Artykuły

Pomysł na weekend: Termy uniejowskie

Najsłynniejsze gorące źródła w Polsce znajdują się głównie na Podhalu, jednak nie tylko regiony Polski południowej mają do zaoferowania kąpiele w wodach termalnych.

Jedna z nietypowych miejscowości uzdrowiskowych znajduje się w samym centrum Polski, dokładnie 60 km na północny - zachód od Łodzi. Status uzdrowiska Uniejów posiada dopiero od 2011 roku, jednak już momentu otwarcia term oferujących możliwość korzystania z gorących źródeł, miasto oraz kompleks basenów cieszy się nieustającą popularnością.

Historyczny sznyt

Uniejów należy z pewnością do najstarszych miast w Polsce, bowiem prawa miejskie uzyskał około 1290 roku, a już w kolejnym stuleciu była to jedna z rezydencji arcybiskupów gnieźnieńskich. Miasto należało również w średniowieczu do systemu  obronnego i podobnie jak Sieradz, Koło i Łęczyca posiadało swój zamek. Warownia została wybudowana w XIV wieku na polecenie jednego z najbliższych współpracowników Kazimierza Wielkiego - arcybiskupa Jarosława Skotnickiego.

Prosta w formie budowla obronna została znacząco przebudowana w XV wieku zyskując narożne baszty oraz inne dodatkowe elementy obronne, stając się skarbcem przechowującym cenne relikwie  m.in. rękę św. Wojciecha. Warownia jako element w łańcuchu obronnym państwa straciła na znaczeniu w XVII wieku stając się elegancką rezydencją. W późniejszych stuleciach zamek pełnił różnorodne funkcje, od pensjonatu w okresie międzywojennym aż po skład nawozów sztucznych po  II wojnie światowej. Obecnie uniejowski zamek wraz z przylegającym do niego parkiem z II pol. XIX wieku stanowi kompleks konferencyjno-wypoczynkowy.

Oprócz zamku warto w Uniejowie zobaczyć także kolegiatę pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XIV wieku,  gdzie podziwiać można oryginalne zachowane gotyckie prezbiterium ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym oraz sarkofag bł. Bogumiła z 1666 roku. Ponadto na niewielkim uniejowskim rynku obejrzeć można oryginalną zabudowę złożoną z XIX-wiecznych kamieniczek oraz neobarokową wieżę zegarową.

Źródła geotermalne

Prawdziwym skarbem Uniejowa nie są jednak zabytki, lecz wspaniale możliwości rekreacji i leczenia jakie związane są z występującymi na terenie miasta gorącymi wodami solankowymi. Wypływają one z głębokości ponad 2000 metrów i charakteryzują się niską mineralizacją oraz temperaturą 68°C. Mają one właściwości kojące, relaksujące i odprężające, korzystnie działające przy wszelkich schorzeniach ortopedycznych, układu krążenia i nerwowego.

Kompleks termalno-basenowy otwarty w 2011 roku położony jest u stóp uniejowskiego zamku, w otoczeniu XIX-wiecznego ogrodu. Mimo tak historycznej oprawy, sam obiekt jest bardzo nowoczesny i oferuje bogatą ofertę leczniczo-rekreacyjną. Znajdują się tu zarówno baseny kryte jak i otwarte, które połączone są z zespołem odnowy biologicznej. Wszystkie obiekty zasilane są solanką termalną, co umożliwia korzystanie z ich dóbr przez cały rok. Oprócz wewnętrznej i zewnętrznej strefy kąpielowej, goście mogą znaleźć tu strefę saun, gabinet masażu, a także część restauracyjną, w której nie obowiązuje czas płatny. Każda z wyznaczonych stref oferuje wiele różnorodnych atrakcji jak np. basen lodowy o temperaturze wody 10 stopni, łaźnie tureckie, wyspa z jacuzzi, brodzik dla dzieci, zjeżdżalnie,  czy tężnie solankowe.

oprac. Joanna Terka