7 miejscowości na Mazurach, które cię zachwycą

7 miejscowości na Mazurach, które cię zachwycą

Mazury to nie tylko popularne kurorty takie jak Giżycko czy Mikołajki. Zachwycające krajobrazy, urzekająca przyroda i mocno bijące serce regionu znajdują się poza utartymi szlakami. Zobacz, które mazurskie miejscowości warto odwiedzić podczas urlopu nad jeziorami.

Mazury cud natury! To określenie idealnie wpisuje się w charakter zacisznych miejscowości, które będą idealne na urlop z dala tłumów. Wystarczy zejść z utartej ścieżki, by znaleźć się pełnej spokoju i harmonii krainie!

Mazury w na weekend. Krutyń!

fot. majonit / Adobe Stock


Wioska kryje się pośród lasów Puszczy Piskiej, w sąsiedztwie rzeki Krutyni, niezwykle popularnego mazurskiego szlaku kajakowego. Miejscowość często bywa więc wybierana jako początkowy etap spływu, ale przyjechać tu warto przede wszystkim ze względu na jej walory krajoznawcze.

 

Zobacz: 7 najpiękniejszych tras na spływy kajakowe

 

Za serce chwyta już sama zabudowa Krutynia, którą tworzą głównie drewniane parterowe domki – większość ma urocze ganeczki oraz ozdobne okiennice. Wiele oferuje turystom pokoje gościnne do wynajęcia. W Krutyniu warto odwiedzić Muzeum Przyrodnicze Mazurskiego Parku Krajobrazowego, na jego potrzeby przystosowano zabytkową XIX-wieczną stodołę. Jego zbiory tworzą przede wszystkim zwierzęta zamieszkujące park oraz kolekcje fotografii. Przy muzeum swój początek mają trasy spacerowe, umożliwiające poznanie okolicy. Do najpopularniejszych należy ścieżka do rezerwatów Zakręt i Krutynia oraz trasa prowadząca do wsi Zgon.

Zobacz noclegi w Krutyniu i okolicy:


 

Zgon - ciekawe miejsca na Mazurach

fot. pkazmierczak  / Adobe Stock


Zgon jest też kolejnym miejscem na naszej liście. To bardzo klimatyczne letnisko, położone nad brzegiem jeziora Mokre. Tutaj również natkniemy się na drewnianą zabudowę, w większości tworzoną przez stare chałupy. Ten cichy charakter wsi docenili artyści – tworzący tam pisarz Igor Newerly oraz artysta Adam Szubski, który w swoim domu założył galerię rzeźb utrzymanych w klimacie koszmaru i maligny.

 

Zgon to bardzo dobre miejsce dla turystów szukających spokojnego wypoczynku nad jeziorem. Mokre nie jest szczególnie oblegane, a dzięki biegnącemu przez nie szlakowi Krutyni, szybko można dostać się na inne akweny. Wodniacy mogą tu skorzystać między innymi z gościnności stanicy wodnej PTTK.

Chociaż okolica wsi na pewno należy do najpiękniejszych, to jej nazwa może budzić mieszane uczucia. Bez obaw, odnosi się ona do zaganiania, czyli zgonu, bydła, które miało swój wodopój nad jeziorem Mokrym. Mając tę wiedzę, nazwa Zgon nie wydaje się już wcale taka straszna.

Zobacz noclegi w Zgonie i okolicy:


 

Żywkowo, bociania wioska na Mazurach


fot. Mabel Amber / Pixabay.com CC0


Żywkowo jest warmińską wsią, leżącą niedaleko Bartoszyc i Górowa Iławieckiego, tuż przy granicy z Rosją. To naprawdę nieduża wioska, w której mieszka dwadzieścia pięć osób. Czym może zachwycić turystów? Wiosną i latem zmienia się prawdziwe bocianie królestwo – co roku przylatuje tam około stu bocianów, które odbywają swoje gody i czekają na wyklucie się potomstwa.

 

Widok żerujących ptaków w Żywkowie jest chlebem powszednim, ale turyści nadal przecierają oczy. Aby nie przeszkadzać zwierzętom w ich codziennym życiu, a przy okazji stworzyć możliwość przyglądania się im, w okolicy wsi stworzono dwukilometrową ścieżkę edukacyjną, która kończy się w Toprzynach. Wzdłuż trasy ustawiono tablice informacyjne o bocianich żerowiskach i zagrożeniach jakie czyhają na ptaki.

 

Co zobaczyć na Mazurach? Wojnowo!


fot. Richard Semík / Adobe Stock


Kolejnym ciekawym miejscem na mapie regionu jest nieduże Wojnowo. Wieś oddalona jest od Rucianego-Nidy tylko o osiem kilometrów, więc podczas zwiedzania okolicy miasta, warto wybrać się również tam. Wojnowo to jedna z mazurskich wsi związana ze staroobrzędowcami, którzy na te ziemie dotarli w początkach XIX wieku. Był to odłam wyznawców prawosławia, nieuznający reformy liturgicznej przeprowadzonej przez patriarchę Nikona. Prześladowani w Rosji musieli emigrować – osiedlili się między innymi na ziemiach dzisiejszych Mazur.

 

W Wojnowie zobaczyć można zabudowanie dawnego żeńskiego klasztoru starowierców. Obecnie w dawnej świątyni można zobaczyć pamiątki związane ze wsią, a w części modlitewnej – stare ikony, inne pomieszczenia zostały przystosowane na potrzeby turystów coraz chętniej odwiedzających Wojnowo. We wsi znajduje się jeszcze dom modlitw starowierców (molenna) oraz drewniana cerkiew.

Zobacz noclegi w Wojnowie i okolicy:

 

Kruklanki. Warto odwiedzić na Mazurach!

Mariusz Świtulski  / Adobe Stock


Kruklanki można traktować jako azyl dla osób, które chcą spędzić wakacje niedaleko Giżycka. Jest to spora wieś otoczona lasami Puszczy Boreckiej i jeziorami – to właśnie one przyciągają tu turystów. Okoliczna przyroda została objęta ochroną rezerwatową, a o jej walorach można przekonać się podczas spaceru ścieżkami Rezerwatu Borki.

 

Wieś leży nad jeziorem Gołdopiwo, będącym świetnym miejscem dla letników. Nad jego brzegami znajduje się bowiem znakomicie przygotowane kąpielisko z pomostem do kąpieli i wędkowania, plażą, placem zabaw oraz siłownią i boiskami sportowymi. Przez Gołdopiwo przebiega też popularny szlak kajakowy rzeki Sapiny, który powinien skusić amatorów aktywnego wypoczynku na wodzie. Natomiast ci, którzy najlepiej czują się na stałym lądzie, mogą wybrać się do pobliskiego Woliska, gdzie znajduje się słynna zagroda pokazowa żubrów. Inną atrakcją okolicy są pozostałości mostu kolejowego, łączącego dawniej brzegi Sapiny. Obecnie tworzy malowniczą ruinę, przy której turyści mogą odpocząć, a nawet rozpalić ognisko.

Zobacz noclegi w Kruklankach:

Domki Letniskowe

Domki Letniskowe

Kruklanki, ul. Wczasowa

Domki Kruklanki 9.9
 DOMKI LETNISKOWE KRUKLANKI i BROŻÓWKA

DOMKI LETNISKOWE KRUKLANKI i BROŻÓWKA

Brożówka, ul. Osiedle Słoneczne

Domki Brożówka 8.8

 

Mazurskie atrakcje - Popielno


fot. pkazmierczak / Adobe Stock


Popielno trzeba odwiedzić już chociażby ze względu na lokalizację – wieś położona jest bowiem nad brzegiem jeziora Śniardwy, najsłynniejszego akwenu na Mazurach. W samej miejscowości przyciągają oko zadbane drewniane chaty, tworzące bardzo malowniczy widok.

 

Jednak Popielno zasłynęło nie dzięki uroczej zabudowie czy położeniu nad Śniardwami. Rozsławiła ją placówka Polskiej Akademii Nauk, która prowadzi tam eksperymentalną hodowlę konika polskiego. Widok biegnącego stada koni jest naprawdę zachwycający i pozostawia niezatarte wrażenie.

 

Co zobaczyć na Mazurach? Kadzidłowo

fot. Dziurek / Adobe Stock


Wieś Kadzidłowo to kolejna atrakcja w okolicach Rucianego-Nidy, założona w XIX wieku przez staroobrzędowców. Miejscowość nie jest obca turystom – szczególnie tym, którzy szukają ciekawych wakacyjnych atrakcji dla swoich dzieci. Prawdziwym magnesem jest tu Park Dzikich Zwierząt, w którym żyją wilki, łosie, daniele, a nawet bizony i żubry – jest to tylko część lokatorów parku. Niektórzy jego mieszkańcy są do tego stopnia udomowieni, że odwiedzający mogą do nich podejść i pomóc w karmieniu. Warto pamiętać, że zwiedzanie parku odbywa się tylko z przewodnikiem.

W Kadzidłowie warto odwiedzić też Osadę Kulturową. W niedużym prywatnym muzeum do obejrzenia jest zabytkowa chata podcieniowa z Warnowa, chałupa z Dąbrów, a oprócz tego inne budynki gospodarcze. Podsumowaniem wizyty może być obiad w Oberży pod Psem, gdzie podawane są pyszne, regionalne potrawy.

 

Następny artykuł Jańskie Łaźnie. Co warto...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!