Artykuły

Pomysł na weekend: najlepsze polskie termy

Bardzo popularne na Węgrzech i Słowacji zdobywają coraz większe uznanie także w Polsce.

Baseny zasilane wodami termalnymi, a więc o temperaturze wyższej niż  20 °C według klasyfikacji balneologicznej, stanowią coraz częstszy cel podróży nie tylko turystycznych, ale i uzdrowiskowych. Miejscowości znane ze swoich źródeł geotermalnych występują na mapie Polski nie od dziś, do najpopularniejszych należą między innymi Cieplice Zdrój czy Ciechocinek, choć coraz to nowe termy wyrastają jak grzyby po deszczu.

Bukowina Tatrzańska

Jeden z największych kompleksów basenów termalnych w Polsce, położony u podnóża Tatr. Na zespół termalny w  Bukowinie Tatrzańskiej składa się sześć basenów zewnętrznych oraz tyle samo obiektów wewnętrznych, zalicza się do nich: baseny rekreacyjne, wyposażone w narzędzia hydromasażu, basen pływacki oraz liczne brodziki dla dzieci z szeregiem atrakcji. Nazwy poszczególnych części nie pozwalają nam zapomnieć, że znajdujemy się tuż na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego. Woda termalna z odwiertu w Bukowinie Tatrzańskiej charakteryzuje się unikalnym składem mineralnym i jest typu siarczanowo-chlorkowo-wapniwo-sodowego, a jej temperatura wynosi od  28 do 36°C.

Białka Tatrzańska

Całkiem nowy obiekt na Podhalu, znajdujący się przy najpopularniejszej stacji narciarskiej w tym rejonie. W kompleksie znajduje się 14 basenów termalnych, zewnętrznych i wewnętrznych, w których można korzystać z dobrodziejstw wody wydobywanej z głębokości 2500 metrów, której temperatura osiąga 72 °C. Ciekawym rozwiązaniem jest podział kompleksu na strefę głośną o charakterze aquaparku i cichą o komforcie SPA, dzięki czemu wszyscy użytkownicy znajdą miejsce dla siebie. Ciekawostką dotyczą architektury term w Białce Tatrzańskiej jest to, że dach budynku pokryty jest w całości roślinnością naturalną.

Uniejów

Na terenie miasta położonego 60 km od Łodzi występują źródła solankowe, które charakteryzują się niską mineralizacją oraz temperaturą 68°C. Mają one właściwości kojące, relaksujące i odprężające, korzystnie działające przy wszelkich schorzeniach ortopedycznych, układu krążenia i nerwowego. Kompleks termalno-basenowy otwarty w 2011 roku położony jest u stóp uniejowskiego zamku, w otoczeniu XIX-wiecznego ogrodu. Mimo tak historycznej oprawy, sam obiekt jest bardzo nowoczesny i oferuje bogatą ofertę leczniczo-rekreacyjną. Znajdują się tu zarówno baseny kryte jak i otwarte, które połączone są z zespołem odnowy biologicznej.

Grudziądz

Kompleks basenów termalnych w północnej części Polski bazuje głównie na wodach solankowych, których temperatura sięga 36°C. Jest to idealne miejsce dla osób poszukujących spokoju oraz pragnących oddać się zabiegom leczniczym i rehabilitacyjnym. Oprócz czterech basenów solankowych o różnych właściwościach wody, największą atrakcją kompleksu jest tężnia solankowa, która polecana przy niedoczynności tarczycy oraz chorobach dróg oddechowych. Oferta geotermii bogata jest także w wiele zabiegów balneoterapeutycznych, masaży, sauny solarium, a także salonu kosmetycznego.

oprac. Joanna Terka, fot. Termy Bukowina