Artykuły

Uzdrowiska na Dolnym Śląsku cz. 2

Kontynuujemy naszą wędrówkę po uzdrowiskach położonych na Dolnym Śląsku.

Świeradów-Zdrój

Spośród niezwykle urokliwych uzdrowisk na Dolnym Śląsku wyróżnić należy również Świeradów-Zdrój. Dzięki swojemu usytuowaniu miejscowość, leżąca w sercu Gór Izerskich, może poszczycić się wyjątkowym mikroklimatem o właściwościach leczniczych. Ponadto, w Świeradowie-Zdroju znajduje się wiele źródeł wód mineralnych i radonowych oraz bogate złoża borowiny.

Uzdrowisko jest bardzo chętnie odwiedzane przez amatorów aktywnego wypoczynku zarówno latem, kiedy mogą oddawać się pieszym wędrówkom i przejażdżkom rowerowym, jak i zimą, gdy spotkać ich można przede wszystkim na przygotowanych trasach narciarskich. Z kolei wśród najcenniejszych zabytków Świeradowa-Zdroju wymienia się XIX-wieczny Domek Myśliwski, Łazienki Ludwika oraz Źródło Cesarza Józefa.

Lądek-Zdrój

Niespełna 30 kilometrów od Kłodzka położony jest Lądek-Zdrój, który uzyskał prawa miejskie w 1282 roku. Lądek-Zdrój znajduje się w prestiżowym gronie najstarszych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce. Właściwości występujących na tym terenie wód termalnych były wykorzystywane już w pierwszej połowie XIII wieku, natomiast już pod koniec XV wieku wzniesiono pierwszy obiekt przyrodoleczniczy.

Amatorów historii i architektury, wypoczywających w Lądku-Zdroju, z pewnością zainteresuje zabytkowa zabudowa miasta, a przede wszystkim neorenesansowy ratusz, budynki w Parku Zdrojowym czy pijalnia wód mineralnych. Natomiast okolice Lądka-Zdroju tworzą wyśmienite warunki do rekreacji ruchowej, między innymi spacerów, wycieczek pieszych i rowerowych, a zimą narciarstwa i snowboardu.

Kudowa-Zdrój

Na pograniczu górskich stoków, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Narodowego Gór Stołowych, leży Kudowa-Zdrój, miejscowość, która w podaniach historycznych pojawiła się w połowie XIV wieku. Jedno z najstarszych uzdrowisk w kraju charakteryzuje się bardzo łagodnym i niezwykle korzystnym mikroklimatem, a ponadto może poszczycić się ogromnym bogactwem naturalnym w postaci źródeł znakomitych wód leczniczych.

Sercem Kudowy-Zdroju i jej największą atrakcją jest Park Zdrojowy, w którym znajduje się także pijalnia wód mineralnych oraz otwarte kąpielisko. Bliskość Parku Narodowego Gór Stołowych tworzy dodatkowe możliwości spędzania czasu, a szczególnie polecana jest wizyta w rezerwacie Błędne Skały. Ponadto, na obszarach okalających Kudowę-Zdrój, wyznaczono wiele szlaków pieszych i rowerowych, natomiast w samej miejscowości znajdują się liczne obiekty sportowe, takie jak boiska, korty tenisowe oraz baseny.

Dolny Śląsk to swoisty skarbiec uzdrowisk, z dóbr którego chętnie korzystają nie tylko polscy, ale również zagraniczni kuracjusze. Co szczególnie istotne, w miejscowościach słynących z walorów leczniczych, spotkać można również turystów, których motywacją nie są względy zdrowotne, a chęć poznania tych niezwykłych miejsc, niekiedy cieszących się popularnością od kilku stuleci.

Zobacz także 1. część naszego przewodnika po dolnośląskich uzdrowiskach.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. wikimedia commons