Artykuły

Nietypowe muzea w Polsce cz.2

Nietypowe, intrygujące czy wręcz dziwne zbiory gromadzone w placówkach muzealnych przyciągają coraz to większe rzesze turystów, chcących zobaczyć coś innego niż obrazy, gobeliny, wazy czy meble.

Jak Polska długa i szeroka miłośnicy niezwykłych przeżyć znajdą coś dla siebie. Zwykle w małych i niepozornych miejscowościach mieszczą się placówki prezentujące prawdziwe skarby, miniaturowe dzieła sztuki, czy po prostu historię przedmiotów użytkowych w sposób niekonwencjonalny.

Muzeum Guzików w Łowiczu

Prawdopodobnie jest to najmniejsze muzeum w Polsce, a może nawet i Europie, ponieważ mieści się ono w walizce! Siedzibą muzeum jest XIX-wieczna waliza, niegdyś własność jednego z łowickich kupców. Zbiór guzików jest więc symboliczny, jednak ideą muzeum jest pamięć o osobach – właścicielach zebranych guzików. Zbiór został zapoczątkowany w 1997 roku, kiedy to prawnuk Witkacego, prof. Maciej Witkiewicz, przekazał osobliwą spinkę do koszuli, która niegdyś należała do samego Witkacego. Muzeum gromadzi guziki związane z wybitnymi osobami historii, a także współczesnymi postaciami kultury, polityki, sportu, nauki oraz sztuki. W dziale personalnym odnajdziemy guziki m.in. Marka Edelmanna, gen. Wł Sikorskiego, Heleny Modrzejewskiej czy Wisławy Szymborskiej.

Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie

Numerem 1 na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego jest właśnie jedyne w Polsce i w Europie muzeum zapałek oraz najstarsza fabryka wytwarzająca ten produkt. Częstochowskie Zakłady Przemysłu Zapałczanego zostały powołane w 1882 roku, a zapałki są produkowane nieprzerwanie do dziś na taśmie produkcyjnej z lat. 30 XX wieku. Zabytkowy park maszynowy oraz cykl produkcyjny stanowią największą atrakcję muzeum, które powstało w 2002 roku. Do wystawy zalicza się także ekspozycja dokumentów związanych z przemysłem zapałczanym, prezentacja eksponatów z dziedziny filumenistyki, w tym etykiet zapałczanych pudełek od okresu międzywojnia do czasów współczesnych oraz stała wystawa rzeźby Anatola Karonia.

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Placówka powstała w 2012 roku jako żywa wystawa, gdzie odwiedzający mogą swobodnie poruszać, dotykać eksponatów, a na koniec wyrobić własne pamiątkowe mydełko. Muzeum prezentuje historię higieny, a właściwie jej braku w poprzednich wiekach. Zwiedzanie rozpoczyna się oczywiście od umycia rąk, w dalszych pomieszczeniach można obejrzeć średniowieczną łaźnię, pokój kąpielowy z XIX wieku, wiele przedmiotów związanych z kąpielą, jak szczotki, balie czy wanny, a także kolekcję mydeł, w tym część zbiorów z epoki PRL-u. Na koniec zobaczyć można proces wytwarzania mydła. Muzeum posiada także ciekawą ofertę warsztatów i pokazów mydlarskich.

Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim

Placówka mieści się w Baszcie Wolińskiej, która została wzniesiona w tym miejscu na początku XIV wieku i prezentuje głównie zbiory minerałów oraz skamieniałości. Muzeum działa od 2001 roku i prezentuje około 2600 eksponatów, spośród których do najciekawszych należą: gniazdo jaj dinozaura kaczodziobego, kompletny szkielet dinozaura Deinonychusa i Ornitholestesa, a także meteoryty oraz geody ametystów. Zwiedzanie można zakończyć na jednym z dwóch tarasów widokowych z widokiem na Kamień Pomorski i Zalew Kamieński. Na ostatnim poziomie baszty znajduje się także wystawa poświęcona historii miasta.

oprac. Joanna Terka, fot. Muzeum Produkcji Zapałek (wikipedia)