Pomysły na polskie wakacje. Rowerem

Pomysły na polskie wakacje. Rowerem

Nie masz planów na wakacje, a jesteś miłośnikiem dwóch kółek? Dobrze się składa, bo w Polsce jest wiele interesujących miejsc, które można zwiedzić rowerem. Warto już dziś napompować koła, ubrać wygodny strój i kask i ruszać przed siebie. W poniższym artykule podpowiadamy, jakie miejsca zwiedzić.

Przechadzając się ulicami miast, niemal na każdym kroku można dostrzec miłośników jednośladów. Ludzie dojeżdżają do pracy, inni rozwożą jedzenie z wykorzystaniem tego środka transportu, a jeszcze inni rekreacyjnie przemierzają swoją ulubioną trasę. Coraz większa ilość miast oferuje swoim mieszkańcom rowery miejskie, pozwalające za drobną opłatą na przemieszczanie się do określonego punktu lub też rekreacyjnie. Co prawda do Holandii jeszcze nam sporo brakuje, ale pod względem przemieszczania się przy wykorzystaniu roweru, nie jest u nas tak najgorzej.

 

Niezależnie gdzie i w jakim celu się poruszasz, musisz pamiętać, że na rower nie można wsiąść ot tak, bez żadnego przygotowania. Jeśli chcesz uniknąć problemów zdrowotnych, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

 

Przygotowanie do dłuższych wypraw rowerowych

 

Odpowiednie przygotowanie organizmu do dłuższych wypraw rowerowych to bardzo ważna kwestia, o której musisz pamiętać. Jeśli zamierzasz przejechać kilkadziesiąt kilometrów i na następny dzień chcesz uniknąć zakwasów lub kontuzji, musisz pamiętać o następujących podstawach:

 

- odpowiedni rower dopasowany do sylwetki i wagi – źle dobrany sprzęt może negatywnie wpływać na Twoją wygodę przemieszczania się i może przyczynić się do urazu stawu kolanowego lub kręgosłupa;

 

- pamiętaj o odpowiednim ciśnieniu w oponach – przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzić ciśnienie w oponach – jego ubytek lub nadmiar może negatywnie wpływać na wygodę przemieszczania się ; informacja o prawidłowej wartości ciśnienia zawarta jest na każdej oponie rowerowej – warto to sprawdzić;

 

- warto z odpowiednim wyprzedzeniem pracować nad mięśniami czworogłowymi uda, będącymi najlepszym motorem napędowym podczas pedałowania;

 

- jeśli za oknem niezbyt sprzyjająca aura, z powodzeniem możesz wykorzystać rower stacjonarny lub zajęcia ze spinningu – poprawi to Twoją wytrzymałość i wydolność organizmu

 

- w dłuższych trasach staraj się jechać zawsze w takim tempie, w jakim bez większego wysiłku możesz prowadzić rozmowę z drugą osobą – doprowadzi to do mniejszego zakwaszenia mięśni;

 

- zamiast jednostajnej jazdy spróbuj wykorzystać tzw. interwał – przyspiesz na około pół minuty, a następnie zwolnij – powtórz te czynności 10 razy, a gwarantujemy, że Twoja wydolność, metabolizm i spalanie większej ilości kalorii ulegną zdecydowanej poprawie;

 

Gdzie warto się wybrać?

 

Jak to już zostało wcześniej wspomniane, w naszym pięknym kraju nie brakuje miłośników dwóch kółek, a co za tym idzie, jest coraz więcej miejsc, którymi swobodnie można się przemieszczać. Łączna długość ścieżek dla rowerów i dróg dla rowerów w Polsce wynosi aż 12,1 tysiąca kilometrów, czyli niewyobrażalnie dużo. Jest wiele ciekawszych miejsc niż miejskie drogi rowerowe, czy trasa z domu do pracy i z powrotem. Ich pokonanie wymaga nie tylko dobrej kondycji, ale również odpowiedniego przygotowania i profesjonalnego sprzętu. Warto podkreślić, że każda trasa posiada określony stopień trudności, jednak wszystko tak naprawdę zależy tylko i wyłącznie od nas – naszych sił, wytrzymałości i roweru, który mamy do dyspozycji.

 

Profesjonaliści potrafią przejechać nawet ponad 100 km dziennie, jednak najczęściej wybierane się dużo krótsze trasy, które mogą dostarczyć wielu wspaniałych wrażeń. Oto niektóre z nich:

 

Trasa królewskiego etapu wyścigu Tour de Pologne

 

O tym, jak popularny w Polsce jest kolarski wyścig Tour de Pologne, nie trzeba nikomu mówić. Każdego lata w sierpniu wyścig ten gromadzi wielu kibiców na trasie i przed telewizorami oraz najpopularniejsze grupy kolarskie z najlepszymi kolarzami na świecie. Każdy, kto chce się poczuć jak Rafał Majka, czy Michał Kwiatkowski, powinien spróbować swoich sił na tzw. „etapie królewskim”, liczącym około 30 kilometrów. Nawierzchnia w pełni asfaltowa, prowadząca po górskich terenach w okolicy Bukowiny Tatrzańskiej. Wycieczkę można przejechać zarówno na rowerze górskim, jak i szosowym. Najtrudniejszym momentem przejażdżki będzie Ściana Bukovina – kultowy podjazd wyścigu, który w kulminacyjnym punkcie ma nachylenie 22%. Cała trasa jest niezwykle widokowa i należy do jednej z najpiękniejszych w Polsce. Warto podkreślić, że w paru miejscach szlak krzyżuje się z ruchliwymi drogami krajowymi lub wojewódzkimi, dlatego warto zachować szczególną ostrożność.

 

Poszukujesz sprawdzonych noclegów w Tatrach? Oto nasze propozycje:

 

Noclegi w Zakopanem

Noclegi w Witowie

Noclegi w Gliczarowie Górnym

Noclegi w Zębie

 

Trasa Velo Dunajec – Małopolska

 

To propozycja dla każdego. Zachwyca na każdym kilometrze i sprawia wrażenie trasy, którą pokonuje się z wielką przyjemnością. Szlak na chwilę obecną prowadzi od Zakopanego do Krościenka nad Dunajcem, z tego względu że praca na trasie cały czas trwają. Liczy 237 kilometrów. To wyjątkowa propozycja dla osób wypoczywających w Tatrach i Pieninach, ale nie tylko. Po drodze takie malownicze tereny, jak Nowy Targ, Gorce, przejazd nad Jeziorem Czorsztyńskim, czy malowniczy Pieniński Przełom Dunajca. Czy trzeba chcieć więcej?

 

Dotarłeś do mety? Czas na nocleg w Pieninach:

 

Noclegi w Szczawnicy

Noclegi w Krościenku nad Dunajcem

Noclegi w Niedzicy

Noclegi w Sromowcach Niżnych

 

Trasa wokół Tatr – Małopolska

 

To kolejny górski szlak, również piękny i wyjątkowy, będący polsko-słowackim przedsięwzięciem, powstałym z myślą o turystach.

 

Szlak ma na celu przede wszystkim umożliwić dostęp do atrakcyjnych i dotychczas trudno dostępnych lokalnych wartości regionu. Zwiedzić najpiękniejsze miejsca w Tatrach z perspektywy dwóch kółek? To bardzo dobra propozycja.

 

Trasa: Nowy TargWitanowaLiptowski Mikułasz – Szczyrbskie Jezioro – Tatrzańska Kotlina – Palenica Białczańska – MurzasichleBukowina Tatrzańska – Nowy Targ

 

Wiemy, jak przyjemny jest wypoczynek w górach. Dlatego sprawdź koniecznie: Pomysły na polskie wakacje. Górskie wędrówki

 

Wiślana Trasa Rowerowa – Małopolska

 

Jeśli już jesteśmy rowerem w Małopolsce, to warto rozważyć kolejną ciekawą propozycję szlaku, liczącego 150 km i biegnącego od Oświęcimia do Szczucina. Cała trasa prowadzi po wałach przeciwpowodziowych Wisły, dzięki czemu komfort uprawiania turystyki rowerowej został przeniesiony na zupełnie inny, europejski poziom. Malownicze nadrzeczne tereny, wiele ciekawych miejsc po drodze – to trzeba zobaczyć! A jeśli do tego wszystkiego dodamy fakt, że po drodze jest Kraków, to już chyba nie trzeba będzie nikogo zachęcać do przejażdżki tą drogą. Po drodze można spotkać każdą grupę wiekową, nawet rodziny z dziećmi. Naprawdę warto!

 

Trasa: OświęcimSkawinaKrakówNiepołomice – Wietrzychowice – Szczucin

 

Blue Velo – Pomorze Zachodnie

 

Nie od dziś wiadomo, że turyści w Polsce dzielą się na miłośników gór i miłośników morza. Dla tych drugich wyjątkową propozycją na poznawanie regionu z perspektywy dwóch kółek, będzie szlak Blue Velo, prowadzący od Gryfina do Trzcińska-Zdroju i liczący 45 km. Po drodze takie atrakcje, jak winnica Turnau, zamek Joanitów. Do tego wszystkiego czyste powietrze, relaks i wspaniała zabawa. Podkreślić należy fakt, że dzięki współpracy regionów, wzdłuż Odry będzie można dojechać aż do granicy polsko-czeskiej. Cała trasa docelowo ma liczyć nawet 1000 kilometrów. To co? Wsiadamy na rower?

 

Trasa: GryfinoBanieTrzcińsko-Zdrój

 

Trasa Pojezierzy Zachodnich – Pomorze Zachodnie

 

To druga bardzo ciekawa trasa, powstała dzięki transgranicznej współpracy Polski i Niemiec. Liczy około 36 km i stanowi fragment Trasy Pojezierzy Zachodnich. Swój początek ma tuż przy granicy polsko-niemieckiej, od przeprawy mostowej Siekierki-Neurüdnitz, której otwarcie przewidziano w 2020 roku. Odcinek niemal przez całą długość prowadzi śladem starego nasypu kolejowego, co bez wątpienia ułatwia przejazd osobom niezależnie od ich umiejętności i sprawności fizycznej. Po drodze mijamy takie atrakcje, jak Cedyński Park Krajobrazowy, zabytkowe dworce kolejowe, pomnik przyrody w Brwicach, Jezioro Jeleńskie, czy Jezioro Morzycko.

 

Trasa: SiekierkiMoryńTrzcińsko-Zdrój

 

Przez Bory Tucholskie na rowerze – Kaszubska Marszruta

 

Planujesz spędzić weekend na bezpiecznych, wydzielonych drogach rowerowych w naturalnej scenerii, pełnej fantastycznego klimatu i wspaniałych miejsc po drodze? To propozycja właśnie dla Ciebie! Kaszubska Marszruta to system szlaków rowerowych na terenie powiatu chojnickiego. Całość liczy około 200 km i prowadzi przez bezpieczne tereny, z dala od ruchliwych ulic i zgiełku. System ścieżek to gwarancja łatwej i przyjemnej turystyki rowerowej, przy jednoczesnym poznaniu regionu pod względem bogactwa przyrodniczego, kulturowego i historycznego. Oryginalne przystanki rowerowe, kładki i mosty, w tym efektowny pieszo-rowerowy most na Brdzie w Męcikale, czy też tablice z informacjami o odwiedzanych miejscach – tu po prostu trzeba przyjechać.

 

Trasa: Brusy – Mylof – Męcikał KlosnowoChojniceCharzykowyChociński MłynSwornegacieBrusy

 

A może rowerem przez Polskę Wschodnią?

 

Na sam koniec zostawiliśmy równie ciekawą propozycję. Green Velo, bo o nim mowa, to możliwość urlopu na rowerze i lepsze poznanie pięknej Polski wschodniej. Jest to szlak, prowadzący przez 5 województw: lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Trasa główna i lokalne odcinki mają długość 2071 km – jest to najdłuższa trasa rowerowa w Polsce. Szlak Green Velo stanowi doskonałe połączenie miejscowości oraz obiektów o dużej wartości przyrodniczej, kulturowej i historycznej.

Na trasie szlaku znajduje się 5 parków narodowych. Wrażenia? Przekonaj się sam!

 

Trasa: Ziemie ŚwiętokrzyskiePodkarpacieLubelska kraina Bugu – Biebrzańskie Bagna – SuwalszczyznaMazury – Żuławy Wiślane

 

Noclegi na Podlasiu i Mazurach? Nie ma problemu – znajdź ten najlepszy:

 

Noclegi w Augustowie

Noclegi w Elblągu

Noclegi w Mrągowie

Noclegi w Suwałkach

 

Opisując te przepiękne szlaki, nie sposób oprzeć się przekonaniu, że Polska to wyjątkowy kraj. Gwarantujemy, że przeglądając zdjęcia opisanych przez nas tras, wsiądziecie na rower i wyruszycie przed siebie. Robicie to na własną odpowiedzialność, ale warto zrobić to dla zdrowia, przyjemności i radości.

 

fot. Dorothy Castillo (pexels.com, CC0)

Następny artykuł Wyjazd do Kazimierza...

Komentarze (1)

Rowerzysta

Zdecydowanie Nowy Targ i okolice. Właśnie w tym mieście krzyżują się Szlak wokół Tatr i Velo Dunajec, a i można łatwo wjechać na Gorczańskie szlaki, jeśli ktoś lubi bardziej wymagającą jazdę. Widoki przepiękne :) Jadąc Szlakiem wokół Tatr można odłączyć się od niego, zrobić pętelkę po mieście i włączyć się z powrotem, cały czas jadąc trasą rowerową. Jest okazja zobaczyć Nowy Targ z bliska - lotnisko, park miejski, trochę zabytków (trasa wiedzie przez centrum Nowego Targu, jedzie się bardzo spokojnie). Velo Dunajec wiedzie wzdłuż Białego Dunajca, ku złączom z Czarnym Dunajcem, jadąc dalej mijamy nowotarski jarmark, który podobno jest największym targowiskiem w Europie. Można kupić trochę regionalnych pamiątek, skosztować oscypka lub bundzu, albo zjeść obiad w drewnianej karczmie, która stoi pośrodku - polecam, robi wrażenie, jest naprawdę ogromna.
Przy Szlaku wokół Tatr leży również rezerwat Bór na Czerwonem (tuż obok lotniska). Polecam zatrzymać się i przejść jego ścieżkami - jego roślinność jest niesamowita, a widoki z platformy widokowej - na Tatry i ogromne połacie kosodrzewiny - zapierają dech w piersi.

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!