Artykuły

Trasy trekkingowe w Polsce

Trekking ma wielu zwolenników. Zaplanować można zarówno jednodniowy wypad, jak i dłuższe wędrówki. Popularny jest trekking między innymi w Szwajcarii, czy na Islandii. Nasz region również obfituje w piękne trasy wycieczkowe. Gdzie je znaleźć?

Pod angielskim terminem trekking wielu rozumie formę turystyki górskiej. Zarazem definicja rozróżnia kilka rodzajów trekkingu, w tym także rzeczny, rowerowy, pustynny. Ponadto, choć zasadniczo trekking oznacza wielodniową wycieczkę o wysokim poziomie trudności, wykraczającą poza utarte szlaki, określa się tak często jednodniowe wędrówki wzdłuż uczęszczanych tras.

Górskie wędrówki w Polsce

Wielu turystów upodobało sobie niewysokie Pieniny i Przełom Dunajca między Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą. Planujący trekking chętnie wybierają się w pobliże szczytu Trzy Korony. Można tam dotrzeć Wąwozem Szopczańskim.  W Beskidach turyści stawiają sobie za cel Babią Górę, na którą z Przełęczy Krowiarki wiedzie dość łatwy szlak czerwony.

Turyści o nieimponującej kondycji, rozpoczynający swoją przygodę z trekkingiem, mogą wybrać się w Bieszczady i przejść połoniną Wetlińską oraz Caryńską. Inna opcja to Tatry i doliny Chochołowska i Kościeliska. Komu zaś niestraszne wyższe góry ten może wybrać się na dłuższy trekking po Tatrach. Dobrym celem będzie wejście na Rysy, które można zdobyć od strony Morskiego Oka wchodząc na szlak czerwony. Trudy podejścia zrekompensują piękne widoki.

Pieszo z Krakowa do Częstochowy

Ciekawe krajobrazy oferuje Wyżyna Krakowsko – Częstochowska i popularny szlak turystyczny zwany Szlakiem Orlich Gniazd. Po drodze mija się ruiny zamków i warowni, czyli właśnie „orlich gniazd”. Wchodziły one w skład dawnego systemu obronnego z czasów Kazimierza Wielkiego. Długość tej znanej trasy to 165 kilometrów. Na jej pokonanie należy przeznaczyć kilka dni.

Mniej czasu zajmie wędrówka po Górach Świętokrzyskich szlakiem czerwonym. Jest to najdłuższy szlak w tych górach, rozpoczyna się w Gołoszycach, kończy zaś w Kuźniakach. Pokrywa 105 kilometrów. Nosi imię Edmunda Masalskiego, wybitnego przyrodnika urodzonego pod koniec dziewiętnastego wieku. Tym szlakiem przejdziemy Łysą Górę, górę św. Katarzyny i górę Święty Krzyż.

Planując wyprawę należy zawsze sprawdzić prognozę pogody oraz uważnie wybrać odzież i ekwipunek. W pokonywaniu trudniejszych tras przydatne mogą okazać się kije.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. wikimedia commons