Artykuły

Pomysł na weekend: Terma Bukowina

Bukowina Tatrzańska jest pełną uroku miejscowością położoną na Podhalu, a dokładniej na Pogórzu Spisko-Gubałowskim, około 16 kilometrów na północny-wschód od Zakopanego.

Ponieważ jest to jedna z najwyżej położonych wsi w Polsce, bo na wysokości około 800-1000 metrów n.p.m., to właśnie stąd rozlegają się najwspanialsze panoramy widokowe na Tatry. Bukowina jest znana raczej jako wspaniała stacja narciarska, zawsze dobrze przygotowana do sezonu oraz dobry punkt do wyjścia w Tatry czy Pieniny, jednak warto również odwiedzić kompleks basenów termalnych, gdzie zregenerujemy siły po wszelkich aktywnościach sportowych.

Od pasterskiej wsi do turystycznej Mekki

Ta popularna górska miejscowość zaczęła zyskiwać na znaczeniu w XVIII wieku, choć prawdziwy czas rozkwitu przeżywała ona w okresie międzywojennym, kiedy to zapomniane podhalańskie wsie stawały się popularnym celem wypraw ludzi świata nauki i kultury. Wtedy właśnie z pomocą turystów powstaje Towarzystwo Przyjaciół Bukowiny, którego zadaniem jest realizacja turystycznych projektów na terenie Bukowiny. Rezultatem działalności organizacji jest jeden z najwspanialszych drewnianych budynków na terenie miejscowości, którym jest Dom Ludowy. W okresie międzywojennym powstało tu także wiele willi wczasowych – są to obiekty drewniane wzniesione w charakterystycznym dla tego regionu stylu zakopiańskim, inaczej nazywanym witkiewiczowskim.
Obecnie Bukowina Tatrzańska zalicza się do najpopularniejszych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych z rozbudowaną baza noclegową oraz zapleczem infrastrukturalnym do uprawiania wszelkich sportów zimowych.

Na termalnych źródłach

Kompleks basenów termalnych położny jest na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego, a pierwsze odwierty dowodzące istnienia źródeł termalnych na tym obszarze zostały wykonane na początku lat dziewięćdziesiątych. Sam obiekt został otwarty dopiero w 2008 roku. Obejmuje on około 4 ha powierzchni, na której zlokalizowane jest dwanaście basenów, których temperatura wynosi od  28 do 36°C. Woda termalna z odwiertu w Bukowinie Tatrzańskiej charakteryzuje się unikalnym składem mineralnym i jest typu siarczanowo-chlorkowo-wapniwo-sodowego. Kąpiele w tego typu wodach korzystnie wpływają na wiele chorób jak np. serca, układu krążenia, bóle głowy i stawów oraz poprawia ogólna kondycję psychofizyczną, obniżając stres czy eliminując kłopoty ze snem.

Na kompleks w Bukowinie Tatrzańskiej składa się sześć basenów zewnętrznych oraz tyle samo obiektów wewnętrznych, zalicza się do nich: baseny rekreacyjne, wyposażone w narzędzia hydromasażu, basen pływacki oraz liczne brodziki dla dzieci z szeregiem atrakcji. W kompleksie znajduje się również strefa saun, gdzie goście mogą się relaksować w saunach fińskich i łaźniach parowych, skorzystać z kabiny na podczerwień, czy lakonium, a więc pomieszczenia z podgrzewanymi łóżkami i sklepieniem wykorzystującym chromoterapię (leczenie kolorami). Ponadto Terma Bukowina oferuje wiele zabiegów pielęgnacyjnych oraz wellness.

Korzystanie z oferty bukowieńskich term możliwe jest przez cały rok, dzięki wysokiej temperaturze wody w basenach, choć nie wszystkie baseny czynne są w sezonie zimowym. Na terenie kompleksu znajduje się także restauracja oraz hotel. Ceny za wejście na teren term nie są wyjątkowo przystępne, jednak warto śledzić stronę internetową, by trafić na specjalne promocje, które są od czasu do czasu organizowane.

oprac. Joanna Terka, fot. termabukowina.pl