Artykuły

Na zachód od Bugu – walory powiatu włodawskiego

Added: 2012-09-02

Prawdziwie wschodni duch, piękne nizinne krajobrazy oraz niezliczona liczba zabytków kultury prawosławnej – to z pewnością odnajdziemy, wybierając się w te rejony Polesia.

Polsko-ukraińskie pogranicze oferuje nam także wiele cennych osobliwości przyrody znajdujących się pod czujnym okiem różnego rodzaju instytucji ekologicznych.

Odwiedzając okolice Włodawy będziemy mogli pełną piersią zaczerpnąć świeżego powietrza, napawając się pięknem okolicznych jezior i otaczających je lasów. Urzeknie nas tutejszy spokój, tak daleki od hałasu i zgiełku z jakimi stykamy się przebywając w większych miastach.

„Piaski, laski i karaski”, czyli nieco więcej o Polesiu

Reprezentacyjny dla pogranicza powiat włodawski, w całości położony jest na terenie Polesia Lubelskiego. Kraina ta słynie przede wszystkim z Pojezierza Łęczyńsko - Włodawskiego na terenie którego znajdują się najcenniejsze obszary Poleskiego Parku Narodowego i okolicznych parków krajobrazowych. Niezwykle istotny z punktu widzenia ochrony przyrody jest powstały w 2002r. Rezerwat Biosfery Polesie Zachodnie w skład którego wchodzą obecnie m.in. obszary chronionego krajobrazu, rezerwaty biosfery czy Obszary Specjalnej Ochrony Ptaków.

Do jezior znajdujących się na terenach objętych ochroną należą zbiorniki takie, jak: Łukie, Brudzieniec, Brudno, Płotycze czy Jezioro Orchowe.

Odpoczynek i rekreacja w okolicach Włodawy

Pierwszym co przychodzi nam na myśl gdy zamierzamy wybrać się w te strony są okoliczne jeziora. Najbardziej popularnym z nich jest od wielu lat jezioro Białe znajdujące się nieopodal wsi Okuninka. Jest ono niewątpliwie największe, a według odwiedzających także najpiękniejsze spośród tutejszych jezior. Turystów zachęcają przede wszystkim piaszczyste plaże i przejrzysta woda, ale także urokliwe otoczenie lasu.

Największa liczba osób spragnionych kąpieli – zarówno tych słonecznych jak i wodnych, przyjeżdża nad Jezioro Białe w wakacyjne weekendy – od początku czerwca aż do ostatnich dni sierpnia. Miłośnicy wędrówek mogą przejść się szlakiem „Siedmiu Jezior Włodawskich” rozpoczynający się we Włodawie. Warto pamiętać także rzece Bug, będącej „domem” dla wielu różnych gatunków ryb, oraz miejscem występowania wyjątkowej roślinności. Okolice Bugu zamieszkują takie zwierzęta jak bóbr, jenot czy łoś.

Ślady kultury prawosławnej we Włodawie

W tej leżącej nieopodal wschodniej granicy Polski miejscowości, odnajdziemy wiele wpływów prawosławia. Przede wszystkim warto wspomnieć o Parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, której dzieje sięgają przełomu XV i XVI wieku. Jej bogata historia obejmuje m.in. najazdy oddziałów kozackich i wojny na tle religijnym które na szczęście nie miały decydującego wpływu na jej istnienie a sama prawosławna parafia przetrwała do dziś.

Kolejnym akcentem przypominającym o wpływach różnych wyznań na dzieje samego miasta jak i jego okolic jest Festiwal Trzech Kultur organizowany już od kilkunastu lat we Włodawie. Miesiącem w którym odbywa się Festiwal jest standardowo wrzesień. Impreza ta przypomina nam o wielokulturowej historii Włodawy – obok prawosławia, w duchu tolerancji przedstawione są tam religie katolicka i żydowska. Podczas imprezy można wziąć udział w warsztatach i kiermaszach, obejrzeć jedną z licznych wystaw lub wysłuchać koncertu.

oprac. Dorota Cholewa, fot. wikimedia commons