6 miast uzdrowiskowych w Polsce

6 miast uzdrowiskowych w Polsce

Polskie uzdrowiska nie kojarzą się już tylko z wyjazdami sanatoryjnymi. To tętniące życiem ośrodki turystyczne, w których można wypocząć, ciesząc się wyjątkowym otoczeniem. Jakie z nich warto odwiedzić przede wszystkim?

Ciechocinek

 

Ciechocinek, fot. Bodzio855 / Pixabay.com CC0

 

Ciechocinek to numer jeden na liście polskich uzdrowisk wartych odwiedzenia! Bez wątpienia właśnie o tym mieście mówi się najwięcej – jest pięknie zlokalizowane nad brzegiem Wisły, a jego bogactwo naturalne, do jakich należą źródła solankowe, tworzą klimat porównywalny do nadmorskiego! Mamy tu oczywiście na myśli stężenie jodu w powietrzu unoszącym się przy tężniach. Swoją drogą, właściwości zdrowotne solanki zostały odkryte przez przypadek! Wcześniej drewniane konstrukcje służyły do jej odparowywania do celów przemysłowych, ale szybko okazało się, że aerozol doskonale wpływa na zdrowie, szczególnie na układ oddechowy.

Teraz Ciechocinek to jedno z najważniejszych miast na Kujawach, przyciągające turystów niezależenie od pory roku. Oczywiście najpiękniej jest tu wiosną i latem, gdy Park Zdrojowy ukazuje się w pełnej krasie. Wśród zielonych drzew kryje się m.in. zabytkowy, drewniany budynek Pijalni Wód Mineralnych, muszla koncertowa w stylu zakopiańskim oraz wiele klimatycznych kafejek. Symbolem miasta są oczywiście tężnie, ale oprócz tego warto wybrać się również do Parterów Helliwga. To ciąg spacerowy na całej długości obsadzony kwiatami – po prostu trzeba to zobaczyć!

 

Cieplice / Jelenia Góra

 

Cieplice, fot. TijsB / Flickr.com CC BY-SA 2.0


Kolejne miasto uzdrowiskowe, na które warto zwrócić uwagę, to Cieplice. Obecnie to już dzielnica Jeleniej Góry, jednak zachowała swój niezwykły charakter. Aby się o tym przekonać, musisz po prostu tam pojechać, tym bardziej, że na turystów czeka przyjemna kąpiel w gorących źródłach. Właśnie z tego – już od XIII wieku – słyną Cieplice! Temperatura wody sięga nawet 90 stopni Celsjusza, a z jej dobrodziejstw korzystali m.in. Johann Wolfgang Goethe czy królowa Marysieńka. Jest słabozmineralizowana, nasycona krzemionką i fluorem, co dobrze wpływa na schorzenia układu ruchu i leczenie chorób układu moczowego, a przy tym oczywiście doskonale rozgrzewa. Możesz to sprawdzić na przykład w Termach Cieplickich z basenami i strefą Spa.

Tak znane uzdrowisko może pochwalić się wieloma pięknymi zakątkami. Jak w każdym tego typu mieście, również w Cieplicach, warto zobaczyć zabytkowy Park Zdrojowy. Został założony na wzór ogrodu francuskiego, później przebudowano go w stylu angielskim. Można tam znaleźć gmach Teatru Zdrojowego oraz urokliwe budynki sanatoryjne. Sąsiaduje z nim Park Norweski – jego nazwa pochodzi od pawilonu wzorowanego na budynku restauracji w Oslo. Jego główny punkt  i ozdobę stanowi malowniczy staw.

Pamiętaj, że Cieplice to doskonały punkt wypadowy w pobliskie Karkonosze!

 

Gołdap

 

Tężnie solankowe, fot. Bodzio855 / Pixabay.com CC0 (zdjęcie poglądowe)


Gołdap to jedyne uzdrowisko na Warmii i Mazurach. Zastanawiasz się, z jakiego powodu zyskało taki status? Jego atutem jest borowina, źródła wód mineralnych i najczystsze w Polsce powietrze. W Gołdapi odetchniesz więc pełną piersią, szczególnie jeżeli zdecydujesz się na spacer przy tężni solankowej. To jedyny taki obiekt w regionie, jego konstrukcja powstała z drewna pochodzącego z drzew iglastych oraz brzozowych gałązek. Wewnątrz umieszczono mechanizm pompujący solankę, bogatą w jod, sód, potas, żelazo magnez i inne składniki.

Co jeszcze stanowi atrakcję uzdrowiska Gołdap? To Park Zdrojowy z alejkami prowadzącymi do mola i promenady przy Jeziorze Gołdapskim a także Pijalnia Wód Mineralnych z mini tężnią i grotą solną. Gołdapska woda pomaga szczególnie na niedobór elektrolitów i kłopoty z żołądkiem oraz wątrobą. W Gołdapi polecamy także wycieczkę na Piękną Górę – z jej szczytu, gdzie zlokalizowana jest kawiarnia obrotowa, jak na dłoni widać miasto oraz gęstą Puszczę Romincką.

 

Kudowa-Zdrój

 

Kudowa-Zdrój, fot. Stefan / Flickr.com CC BY-SA 2.0


Kudowa-Zdrój jest uzdrowiskiem położonym w Kotlinie Kłodzkiej, a malownicze otoczenie i dużo zieleni sprawiają, że wypoczywa się tu wręcz idealnie. Dzięki łagodnemu klimatowi dobrze czują się tu osoby mające problem z układem oddechowym, ale podstawowym walorem naturalnym Kudowy są wody mineralne. Leczy się tu m.in. choroby układu ruchu, krążenia czy otyłość, będącą chorobą cywilizacyjną naszych czasów.

Jeżeli chcesz poznać miasto, polecamy zacząć od Parku Zdrojowego, gdzie znajduje się piękny, stylowy budynek Pijalni Wód Mineralnych z trzema ujęciami. Stoi wśród kilkusetletnich ozdobnych drzew – głównie świerków i sosen. Niewątpliwie jest to urokliwe miejsce, ale inne zakątki miasta również mu nie ustępują. Godny polecenia jest chociażby Szlak Ginących Zawodów, czy nieco makabryczna Kaplica Czaszek (nie polecamy zwiedzania, jeżeli masz słabe nerwy) – i oczywiście malownicze szlaki przepięknych Gór Stołowych.

 

Nałęczów

 

Nałęczów, fot. Nocowanie.pl


Wśród polecanych przez nas miast uzdrowiskowych nie mogło zabraknąć Nałęczowa! Miejscowość leży na Lubelszczyźnie, a kuracjuszy przyciąga już od ponad dwustu lat. W swoim czasie modnie było tu „bywać” – chętnie przyjeżdżali więc znani pisarze, jak Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz czy Stefan Żeromski. Ten ostatni uwiecznił Nałęczów w swojej powieści „Ludzie bezdomni”.

Uzdrowisko słynie oczywiście z wód mineralnych. Można ich spróbować podczas spaceru po Parku Zdrojowym w Pijalni Wód Mineralnych. Tam również zlokalizowane są zabytkowe obiekty sanatoryjne, na przykład Stare Łazienki, czyli pierwszy w mieście profesjonalny obiekt kuracyjny, Sanatorium Książę Józef, charakterystyczny budynek odbijający się w wodach stawu. Ale relaksu zaznasz też w bardzo nowoczesnych miejscach, jak kompleks wodny Atrium, w którym znajdziesz sauny i basen białej glinki.

Polecamy również spacer po miasteczku – wzrok co chwilę przyciągają piękne wille, w niektórych oferowane są noclegi lub mieszczą się restauracje i kawiarnie.

 

Szczawnica

 

Szczawnica, fot. Nocowanie.pl


Przenosimy się na południe, gdzie wśród pienińskich wzgórz znajduje się kolejne polskie uzdrowisko – Szczawnica. Już sama nazwa wskazuje, co jest naturalnym bogactwem miasta, to kwaśne wody mineralne, tzw. „szczawy”. Leczy się tu przede wszystkim choroby dróg oddechowych, alergie oraz schorzenia układu ruchu.

Miasteczko z roku na rok staje się coraz piękniejsze. Wzrok przyciągają odnowione wille i stylowe budynki sanatoryjne – szczególnie te, które znajdują się przy Placu Dietla, jak Dom nad Zdrojami, z pijalnią wód mineralnych i galerią sztuki. Uroczym miejscem jest także promenada biegnąca wzdłuż potoku Grajcarek, skąd można podziwiać niezwykłą panoramę Pienin.

 

Zdjęcie główne: fot. Christian Wheatley / Fotolia.com

Następny artykuł Marka obiektu noclegowego

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!