Artykuły

Turystyczne miasta Mazur: Węgorzewo

Na samym północnym krańcu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich znajduje się przystań, będąca miejscem, w którym często żeglarze zaczynają swą mazurską przygodę lub świętują ostatnią noc przed powrotem do domów.

Węgorzewo posiada dobrą infrastrukturę żeglarską, sławną na Mazurach tawernę oraz słynie z festiwali muzycznych. Jednak warto przyjrzeć się temu miastu dokładniej i poznać kilka nowych faktów.

Krzyżackie ślady

Węgorzewo położone w objęciach rzeki Węgorapy zaczerpnęło swą nazwę istotnie od poławianych w tym miejscu licznie występujących węgorzy. Strategiczne położenie sprawiło, że miejsce to stało się w XIV wieku ośrodkiem działalności Zakonu Krzyżackiego, którzy wznieśli tu wówczas zamek Angerburg. Wraz z działalnością zakonu na tych terenach, powstała również i osada, której prawa miejskie w XVI wieku nadał sam książę Albrecht Fryderyk Hohenzollern.

Zamek, co prawda przebudowany, można podziwiać do dziś, choć trudno odnaleźć w nim cechy typowej budowli tego typu. Pełnienie funkcji penitencjarnych, a następnie zniszczenia II wojny światowej sprawiły, że obecna bryła na pierwszy rzut oka nieszczególnie wyróżnia się na tle zabudowań. Obecnie jest on miejscem wydarzeń kulturalnych miasta. Również za sprawą Zakonu Krzyżackiego narodziła się idea połączenia Wielkich Jezior Mazurskich, gdy w 1379 roku Wielki Mistrz Zakonu Winrych von Kniprode, jako pierwszy w historii wybrał się w rejs po jeziorach mazurskich.

Łódź Wielkiego Mistrza wypłynęła z Węgorzewa do zamku nad Niegocinem, i dalej aż do Pisza. Plany zrealizowano dopiero w XIX wieku, kiedy miasto uzyskało połączenie promowe z pozostałymi miastami Mazur dzięki powstałej wówczas Żegludze Mazurskiej.

Pozostałości po przodkach

W pobliżu portu znajduje się Muzeum Kultury Ludowej prezentujące zbiory koncentrujące się wokół życia codziennego różnych grup etnicznych i narodowościowych zamieszkujących tereny nie tylko północnej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, ale i całego regionu. Warto odkrywać mało poznaną kulturę rdzennych mieszkańców Mazur, by móc docenić historię i wielokulturowość regionu, która jako temat promocji tego obszaru dziś jest rzadko poruszana.

Muzeum towarzyszy Park Etnograficzny nad rzeką Węgorapą gdzie można podziwiać oryginalne chaty mazurskie oraz pruskie baby kamienne. Co ciekawe węgorzewska placówka działa bardzo aktywnie organizując różnego rodzaju warsztaty i spotkania, podczas których można nauczyć się lepić ceramiczne cudeńka, tkać tradycyjne wzory czy wyrabiać kwiaty z bibuły. Ponadto odbywają się tu liczne przedstawienia i koncerty związane z kulturą dawnych Mazur.

Mocniejsza nuta

W czasie wakacji Węgorzewo pokazuje również swoje rockowe oblicze, które materializuje się pod postacią Seven Festival – muzycznej imprezy odbywającej się w tym mieście od 1991 roku. Co prawda wydarzenie zmieniało swoją nazwę kilkakrotnie, jednak renoma jednego z najlepszych festiwali rockowych ściągających gwiazdy tego rodzaju muzyki nie tylko z Polski, ale również z zagranicy, pozostała. Tegoroczna edycja imprezy niestety jest już za nami, a podczas niej wystąpiły takie zespoły jak m.in. Luxtorpeda, KSU, po raz ostatni zespół Myslovitz, Armia, Power of Trinity, Dżem, czy Acid Drinkers. Warto więc rozważyć, czy festiwal w Węgorzewie nie powinien zagościć w naszym kalendarzu imprez muzycznych w Polsce latem 2013 roku.

oprac. Joanna Terka, fot. wikimedia commons