowa. W jej obrębie znajduje się port, leżący przy ujściu rzeki Parsęty, pełniący nie tylko funkcje handlowe. Kołobrzeski port rybacki jest największym portem tego typu w Polsce. W basenie zacumowane są także okręty wojskowe, które można zwiedzać w czasie świąt państwowych i obchodzonych Dni Morza. W jego pobliżu na wysokość 26 m wznosi się latarnia morska, a z tarasu widokowego z jednej strony można podziwiać panoramę miasta, natomiast z drugiej rozpościerają się bezkresne wody Bałtyku.

Spacerując deptakiem nadmorskim na każdym kroku można napotkać klimatyczne kawiarenki, a także restauracje i smażalnie serwujące ryby pochodzące z połowów miejscowych rybaków. Prowadząca do amfiteatru Promenada Wydmowa, ciągnąca się wzdłuż Parku Zdrojowego, jest jednym z najdłuższych i najpiękniejszych bulwarów nad polskim morzem.

Ślady historii

Większość kołobrzeskich zabytków została zniszczona w wyniku działań wojennych w 1945 roku, w związku z czym koniecznie trzeba odwiedzić ocalałe obiekty, posiadające dziś nieocenioną wartość historyczną. Na miejscu Starego Miasta powstała całkiem nowa dzielnica nazywana Nową Starówką, której centrum stanowi neogotycki ratusz, a nad całością góruje ogromna bazylika katedralna.

Z kolei na złożach występujących na Wyspie Solnej zbudowano potęgę Kołobrzegu, w przeszłości opierającą się na warzelnictwie soli. Współcześnie znajduje się na niej źródło solanki, będące nie tylko atrakcją dla turystów, ale również miejscem spotkań mieszkańców miasta.

Dla ciała i dla ducha

Kołobrzeg to również wiele atrakcji sportowych, umożliwiających zdrowy i aktywny wypoczynek każdemu turyście. Wczasowicze mogą wybrać się na jeden z licznych basenów, pograć w tenisa czy skorzystać z oferty kompleksu sportowego. Bliższy kontakt z naturą zagwarantują wycieczki szlakami pieszymi, rowerowymi i kajakowymi.

Ponadto w sezonie letnim niemal każdego dnia można uczestniczyć w organizowanych wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Spośród wielu koncertów, wystaw, spektakli i turniejów sportowych szczególną sławą cieszy się lipcowy Sunrise Festival, przyciągający do Kołobrzegu tysiące fanów muzyki elektronicznej.

Po dniu pełnym wrażeń myśli się przede wszystkim o odpoczynku w komfortowych warunkach. Przybywający do kurortu turyści mogą wybierać spośród luksusowych, cztero- i pięciogwiazdkowych hoteli, a także pensjonatów czy kwater prywatnych. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, aby móc zregenerować siły przed kolejnym dniem w klimatycznym Kołobrzegu.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. Zwiadowca21 - wikimedia commons