Artykuły

Oceanaria w Polsce

Morza i oceany zawsze fascynują ludzi od wieków.

Rodzimy Bałtyk trudno uznać za szczególnie efektowny akwen, dlatego z pomocą przychodzą akwaria i oceanaria. Które z polskich oceanariów warto odwiedzić?

Akwarium Gdyńskie
Największym w Polsce akwarium jest to działające w Gdyni. Okazały gmach znajduje się nieopodal basenów portowych, na Molo Południowym. W Akwarium Gdyńskim prezentowane są muzealne wystawy dotyczące oceanografii i życia morza oraz akwaria ze stworzeniami morskimi i słodkowodnymi. Wśród 250 gatunków organizmów najciekawszymi są rekiny, węgorze elektryczne, płaszczki, ośmiornica olbrzymia i okazała rafa koralowa w specjalnym akwarium.

Akwarium i Muzeum Przyrodnicze w Krakowie
Na krakowskim Starym Mieście, w gotyckich murach tutejszych kamienic, kryje się Muzeum Przyrodnicze Polskiej Akademii Nauk. Choć słynie ono przede wszystkim z jedynego na świecie spreparowanego egzemplarza nosorożca włochatego, przyjrzyjmy się samemu akwarium. W zespole zbiorników oglądać można ryby słodkowodne (z jeziora Tanganika i Amazonki), koniki morskie, rozgwiazdy, meduzy i liczne gatunki ryb. Planowana jest budowa rekinarium.

Egzotarium Ogrodu Zoologicznego w Krakowie
Kolejne krakowskie akwarium działa w ramach ogrodu zoologicznego. Eksponowane są w nim organizmy zamieszkujące rafy koralowe Indopacyfiku, przede wszystkim koralowce, strzykwy, krewetki, rozgwiazdy, jeżowce i efektownie wyglądające ryby.

Akwarium w Łodzi
W łódzkiej Manufakturze, jednym z największych w Europie centrum handlowo-rozrywkowych, znajduje się także akwarium. W ponad trzydziestu zbiornikach dominują ryby znane z polskich wód: szczupaki czy sumy, które jednak prezentują się wcale okazale. Żądni egzotyki mogą podziwiać skrzydlice, mureny czy płaszczki.

Akwarium w Palmiarni Poznańskiej
Stolica Wielkopolski jest znana ze swej palmiarni, w której funkcjonuje również akwarium, najstarsza publiczna placówka tego rodzaju w Polsce. W niemal czterdziestu zbiornikach żyje 170 gatunków ryb z kilku kontynentów.

Akwarium Ogrodu Zoologicznego w Warszawie
Stołeczne akwarium jest jedną z pierwszych ekspozycji tamtejszego ogrodu zoologicznego. Prezentowane są tam przede wszystkim rafa koralowa i organizmy ją zamieszkujące.

Akwarium Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu
Morskiej ekspozycji nie mogło oczywiście zabraknąć w najstarszym i największym polskim zoo. W tamtejszym akwarium żyje 2,5 tys. ryb reprezentujących ponad 100 gatunków.

Prehistoryczne Oceanarium w Ochabach
W 2011 roku w Ochabach na Śląsku otwarto pierwsze na świecie – zdaniem właścicieli – prehistoryczne oceanarium. Morskie olbrzymy można oglądać na ogromnych ekranach wyświetlających zaawansowane trójwymiarowe animacje. Oceanarium jest częścią parku jurajskiego w Ochabach.

Oceanarium w Bałtowie
Niemal równocześnie z Ochabami, paleoakwarium otwarto w Juraparku w Bałtowie w województwie świętokrzyskim. W miejscu charakterystycznego budynku oceanarium w kształcie białej kuli znajdowało się niegdyś jurajskie morze, w którym żyły stworzenia, które teraz można oglądać na specjalnych ekranach.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia