Park Gwiezdnego Nieba - idealne miejsce na obserwację gwiazd!

Park Gwiezdnego Nieba - idealne miejsce na obserwację gwiazd!

Bieszczady zachwycają nie tylko pod względem pięknych szczytów górskich, ale również, gdy weźmiemy pod uwagę liczne atrakcje i miejsca, które cieszą się zainteresowaniem turystów. Chcesz podziwiać niezwykły spektakl, który rozgrywa się w naszej galaktyce? Koniecznie odwiedź Park Gwiezdnego Nieba, który znajduje się w popularnej lokalizacji w Bieszczadach!

Lubisz obserwować gwiazdy? Dobrze się składa! Przedstawiona przez nas propozycja atrakcji w Bieszczadach to prawdziwa gratka dla tych osób, które lubią obserwować gwiazdy, bez konieczności użycia specjalistycznego sprzętu.

 

Pomimo tego, że astrotustyka nie jest aż tak bardzo rozwiniętą dziedziną nauki w Polsce, to z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. I to szczególnie wśród osób, które zdecydowały się na domki Bieszczady. Połączenie piękna gór i gwiezdnego nieba to prawdziwa uczta dla każdego, kto odwiedzi to miejsce. Warto podkreślić, że jest to stosunkowo nowa atrakcja w Bieszczadach, bo powołaną ją dopiero w 2013 roku. Należy zaznaczyć, że jest to obszar promocyjny, który nie posiada absolutnie żadnego statusu prawnego. Celem jest przede wszystkim promocja turystyki astronomicznej. W ostatnich miesiącach mieliśmy do czynienia z przynajmniej kilkoma wyjątkowymi zjawiskami, dlatego też wizyta w tego typu miejscu powinna być czymś obowiązkowym. W tym wszystkim należy pamiętać, że nie jest to punkt widokowy, tylko naprawdę ogromny obszar, w skład którego wchodzi m.in. Bieszczadzki Park Narodowy.

 

Park Gwiezdnego Nieba - co warto o nim wiedzieć?

 

Standardowo, jak w przypadku każdej omawianej przez nas atrakcji, rozpoczynamy od przedstawienia garści najważniejszych informacji, które są związane z tym niezwykłym miejscem.

 

Przede wszystkim, należy wiedzieć to, że Park Gwiezdnego Nieba to polski park ciemnego nieba, znajdujący się w Bieszczadach, a dokładniej w Bieszczadach Zachodnich. Za oficjalną datę jego powstania uznaje się dzień 8 marca 2013 roku, kiedy to w Lutowiskach podpisano specjalne memorandum, które powołało do istnienia tego typu park. Warto odwiedzić to miejsce, zanim wyruszymy na szlaki turystyczne Bieszczady.

 

 

fot. jameswheeler / pixabay.com, CC0

 

Poznaj: Najlepsze miejsca w Polsce do obserwacji gwiazd

 

Jego powierzchnia wynosi aż 113 846,41 ha, a granice parku przedstawiają się następująco:


  • Bieszczadzki Park Narodowy - powierzchnia 29 200,48 ha;

  • Ciśniańsko - Wetliński Park Krajobrazowy - powierzchnia 51 165,69 ha;

  • Park Krajobrazowy Doliny Sanu - obszar o powierzchni 33 480,24 ha.


Powstanie tego typu miejsca oznacza, że niebo nad Bieszczadami jest chronione - jest to drugi pod względem wielkości obszar chronionego nieba w Europie. Ustępuje tu jedynie miejsca Brecon Beacons International Dark Sky Reserve, który znajduje się w Wielkiej Brytanii.

 

Należy również podkreślić, że jest to drugi tego typu park w Polsce - w Górach Izerskich znajduje się bowiem Izerski Park Ciemnego Nieba. Ciekawostką jest tu fakt, że Park Ciemnego Nieba wpisuje się w obszar polsko-słowacko-ukraińskiego Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Wspólnie z sąsiednim Parkiem Ciemnego Nieba „Połoniny” na Słowacji oraz Transkarpackim Parkiem Ciemnego Nieba na Ukrainie tworzą pierwszy na świecie potrójny park ciemnego nieba. Trójpark Ciemnego Nieba Karpaty Wschodnie zajmują powierzchnię ponad 208 tysięcy ha. Ciemne niebo, co warto podkreślić, to kulturalne, naukowe i ekologiczne dziedzictwo ludzkości.

 

Jaki jest główny cel powstania Parku Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach?

 

Odpowiedź na tak postawione pytanie, na pewno nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady powstał w jednym podstawowym celu. Jest nim zachowanie nocnego nieba w Bieszczadach przed nadmiernym światłem. Taka sytuacja daje nam w związku z tym możliwość obserwacji gwiazd, co jest w dużym stopniu utrudnione w dużych miastach i ich okolicach. Sztuczne światło w tym przypadku to naprawdę istotny problem.

 

Innym znaczącym celem jest również zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia światłem nocnego nieba, a także propagowanie ekologicznego rozwoju regionu i ochrony środowiska nocnego.

 

 

fot dMz / pixabay.com, CC0

 

Tak, jak zostało to wcześniej wspomniane, park nie posiada żadnej podstawy prawnej i został powołany na podstawie umowy między odpowiednimi instytucjami oraz w porozumieniu z lokalnymi władzami gminnymi.

 

Najważniejsze cele, które przyświecają funkcjonowaniu Parku Gwiezdnego Nieba Bieszczady to przede wszystkim:


  • propagowanie ochrony środowiska nocnego nieba w Bieszczadach z akcentem na ciemne, rozgwieżdżone niebo, będące podstawą dla ochrony środowiska naturalnego tego obszaru przed zanieczyszczeniem światłem;

  • propagowanie sposobu ochrony przed zanieczyszczeniem światłem oraz sposoby dobrego oświetlenia;

  • informowanie społeczeństwa i społeczność naukową o najlepiej zachowanym obszarze nocnym środowisku naturalnym;

  • propagować zrównoważony rozwój regionu, w tym działalności gospodarczej, która służy obszarom chronionym i miejscowej społeczności.


Ważny cel stanowi również tu edukacja młodzieży. Nabycie wiedzy z dziedziny astronomii w atrakcyjny sposób, w połączeniu z wypoczynkiem w bliskości przyrody to duża szansa na wyedukowanie nowego pokolenia naukowców.

 

Jeśli Twoim celem jest urlop w Bieszczadach, to zobacz, co oferuje agroturystyka w Bieszczadach:

 

 

 

 

Oprócz tego, warto zaznaczyć, że ochrona ciemnego nieba w Bieszczadach niesie za sobą same korzyści poprzez promowanie zrównoważonych, "zielonych" form turystyki, obniżenie kosztów oświetlenia budynków i ulic, tworzenie nowych miejsc pracy oraz poprawę zdrowia mieszkańców poprzez odpowiednie rozwiązania techniczne, związane z rodzajem i montażem oświetlenia.

 

Jakie są korzyści, wynikające z utworzenia Parku Gwiezdnego Nieba Bieszczady?

 

Czy Park Gwiezdnego Nieba spełnia postawione przed nim cele? Oczywiście, że tak! Dzięki niemu, możliwa jest realizacja innych szczególnie ważnych kwestii.

 

Można pokusić się o takie stwierdzenie, że Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady to same korzyści, bo:


  • możliwa jest promocja turystyki astronomicznej;

  • można lepiej chronić cenne zasoby przyrodnicze;

  • istnieje możliwość lepszej edukacji młodzieży i mieszkańców;

  • możliwa jest promocja i rozwój zielonej turystyki, przyjaznej przyrodzie i dająca miejsca pracy dla mieszkańców;

  • zdecydowanie prostsze jest oświetlanie dróg i budynków - oszczędza się w ten sposób pieniądze i jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańcom i turystom;

  • liczne pokazy astronomiczne, które są organizowane dla turystów;

  • obserwacja czystego nieba to również sama przyjemność.


Czy wiesz, jak wygląda logo Parku Gwiezdnego Nieba?

 

Jak przystało na tak rozległy obszar, Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady może pochwalić się swoim własnym logiem, które zostało zaprojektowane w 2013 roku. Przedstawia ono Gwiazdozbiór Rysia. Warto podkreślić, że jest to jedna z najtrudniejszych do znalezienie konstelacji gwiazd w Polsce, widoczna od jesieni do wiosny.

 

Na uwagę zasługuje fakt, że ten gwiazdozbiór został wprowadzony w 1690 roku przez Jana Heweliusza i znajduje się pomiędzy Wielką Niedźwiedzicą, a Woźnicą gwiazdozbiór. Widać go tylko tam, gdzie znajduje się ciemne niebo, które podziwiają turyści, którzy wybrali kwatery i pokoje w Bieszczadach.

 

Gdzie można oglądać ciemne niebo w Bieszczadach i czy pokazy są darmowe?

 

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że obserwacja ciemnego nieba jest całkowicie bezpłatna. Z pewnością, wielu z Was zastanawia się nad tym, gdzie dokładnie się wybrać, by gwiaździste niebo prezentowało się najpiękniej. Jest to o tyle istotne, że mamy do czynienia z naprawdę rozległym obszarem.

 

 

fot. Michał Rakowski / AdobeStock, CC0

 

Planujesz rodzinny wyjazd w Bieszczady? Sprawdź, dlaczego wybrać Ustrzyki Górne i przeczytaj: Rodzinny wyjazd w Bieszczady. Dlaczego warto wybrać Ustrzyki Górne?

 

Sam park nie ma wytyczonych fizycznych granic. Dlatego, jeśli posiadasz odpowiedni sprzęt, to możesz to robić praktycznie wszędzie. Najlepiej będzie się wybrać do dowolnego miejsca, znajdującego się w Bieszczadzkim Parku Narodowym, gdzie będzie ciemno. Niebo będzie dobrze widoczne z wielu punktów widokowych w Bieszczadach, takich jak chaty, gospodarstwa agroturystyczne, pola namiotowe, czy punkty widokowe. Wystarczy, że wyłączymy pobliskie źródła światła i odejdziemy od skupisk ludzi. Jeśli zaś chodzi o obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego, to pamiętajcie o tym, że nie powinno się przebywać na jego obszarze, tuż po zmroku. Dlatego, gdy Wasz cel stanowi na przykład Połonina Wetlińska, to musicie dokonać innego wyboru.

 

Jakie są w związku z tym te najlepsze miejsca do obserwacji ciemnego nieba? Jest ich kilka. Na pewno świetną opcją będzie wizyta na parkingu na Przełęczy Wyżnej, skąd rozpoczyna się szlak w kierunku Chatki Puchatka. Jeśli mowa o parkingach, to idealnie sprawdzi się tu również parking Nadleśnictwa Stuposiany. Inną, dobrą opcją będzie punkty widokowy nad Lutowiskami, skąd można obserwować piękne, nocne niebo.

 

Dobrze będzie wybrać się również na szczyt Otrytu, na którym znajduje się popularna Chata Socjologa, która jest kolejnym dobrym miejscem do obserwacji nieba. Tuż obok niej znajduje się niewielkie obserwatorium astronomiczne z jednym z największych teleskopów w południowo-wschodniej części kraju.

 

Jak przygotować się do obserwacji ciemnego niego w Parku Gwiezdnego Nieba Bieszczady?

 

Skoro wybraliśmy już miejsce, w którym ciemne niebo pełne gwiazd będzie najlepiej widoczne, to czas najwyższy, by odpowiednio przygotować się do tego typu obserwacji. Pamiętaj, że nie zawsze będzie to możliwe, a są też takie dni, kiedy niebo wygląda najpiękniej. Wiedz, że jest to popularna atrakcja, podobnie jak wodospady Bieszczady, czy Połonina Caryńska.

 

Podczas wypoczynku w górach, warto zachować szczególną ostrożność. Przeczytaj: Bezpieczeństwo w górach. Na co trzeba uważać?

 

Najważniejsze, co w tym przypadku musisz wziąć pod uwagę to:


  • pogoda - najlepsza będzie obserwacja podczas bezchmurnej nocy; dlatego dobrze jest sprawdzić prognozę z 48-godzinnym wyprzedzeniem;

  • Księżyc - dobrze jest sprawdzić jego fazę; Księżyc w pełni odbija najwięcej światła;

  • specjalny sprzęt - astronomiczne gadżety pozwolą Ci nieco lepiej zaobserwować ciemne niebo wypełnione gwiazdami;

  • ciepłe ubrania - dobrze jest zabrać ze sobą coś cieplejszego, szczególnie, że większość czasu będziemy spędzać w miejscu, przez co możemy trochę zmarznąć.


Dlaczego zanieczyszczenie światłem stanowi tak poważny problem?

 

Okazuje się, że zanieczyszczenie światłem stanowi dość poważny problem. Dlatego też między innymi, konieczne było powstanie takiego miejsca, jak Park Gwiezdnego Nieba. Zaznaczmy, że z zanieczyszczeniem sztucznym światłem mamy do czynienia wtedy, gdy człowiek używa je w nocy. Nie służy ono nikomu i można pokusić się o stwierdzenie, że stanowi nawet zagrożenie. Jego źródłem jest przede wszystkim źle zaprojektowanie oświetlenie zewnętrze, takie jak latarnie, czy oświetlenie reklam. Jest ono nieodpowiednio skierowane, źle skierowane lub jaśniejsze od tego, jaka zachodzi w danym miejscu potrzeba.

 

Skutki zanieczyszczenia światłem przejawiają się w wielu dziedzinach życia, takich jak chociażby środowisko, zdrowie, astronomia, ekonomia, bezpieczeństwo oraz kultura i estetyka.

 

Dlatego też, w zaistniałej sytuacji, niemal koniecznością jest mądre wykorzystywanie sztucznego oświetlenia, jak i ochrona przyrody i tych miejsc, które są w minimalnym stopniu lub nie są w ogóle zanieczyszczone światłem. Obszary takie pozwolą nam zachwycać się nocnym niebem. Ta dziedzina wymaga ochrony.

 

Nocne niebo w Bieszczadach - prawdziwy ewenement na skalę kraju

 

Jeśli chcesz obserwować rozgwieżdżone niebo, to pobyt w tym miejscu będzie najlepszym pomysłem. Dlaczego? To właśnie tu zobaczysz pełne gwiazd niebo z Drogą Mleczną, która rozdziela je na dwie części.

 


fot. grace_li / pixabay.com, CC0

 

Bieszczady to przede wszystkim synonim dzikiej przyrody. Stanowią one jedno z ostatnich miejsc w Europie, gdzie każdy może podziwiać ciemne niebo, zupełnie wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem naszej cywilizacji. Jednak ciemne niebo, tak jak i inne elementy bieszczadzkiej przyrody, wymaga ochrony. Nieprzemyślane decyzje, czy rozwój infrastruktury miejskiej, drogowej oraz turystycznej, tworzącej tzw. "świetlny smog" może przyczynić się do tego, że również i stąd w niedługim czasie zniknie to wyjątkowe gwieździste niebo.

 

Tutaj znajdziesz najważniejsze atrakcje w Bieszczadach:

 

 

 

 

Naturalne ciemności z niebem przepełnionym gwiazdami to jeden z ekologicznych zasobów potrzebujących ochrony, należą bowiem do zagrożonych elementów środowiska naturalnego. Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady to miejsce, w którym widać gołym okiem, jaki problem stanowi zanieczyszczenie sztucznym światłem. Każda osoba ma tu możliwość obserwowania nocnego nieba w jego prawie naturalnej postaci.

 

Niezwykle ważne w tym przypadku jest również środowisko naturalne. Jak dobrze wiemy, większość zwierząt jest aktywna w nocy. Jeśli zanieczyszczamy niebo sztucznym oświetleniem, to ograniczamy nocną ciemność i zmieniamy w ten sposób jakość środowiska.

 

Ciemność, która występuje w Bieszczadach jest o tyle ważna, że pokazuje nam jakość środowiska, w którym wszyscy żyjemy.

 

Czy uwierzysz w to, że w Parku Gwiezdnego Nieba "Bieszczady", zobaczysz gołym okiem nawet gwiazdy o jasności 7.4 magnitudy. Oznacza to, że każdej bezchmurnej nocy, gdy na niebie nie świeci Księżyc, zobaczycie aż ponad 7000 gwiazd. Czy to nie jest piękne?

 

Noclegi w Bieszczadach blisko Parku Gwiezdnego Nieba

 

Aby móc podziwiać niebo wypełnione gwiazdami, dobrze jest wybrać odpowiedni nocleg w Bieszczadach. Na szczęście możemy wybierać spośród świetnie rozwiniętej bazy noclegowej, znajdującej się w prawie każdym zakątku tego regionu górskiego.

 

Turyści najchętniej wybierają przede wszystkim domki Bieszczady. W przypadku wypoczynku w okolicy Jeziora Solińskiego, duża część osób decyduje się również na pokoje Solina lub apartamenty Polańczyk.

 

Niezależnie od tego na co się zdecydujemy, musimy wziąć pod uwagę, że ceny noclegów rozpoczynają się od 60 zł od osoby za dobę. Na to, ile ostatecznie zapłacimy, decydujący wpływ ma wiele czynników, w tym lokalizacja naszego obiektu.

 

Rzuć wszystko i wybierz nocleg w Bieszczadach:

 

 

Villa Neve

Villa Neve

Ustrzyki Dolne, ul. Fabryczna

Pensjonaty Ustrzyki Dolne 9.5

 

 

Park Gwiezdnego Nieba to miejsce, które warto zobaczyć podczas wypoczynku w Bieszczadach. Przekonajcie się sami, jak jest tu pięknie!

 

 

Następny artykuł Czy czekają nas dłuższe...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!