Artykuły

Szlak Latarni Morskich cz. 2

Latarnie morskie znajdujące się w polskiej części Bałtyku są połączone Szlakiem Latarni Morskich, który stanowi doskonałą możliwość do zwiedzania różnych zakątków naszego wybrzeża, zarówno dla osób zmotoryzowanych jak i poruszających się na rowerze.

Jest to wspaniała propozycja dla wszystkich, którzy chcą w aktywny sposób spędzić urlop nad morzem. Trasa biegnie przez całe polskie wybrzeże Bałtyku, od Krynicy Morskiej aż po Świnoujście, oferując turystom zwiedzanie siedemnastu latarni morskich. Zlokalizowane są one głównie w okolicach popularnych kurortów, dzięki czemu przebycie całej trasy gwarantuje poznanie wszystkich zakątków polskiego wybrzeża.

Gąski

Niedaleko Mielna znajduje się popularna miejscowość wypoczynkowa Gąski. Latarnia morska stoi tu w odległości 100m od brzegu morza, na skraju leżącej głębiej w stronę lądu wsi Gąski, między Ustroniem Morskim a Sarbinowem. Wzniesiona w 1878 roku z czerwonej cegły, ma całkowitą wysokość 41,2 metrów i średnicę u podstawy 11,2 metrów i wchodzi w skład  kompleksu, na który składają się domek latarnika, stodoła, budynek inwentarski oraz mur ogradzający całą posiadłość. Dziś zabudowania znajdują się pod ochroną konserwatora zabytków. Latarnia morska w Gąskach dostępna dla zwiedzających.

Darłowo

Znajduje się tuż nad brzegiem morza, przy ujściu Wieprzy do Bałtyku, a wzniesiona w tym miejscu została w XIX wieku. Jest to jedna z niewielu latarni o wieży o przekroju kwadratowym. W 1927 roku wieża latarni zyskała kolejne piętro wznosząc wysokość 21 metrów i w tej postaci możemy podziwiać ja do dziś. Kolejna modernizacja miała miejsce dopiero w 1996 roku.

Ustka

Latarnia morska w Ustce, jednym z najsłynniejszych kurortów nad Bałtykiem, znajduje się tuż przy nadmorskim deptaku. To właśnie tu wzniesiono w 1892 roku stację pilotów z przylegającą do niej ośmiokątną wieżą. XIX-wieczna budowla właściwie do dnia dzisiejszego przetrwała bez większych zmian, pokonując również niesprzyjające czasy II wojny światowej, dzięki czemu również i dziś możemy podziwiać oryginalną konstrukcję latarni. Budowla udostępniona dla turystów.

Czołpino

Wieża latarni morskiej znajduje się na północ od osady Czołpino, na wzgórzu, pośród iglastego lasu porastającego wydmy Słowińskiego Parku Narodowego, około 1000 metrów od brzegu morskiego, na najwyższej wydmie w grupie wydm nazywanej "Baranki". Budowa latarni zakończyła się 15 stycznia 1875 roku i od tamtej pory konstrukcja wieży nie uległa zmianie. Od 1994 roku budowlę można zwiedzać.

Stilo

Wybudowana na początku XX wieku latarnia morska Stilo należy do dwóch tego typu obiektów w Polsce, które w całości są metalowe, a jej korpus wykonany jest z elementów żeliwnych, łączonych nitami i uszczelnianych ołowiem. Uruchomiona w 1906 roku szesnastokątna konstrukcja znajduje się miejscowości Osetnik (dawniej Stilo) i obecnie jest udostępniona do zwiedzania. Charakterystyczna wieża pomalowana jest w biało-czerwone pasy znajduje się w herbie pobliskiej miejscowości – Choczewa.

oprac. Joanna Terka, fot. wikimedia commons