Szlakiem latarni morskich

Szlakiem latarni morskich

Bez wątpienia niezwykłymi atrakcjami polskiego wybrzeża są latarnie. Każda z nich jest inna, co je łączy? Z pewnością liczne, strome schody oraz przepiękne widoki, które zastaniemy po wejściu na górę. Doskonałą opcją na aktywny urlop jest wycieczka Szlakiem Latarni Morskich. Szlak biegnie przez całe wybrzeże od Krynicy Morskiej, aż do Świnoujścia. Sprawdź, które latarnie warto zobaczyć!

Nasza wędrówka szlakiem latarni morskich zaczyna się w Krynicy Morskiej. Tamtejsza latarnia, odbudowana po wojnie, znajduje się w północno - wschodniej części miasta. Ze szczytu latarni podziwiać możemy przepiękny widok na Mierzeję Wiślaną, Zatokę Gdańską, Zalew Wiślany i Frombork. Następnie udajemy się do Gdańska. Obowiązkowym punktem na szlaku jest Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port. Ta przepiękna, zabytkowa latarnia mierzy aż 27 metrów wysokości. Zbudowana na wzór latarni wzniesionej w Cleveland nad Jeziorem Erie, dziś zachwyca historyczną architekturą oraz niezwykłymi widokami na Westerplatte, Port Gdański, Trójmiasto i całą Zatokę Gdańską. Co ciekawe w jej wnętrzu znajduje się wystawa Latarnie morskie Gdańska na przestrzeni wieków.

 

Szukasz noclegu w Krynicy Morskiej? Sprawdź nasze propozycje:

 

Z Gdańska mała odległość dzieli nas do Sopotu, gdzie znajduje się dawna latarnia, obecnie Wieża obserwacyjna, z której rozpościera się przepiękna panorama na Trójmiasto, Zatokę Gdańską i molo sopockie. Kolejną latarnią morską na polskim wybrzeżu Bałtyku jest ta znajdująca się w mieście Hel. Latarnia morska, która obecnie wskazuje drogę żeglarzom, powstała po drugiej wojnie światowej. Jej ośmiokątna konstrukcja zwęża się ku górze, która jest zakończona galerią, gdzie znalazło się miejsce na anteny radiowe oraz taras widokowy. Jedna z obowiązkowych atrakcji Helu! Położona na Mierzei Helskiej na szczycie wzniesienia Góry Szwedów - Latarnia Morska Góra Szwedów to kolejny przystanek na naszym szlaku. Do latarni dojdziemy szlakiem zielonym lub nieco dłuższym szlakiem niebieskim.

 

Różnorodne oferty noclegowe w Sopocie znajdziesz tutaj:

 

Jedną z mniejszych latarni morskich znajdziemy w Jastarni. Jej całkowita wysokość to około 17 metrów. Pomalowana w biało - czerwone pasy latarnia nie jest udostępniana do zwiedzania, stanowi jednak ciekawą, wartą zobaczenia atrakcję w mieście.
Latarnia na Przylądku Rozewie to jedna z najstarszych i najpopularniejszych latarni na polskim wybrzeżu. W środku znajduje się ciekawa wystawa pokazująca modele wszystkich polskich latarni morskich. Kolejna interesująca Latarnia Morska Stilo znajduje się w wiosce Osetnik, nieopodal Łeby. Co wyróżnia tę latarnię? To jedna z dwóch polskich latarni całkowicie metalowych, wejście na jej szczyt może okazać się nie lada wyzwaniem, widoki które zastaniemy na miejscu powinny zrekompensować nam jednak wszystkie trudy.

 

Zobacz także:

 

W pobliżu wejścia do portu w Ustce mieści się kolejna latarnia, którą polecamy zobaczyć. Wpisana do rejestru zabytków latarnia morska w Ustce składa się z ośmiokątnej wieży i przylegającego do niej budynku latarników. Z latarni podziwiać możemy tętniące życiem miasto. Z wysokości 33 metrów cudowny widok na morze i jeziora rozciąga się z latarni morskiej w Jarosławcu. Usytuowana w samym centrum miasta latarnia to doskonały punkt widokowy oraz ciekawa atrakcja Jarosławca. Kolejnym przystankiem na naszym szlaku jest latarnia w Darłowie. Ulokowana przy ujściu rzeki Wieprzy latarnia posiada 22 metry wysokości, z jej szczytu  możemy obejrzeć miasto i port.

 

Polecamy również:

 

Zdecydowanie polecamy odwiedzić również pięknie zachowaną latarnię morską w Kołobrzegu. Ulokowana blisko morza i promenady latarnia zachwyca ciekawą budową oraz niesamowitym widokiem z góry. Bardzo ładnym miejscem, zdecydowanie wartym odwiedzenia jest Latarnia Morska Niechorze. Nagrodą za pokonanie stromych schodów są niesamowite widoki na okolicę, morze i jeziora. Będąc w Niechorzu koniecznie należy zobaczyć to miejsce! Ostatnim miejscem na naszym szlaku latarni morskich jest latarnia w Świnoujściu. To jedna z najwyższych i najstarszych latarni na wybrzeżu. Na górze na turystów czekają aż trzy tarasy widokowe oraz zapierające dech w piersiach widoki na Świnoujście. Po zejściu na dół można zwiedzić mini muzeum z różnymi eksponatami oraz dokonać zakupu pamiątek.

Następny artykuł Konkurs: Festiwal Dwa Brzegi

Komentarze (2)

Ewa

A lataria Czolpino, piękny widok na wydme czolpinska i jez. Lebsko

Wercia

A latarnia morska w Gąskach? Chyba została pominięte a też piękna :-) I w Kirkucie też chyba była :-)

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!