Artykuły

Kruszwica to nie tylko Mysia Wieża

Naturalne bogactwa ogromnego Gopła i upiorne tajemnice Mysiej Wieży.

Niewielka Kruszwica co roku przyciąga coraz więcej turystów i jest na to coraz lepiej przygotowana. Co warto zwiedzić w Kruszwicy?

Tajemnica króla Popiela
Największą atrakcją przyciągającą do Kruszwicy jest Mysia Wieża, znajdująca się na jednym z nadgoplańskich półwyspów. Ceglana, ośmioboczna baszta jest jedynym zachowanym elementem znajdującego się dziś w ruinie zamku, który zbudowano jeszcze za Kazimierza Wielkiego dla ochrony przed krzyżakami. Dziś 32-metrowa wieża jest punktem widokowym, z którego dostrzec można Inowrocław czy Strzelno ze znaną rotundą św. Prokopa.

Jednak turystów przyciągają tu nie krajobrazy, a legenda, której Mysia Wieża zawdzięcza swą nazwę. W myśl podań w baszcie schował się król Popiel, legendarny władca Polan, zwanych też Goplanami, zdetronizowany przez cnotliwego Siemowita, który zapoczątkował ród Piastów z Mieszkiem na czele. Niegodziwego władcę ukrytego w wieży zagryzły myszy. Legenda okazała się na tyle chwytliwa, że to właśnie w Kruszwicy w 1960 roku zainaugurowano obchody tysiąclecia państwa polskiego.

Tysiącletnie miasto
Jednak Kruszwica to nie tylko Mysia Wieża. Ulubionym miejscem wypoczynku wielu mieszkańców i turystów jest prostokątny, pełen kwiatów rynek będącym sercem kruszwickiej starówki na zachodnim brzegu Gopła. Zabudowa okalająca plac to eklektyczne i secesyjne kamienice z przełomu XIX i XX wieku. We wschodniej części rynku znajduje się kopułowy kościół św. Teresy. O wiele ciekawszą świątynią jest jednak kolegiata św. Piotra i Pawła, jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce.

Choć przez wieku była kilkakrotnie przebudowywana, prace konserwatorskie w połowie ubiegłego stulecia sprawiły, że dziś wygląda niemal identycznie, jak przed niemal tysiącem lat. W tutejszym skarbcu znajduje się wiele wspaniałych przedmiotów o znaczeniu religijnym, od relikwiarzy po zdobne monstrancje. Kruszwicka kolegiata wraz z rotundą w Strzelnie sprawiają, że region ten to punkt obowiązkowy dla pasjonatów wczesnego średniowiecza.

Nadgoplańska oaza
Kruszwica leży na północnym brzegu Jeziora Gopło. Jest to największy naturalny zbiornik wodny w województwie kujawsko-pomorskim i dziewiąty co do wielkości w Polsce. Atrakcyjności Gopłu przydaje fakt, iż charakteryzuje się ono bardzo urozmaiconą linią brzegową i licznymi znajdującymi się na nim wyspami. Jezioro zwiedzać można z pokładu statku wycieczkowego „Rusałka”, który w sezonie wypływa z Kruszwicy.

Okolica jest rajem dla żeglarzy, amatorów wszelkich sportów wodnych, wędkarzy i ornitologów. By chronić bogactwo tutejszej przyrody, Gopło i przyległe lasy z terenami podmokłymi objęto ochroną w ramach Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Chronione są zresztą nie tylko flora i fauna, ale także świadectwa historyczne, bowiem prócz wspomnianej Mysiej Wieży i kolegiaty, we wsiach i osadach na terenie parku znajdują się malownicze parki i pałacyki. Obecny rezerwat jest skutkiem starań o stworzenie nad Gopłem parku narodowego. Możliwe więc, że kiedyś zostanie on tu usytuowany.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia