Artykuły

Podzamcze - gmina Chęciny

Jedną z ciekawszych miejscowości gminy Chęciny jest Podzamcze Chęcińskie, usytuowane tuż pod Chęcinami, bogate w zabytki, interesujące atrakcje ze świata natury i liczne innowacje. Warto tu przyjechać, by je poznać.

Co trzeba zobaczyć, będąc w Podzamczu?

Miejsc i atrakcji, których nie wolno pominąć jest całkiem sporo. Zacznijmy od tych historycznych. Odwiedzić warto przede wszystkim barokowy dworek, który powstał w latach 1630 – 1657 z inicjatywy Stefana Bidzińskiego – chęcińskiego starosty oraz Jana Branickiego. Był on przez krótki moment nawet siedzibą starosty, później zaś folwarkiem i szkołą. Dziś, odrestaurowany jest miejscem, gdzie usytuowane zostało Regionalne Centrum Naukowo – Technologiczne. Odrestaurowano tu również stawy oraz dawne ogrody barokowe, które można dziś zwiedzać i cieszyć się ich naturalnym pięknem. Interesujący jest również łuk triumfalny, który powstał tu na cześć króla Jana III Sobieskiego po victorii wiedeńskiej. Uwagę przyciąga także Aleja Lipowa z drzewami, które rosną tu od ponad 300 lat. Podkreślić warto również, że w noclegi w Podzamczu można znaleźć, w gospodarstwie agroturystycznym Agropodzamcze. Spokojna okolica, w dorzeczu Czarnej Nidy sprzyja relaksującemu wypoczynkowi. W ramach wycieczek krajobrazowych wybrać się można na Leśną Górę o wysokości 325 m n.p.m., czy też do starego kamieniołomu. Miłośnicy rekreacji wodnej wybrać się mogą nad zalew w Lipowicy.

Atrakcje w okolicy Podzamcza

Nie sposób, będąc w Podzamczu Chęcińskim nie wybrać się do samych Chęcin, by zobaczyć tamtejszy słynny zamek, którego historia sięga XIV wieku. Dziś, choć pozostały z niego ruiny, nadal góruje nad miastem. Odwiedzić warto też Jaskinię Raj znajdującą się w odległości kilku kilometrów od Chęcin, gdzie podziwiać można stalaktyty, stalagmity i inne krasowe formy wapienne, jak i pozostałości po Neandertalczykach. Wybrać można się też do skansenu w Tokarni, gdzie odtworzone zostało życie wsi kieleckiej sprzed lat, wraz z tradycjami, kulturą i architekturą drewnianą. To także dobra baza wypadowa do Kielc.

W stronę innowacji

Podkreślić warto, że choć Podzamcze Chęcińskie jest miejscowością niewielką, to w ostatnich latach, dzięki unijnym projektom, rozwijają się tutaj trzy innowacyjne obiekty – Biobank, Laboratorium Nauki Kopernik oraz Regionalne Centrum Naukowo – Technologiczne. Biobank będzie zapleczem naukowym dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego – zbierany będzie tutaj materiał biologiczny od mieszkańców Kielecczyzny, na jego podstawie zaś będzie możliwa ocena zdrowia mieszkańców regionu i wiele innych badań. Laboratorium Nauki Kopernik to jedna z placówek Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, której zadaniem, podobnie jak Centrum, będzie uczenie przez zabawę o tym, jak działa świat. Centrum Naukowo –Technologiczne zaś będzie miejscem rozwoju usług, warsztatów tworzących produkty regionalne, jak i rękodzieło.

fot. wikimedia commons