Artykuły

Pomysł na weekend: Beskid Wyspowy

W bliskiej odległości Krakowa, tuż przed pasmem Gorców, rozciąga się Beskid Wyspowy.

Jest to część Beskidów Zachodnich, położona między Kotliną Sądecką a doliną rzeki Skawy. Swoją nazwę zawdzięcza odosobnionym szczytom, o stromych zboczach i łagodnych wierzchołkach, które tworzą swego rodzaju „wyspy”. Tę osobliwą nazwę wprowadził do literatury podobno Kazimierz Sosnowski. Ten propagator turystyki w Beskidach podczas jednego ze swoich pobytów rankiem zobaczył „wyspy” – szczyty wyłaniające się z „morza” – mgły.

Mimo niewielkiej odległości od Krakowa Beskid Wyspowy jest rzadko odwiedzany przez turystów, w związku z czym region proponuje wiele atrakcji przyciągających turystów. Tegoroczna akcja "Odkryj Beskid Wyspowy" przyciągnęła w ten rejon Polski wielu miłośników gór oraz początkujących wędrowców. W ramach tego wydarzenia Forum Gmin Beskidu Wyspowego przygotowało dla odwiedzających bogaty kalendarz imprez kulturalnych, sportowych i kulinarnych, między innymi Tydzień Kultury Beskidu Wyspowego, Lato w Beskidzie Wyspowym, czy  Festiwal Beskidzka Podkówecka.

Szczyty-wyspy, jaskinie i wilki

Najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego jest Mogielica, która wznosi się na wysokość 1171 m n.p.m. Jest to miejsce szczególne i dobrze widoczne z okolicznych pasm górskich, a można je rozpoznać dzięki wieży widokowej umieszczonej w 2008 roku na szczycie. Ponad dwudziestometrowej wysokości konstrukcja pozwala na podziwianie widoków od Krakowa aż po Tatry, Babią Górę i Radziejową.

W Beskidzie Wyspowym znajduje się również wiele jaskiń, choć większość z nich została odkryta dopiero po roku 1990. Do najbardziej znanych należą Zimna Dziura na Szczeblu, Jaskinia Zbójecka na Łopieniu oraz Jaskinia na Jaworzu. W sumie zinwentaryzowanych jaskiń i schronisk skalnych jest 63, choć nie jest to proces skończony. Jedną z ciekawszych jaskiń w tym paśmie górskim jest Złotopieńska Dziura, która znajduje się w masywie Łopienia. Odkryta w 1997 roku ma ponad 100 metrów długości oraz wiele korytarzy i tzw. „sal”. Stanowi ona schronienie dla wielu okazów fauny, w tym dwóch gatunków nietoperzy.

Przyroda Beskidu Wyspowego jest w dużej mierze ukształtowana przez człowieka. Osadnictwo oraz rozwój rolnictwa spowodowały, że lasy występują tu dopiero na zboczach gór, a skład flory i fauny jest tu nieco uboższy niż w sąsiadujących pasmach górskich. Ciekawostką jest jednak, że występują tutaj głównie rośliny ciepłolubne oraz wapieniolubne, choć w tym paśmie górskim nie występują wapienie. Z przedstawicieli fauny pojawiają się tu dziki, jelenie, sarny, ale również wilki.

Mimo uboższej reprezentacji świata roślinnego i zwierzęcego, rozwinięta sieć osadnicza, związana z dobrą infrastrukturą i skomunikowaniem terenu z pobliskimi ośrodkami miejskimi, umożliwia łatwe zwiedzanie Beskidu Wyspowego.

O każdej porze roku

Beskid Wyspowy oferuje ponad 500 kilometrów szlaków do uprawiania turystyki pieszej, choć popularne są również szlaki rowerowe oraz konne. Zimą miłośników białego szaleństwa przyciągają stacje narciarskie w Limanowej, Laskowej czy Kasinie Wielkiej. Głównymi ośrodkami turystyki jest Mszana Dolna oraz Limanowa, skąd wyruszyć można na szlak. Do najbardziej popularnych tras należą: z Rabki na Luboń Wielki, z Jurkowa na Mogielice, z Mszany Dolnej do Rabki przez Adamczykową czy na Szczebel.

oprac. Joanna Terka, fot. Wzniesienie Korab w Paśmie Łososińskim i osiedle Zelkówka należące do miejsowości Jaworzna (wikimedia commons)