Artykuły

Uzdrowiska na Dolnym Śląsku cz. 1

Dolny Śląsk jest częścią historycznej krainy, leżącą w południowo-zachodniej Polsce, nad Odrą. Obecnie odgrywa również bardzo istotną rolę na turystycznej mapie kraju. Jednak chętnych na bliższe poznanie tego regionu spotkać można nie tylko we Wrocławiu, czyli jego stolicy, ale również w mniejszych miejscowościach, wyróżniających się wspaniałymi warunkami do wypoczynku oraz walorami uzdrowiskowymi.

Duszniki-Zdrój

Duszniki-Zdrój to miasto leżące w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, oddalone o niewiele ponad 20 kilometrów od Kłodzka. Dzieje Dusznik-Zdroju sięgają przełomu X i XI wieku, jednak pierwsze wzmianki historyczne pojawiły się dopiero w pierwszej połowie XIV wieku. Już w następnym stuleciu odkryto źródło leczniczych wód, z których dobroczynnego wpływu do dziś korzystają kuracjusze z rozmaitych zakątków Polski.

Pobyt w Dusznikach-Zdroju można z powodzeniem urozmaicić zwiedzając lub spędzając czas w aktywny sposób. Uwadze amatorów pierwszej formy wypoczynku nie powinien umknąć Teatr Zdrojowy w Parku Zdrojowym, gdzie koncertował nawet Fryderyk Chopin, a ponadto renesansowy rynek, zabytkowe kamienice oraz budowle sakralne. Z kolei miłośnicy rekreacji ruchowej do swojej dyspozycji mają liczne trasy piesze i rowerowe, a zimą znajdującą się w pobliskich miejscowościach infrastrukturę narciarską.

Polanica-Zdrój

Kilkanaście kilometrów od Dusznik-Zdroju, w malowniczym otoczeniu Kotliny Kłodzkiej, leży Polanica-Zdrój. Na kartach historii po raz pierwszy zapisała się w połowie XIV wieku jako osada powstała wśród gęstych kompleksów leśnych. Uzdrowiskowe walory Polanicy-Zdrój są zasługą źródeł wód mineralnych, a ponadto bardzo korzystnego, łagodnego klimatu podgórskiego.

Podczas wczasów w Polanicy-Zdroju koniecznie trzeba odwiedzić Park Zdrojowy, wpisany do rejestru zabytków, a ponadto Dom Zdrojowy i Teatr Zdrojowy z pijalnią wód mineralnych, współtworzące Zespół Uzdrowiskowy. Do dyspozycji kuracjuszy oraz turystów oddaje się także wiele kilometrów szlaków pieszych i rowerowych. Polanica-Zdrój może się również poszczycić bogatym kalendarium wydarzeń, w którym odnaleźć można Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej lub Festiwal Amatorskich Filmów Krótkometrażowych.

Szczawno-Zdrój

W XIII wieku w podaniach historycznych pojawiły się pierwsze informacje na temat dzisiejszego Szczawna-Zdroju, leżącego niespełna 10 kilometrów od Wałbrzycha. Największym bogactwem naturalnym tej najstarszej na obszarze Dolnego Śląska miejscowości uzdrowiskowej są źródła wód leczniczych, których właściwości zostały odkryte już w drugiej połowie XVI wieku.

Największe zainteresowanie wśród osób, wypoczywających w Szczawnie-Zdroju, wzbudza zabytkowy układ urbanistyczny, urzekające architekturą obiekty sakralne, a także kompleks zdrojowy, na który składa się teatr, pijalnia wód oraz muszla koncertowa. Ze względu na to, że przez Szczawno-Zdrój przebiega kilka szlaków turystycznych, miasto stanowi świetną bazę wypadową pod organizację pieszych wycieczek, natomiast efektywną regenerację sił zapewni relaksujący spacer w jednym z licznych parków miejskich.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. wikimedia commons