Artykuły

Uzdrowiska na Kujawach

Kujawy są krainą historyczną, a jednocześnie ważnym regionem etnograficznym, leżącym w środkowej Polsce. Zdecydowana większość obszaru Kujaw znajduje się w administracyjnych granicach województwa kujawsko-pomorskiego, natomiast niewielka, południowa część na terenie województwa wielkopolskiego. Występujące w tym miejscu bogactwa naturalne były podstawą do utworzenia cieszących się popularnością uzdrowisk.

Ciechocinek

Najsłynniejszych kujawskim uzdrowiskiem jest niewątpliwie Ciechocinek, leżący w samym sercu regionu. Wizytówką tego miasta jest zespół tężni solankowych, wzniesionych w połowie XIX wieku, będący jednocześnie unikatowym zabytkiem ówczesnej techniki. Wokół tężni panuje charakterystyczny mikroklimat o leczniczych właściwościach, w związku z czym miejsce to jest szczególnie polecane na spacery i wypoczynek na świeżym powietrzu.

Kuracjusze i turyści bardzo chętnie odwiedzają też ciechocińskie parki, a zwłaszcza Park Zdrojowy, w którym znajduje się pijalnia wód mineralnych. Charakteryzuje go także bogactwo gatunkowe drzew i krzewów oraz wspaniałe kompozycje roślinne. Podczas pobytu warto zobaczyć również XIX-wieczny Teatr Letni, stylem nawiązujący do architektury uzdrowiskowej oraz warzelnię soli, oddaną do użytku w 1830 roku.

Inowrocław

Uznawany za stolicę Kujaw Zachodnich Inowrocław może poszczycić się bardzo bogatymi pokładami soli kamiennej, która wykorzystywana jest w działalności leczniczej i rehabilitacyjnej. W zachodniej części Inowrocławia, nieopodal centrum, wydzielona została strefa uzdrowiskowa, której symbolem jest Park Solankowy. Znajduje się w nim między innymi imponujący zespół tężni, Teatr Letni oraz muszla koncertowa.

Wśród najciekawszych obiektów zabytkowych tego miasta wyróżnia się romański Kościół Najświętszej Maryi Panny powstały w XII wieku, XIII-wieczny gotycki Kościół św. Mikołaja oraz liczne kamienice i fragmenty średniowiecznych murów obronnych. Po kilkugodzinnym zwiedzaniu warto udać się na pobliski basen, pojechać na wycieczkę rowerową lub zdecydować się na lot turystyczny nad Inowrocławiem, organizowany przez miejscowy aeroklub, który z pewnością będzie źródłem niesamowitych wrażeń.

Wieniec-Zdrój

Ostatnim uzdrowiskiem na Kujawach jest Wieniec-Zdrój, leżący w odległości kilku kilometrów od Włocławka. Swoje funkcjonowanie opiera na źródłach wody siarczanowej, odkrytej na przełomie XIX i XX wieku. Wieniec-Zdrój słynie także z bogatych złóż borowinowych oraz otaczających miasteczko rozległych lasów sosnowych.

Wieniec-Zdrój nie jest miejscem obfitującym w zabytki, dlatego miłośnikom zwiedzania polecić można wizytę w pobliskim Włocławku. W samym uzdrowisku kuracjusze najchętniej spędzają czas w Parku Zdrojowym, w którym znajduje się także pijalnia wód mineralnych. Kojąca cisza i sielankowa atmosfera panująca w miejscowości tworzą doskonałe warunki do długich spacerów i odpoczynku na łonie natury.

Kujawskie uzdrowiska są z pewnością znakomitą propozycją dla osób, cierpiących z powodu rozmaitych dolegliwości. Warto jednak pamiętać, że z leczniczych właściwości klimatu i bogactw naturalnych może korzystać każdy turysta. Dzięki dostępności licznych atrakcji dodatkowych, zwłaszcza w przypadku Ciechocinka i Inowrocławia, destynacje te mogą być świetnym pomysłem na regeneracyjny urlop.

oprac. Ewa Majchrzak